bash-4.0 - en to fi translation catalogue (467 entries)

en: timed out waiting for input: auto-logout
fi: aikakatkaisu: automaattinen uloskirjautuminen

en: 	-%s or -o option
fi: 	-%s tai -o -valitsin

en: 
    malloc: %s:%d: assertion botched
fi: 
    malloc: %s:%d: varmistus epäonnistui

en:   (wd: %s)
fi:   (työhakemisto: %s)

en:  (core dumped)
fi:  (luotiin core-tiedosto)

en:  line
fi:  rivi

en: $%s: cannot assign in this way
fi: $%s: ei voida asettaa näin

en: %c%c: invalid option
fi: %c%c: virheellinen valitsin

en: %d: invalid file descriptor: %s
fi: %d: virheellinen tiedostokahva: %s

en: %s can be invoked via
fi: %s voidaan käynnistää näppäinkomennolla

en: %s is %s
fi: %s on %s

en: %s is a function
fi: %s on funktio

en: %s is a shell builtin
fi: %s on komentotulkin sisäänrakennettu komento

en: %s is a shell keyword
fi: %s on komentotulkin avainsana

en: %s is aliased to `%s'
fi: %s on aliasioitu ”%s”

en: %s is hashed (%s)
fi: %s on hajautettu (%s)

en: %s is not bound to any keys.
fi: %s ei ole sidottu mihinkään näppäimeen.

en: %s out of range
fi: %s rajojen ulkopuolella

en: %s%s%s: %s (error token is "%s")
fi: %s%s%s: %s (virheellinen avainsana on ”%s”)

en: %s: %s out of range
fi: %s: %s rajojen ulkopuolella

en: %s: %s: bad interpreter
fi: %s: %s: virheellinen tulkki

en: %s: %s: must use subscript when assigning associative array
fi: %s: %s: assosiatiiviseen taulukkoon sijoitettaessa täytyy käyttää avainindeksiä

en: %s: ambiguous job spec
fi: %s: ei ole yksiselitteinen työtunniste

en: %s: ambiguous redirect
fi: %s: epämääräinen uudelleenohjaus

en: %s: arguments must be process or job IDs
fi: %s: argumenttien pitää olla prosessi- tai työtunnisteita

en: %s: bad network path specification
fi: %s: virheellinen verkkopolkumääritys

en: %s: bad substitution
fi: %s: virheellinen korvaus

en: %s: binary operator expected
fi: %s: odotettiin binääristä operaattoria

en: %s: cannot assign list to array member
fi: %s: listaa ei voida sijoittaa taulukon alkioon

en: %s: cannot assign to non-numeric index
fi: %s: ei voida sijoittaa epänumeeriseen indeksiin

en: %s: cannot convert associative to indexed array
fi: %s: assosiatiivista taulukkoa ei voi muuttaa indeksoiduksi

en: %s: cannot convert indexed to associative array
fi: %s: indeksoitua taulukkoa ei voi muuttaa assosiatiiviseksi

en: %s: cannot create: %s
fi: %s: ei voida luoda: %s

en: %s: cannot delete: %s
fi: %s: ei voida poistaa: %s

en: %s: cannot destroy array variables in this way
fi: %s: taulukkomuuttujia ei voi tuhota näin

en: %s: cannot execute binary file
fi: %s: binääritiedostoa ei voida suorittaa

en: %s: cannot execute: %s
fi: %s: ei voida suorittaa: %s

en: %s: cannot get limit: %s
fi: %s: rajoitusta ei saada: %s

en: %s: cannot modify limit: %s
fi: %s: rajoitusta ei voida muokata: %s

en: %s: cannot open temp file: %s
fi: %s: väliaikaistiedostoa ei voitu avata: %s

en: %s: cannot open: %s
fi: %s: ei voida avata: %s

en: %s: cannot overwrite existing file
fi: %s: olemassa olevan tiedoston päälle ei voida kirjoittaa

en: %s: cannot read: %s
fi: %s: ei voida lukea: %s

en: %s: cannot unset
fi: %s: ei voida poistaa

en: %s: cannot unset: readonly %s
fi: %s: ei voida poistaa: kirjoitussuojattu %s

en: %s: command not found
fi: %s: komentoa ei löydy

en: %s: error retrieving current directory: %s: %s
fi: %s: nykyhakemistoa luettaessa tapahtui virhe: %s: %s

en: %s: expression error
fi: %s: virhe lausekkeessa

en: %s: file is too large
fi: %s: tiedosto on liian iso

en: %s: file not found
fi: %s: tiedostoa ei löytynyt

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
fi: %s: ensimmäinen ei-tyhjä merkki ei ole ”"”

en: %s: hash table empty
fi: %s: hajautustaulukko on tyhjä

en: %s: history expansion failed
fi: %s: historiaviittaus epäonnistui

en: %s: host unknown
fi: %s: tuntematon palvelin

en: %s: illegal option -- %c
fi: %s: virheellinen valitsin – %c

en: %s: inlib failed
fi: %s: inlib epäonnistui

en: %s: integer expression expected
fi: %s: odotettiin kokonaislukuilmaisua

en: %s: invalid action name
fi: %s: virheellinen toiminnon nimi

en: %s: invalid array origin
fi: %s: virheellinen taulukkoindeksi

en: %s: invalid associative array key
fi: %s: virheellinen assosiatiivinen indeksi

en: %s: invalid callback quantum
fi: %s: virheellinen paluukutsumäärä

en: %s: invalid file descriptor specification
fi: %s: virheellinen tiedostokahvamääritys

en: %s: invalid limit argument
fi: %s: virheellinen rajoitusargumentti

en: %s: invalid line count
fi: %s: virheellinen rivimäärä

en: %s: invalid option
fi: %s: virheellinen valitsin

en: %s: invalid option name
fi: %s: virheellinen valitsimen nimi

en: %s: invalid service
fi: %s: virheellinen palvelu

en: %s: invalid shell option name
fi: %s: virheellinen komentotulkin valitsimen nimi

en: %s: invalid signal specification
fi: %s: virheellinen signaalimääritys

en: %s: invalid timeout specification
fi: %s: virheellinen aikakatkaisumääritys

en: %s: is a directory
fi: %s: on hakemisto

en: %s: job %d already in background
fi: %s: työ %d on jo taustalla

en: %s: job has terminated
fi: %s: työ on lopetettu

en: %s: line %d:
fi: %s: rivi %d:

en: %s: missing colon separator
fi: %s: puuttuva kaksoispiste-erotin

en: %s: no completion specification
fi: %s: ei lavennusmääritystä

en: %s: no job control
fi: %s: ei työnohjausta

en: %s: no such job
fi: %s: työtä ei löydy

en: %s: not a function
fi: %s: ei ole funktio

en: %s: not a regular file
fi: %s: ei tavallinen tiedosto

en: %s: not a shell builtin
fi: %s: ei ole komentotulkin sisäänrakennettu komento

en: %s: not an array variable
fi: %s: ei ole taulukkomuuttuja

en: %s: not dynamically loaded
fi: %s: ei dynaamisesti ladattu

en: %s: not found
fi: %s: ei löytynyt

en: %s: numeric argument required
fi: %s: vaaditaan numeerinen argumentti

en: %s: option requires an argument
fi: %s: valitsin vaatii argumentin

en: %s: option requires an argument -- %c
fi: %s: valitsin vaatii argumentin – %c

en: %s: parameter null or not set
fi: %s: parametria ei ole tai sitä ei ole asetettu

en: %s: readonly function
fi: %s: kirjoitussuojattu funktio

en: %s: readonly variable
fi: %s: kirjoitussuojattu muuttuja

en: %s: restricted
fi: %s: rajoitettu

en: %s: restricted: cannot redirect output
fi: %s: rajoitettu: tulostusta ei voida uudelleenohjata

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
fi: %s: rajoitettu: komentojen nimissä ei voi käyttää ”/”-merkkiä

en: %s: substring expression < 0
fi: %s: alimerkkijonolauseke < 0

en: %s: unary operator expected
fi: %s: odotettiin unaarista operaattoria

en: %s: unbound variable
fi: %s: sitomaton muuttuja

en: %s: usage:
fi: %s: käyttö:

en: (( expression ))
fi: (( lauseke ))

en: (core dumped)
fi: (luotiin core-tiedosto)

en: (wd now: %s)
fi: (työhakemisto nyt: %s)

en: . filename [arguments]
fi: . tiedosto [argumentit]

en: /dev/(tcp|udp)/host/port not supported without networking
fi: /dev/(tcp|udp)/host/port-muotoa ei tueta ilman tietoliikennettä

en: /tmp must be a valid directory name
fi: /tmp:n pitää olla kelvollinen hakemiston nimi

en: <no current directory>
fi: <ei nykyhakemistoa>

en: ABORT instruction
fi: ABORT-käsky

en: Aborting...
fi: Keskeytetään...

en: Add directories to stack.
        
        Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
fi: Lisää hakemistoja pinoon.
        
        Lisää hakemiston hakemistopinon päällimmäiseksi, tai kierrättää pinoa,
        jolloin nykyhakemisto siirretään pinon päällimmäiseksi. Ilman argumentteja
        vaihtaa pinon kaksi päällimmäistä keskenään.
        
        Valitsimet:
          -n	Jättää normaalin hakemiston vaihdon tekemättä lisättäessä
          		hakemistoja pinoon, joten ainoastaan pinoa muokataan.
        
        Argumentit:
          +N	Kierrättää pinoa niin, että N:s hakemisto (laskien vasemmalta
          		”dirs”-komennon tuottamasta listasta, alkaen nollasta) on
          		pinon päällimmäisenä.
          -N	Kierrättää pinoa niin, että N:s hakemisto (laskien oikealta
          		”dirs”-komennon tuottamasta listasta, alkaen nollasta) on
          		pinon päällimmäisenä.
          HAKEM	Lisää HAKEMIN hakemistopinon päällimmäiseksi ja tekee 
          		siitä työhakemiston.
        
        Sisäänrakennettu ”dirs” näyttää hakemistopinon.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen, paitsi jos on annettu virheellinen argumentti tai
        hakemiston vaihtaminen epäonnistuu.

en: Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
fi: Lisää hakemiston hakemistopinon ylimmäiseksi, tai kääntää pinon, 
        jolloin nykyhakemisto menee pinon huipulle. Ilman argumentteja 
        vaihtaa pinon kahden päällimmäisen hakemiston paikkoja.
        
        Valitsimet:
          -n	jättää hakemiston vaihtamatta, joten vain pinoa muutetaan
        
        Argumentit:
          +N	Kääntää pinoa niin, että N:s hakemisto (laskien vasemmalta "dirs"-
          komennon antamasta listasta) on päällimmäisenä.
        
          -N	Kääntää pinoa niin, että N:s hakemisto (laskien oikealta "dirs"-
          komennon antamasta listasta) on päällimmäisenä.
        
        Sisäänrakennettu ”dirs”-komento näyttää hakemistopinon.

en: Alarm (profile)
fi: Hälytys (profiili)

en: Alarm (virtual)
fi: Hälytys (virtuaalinen)

en: Alarm clock
fi: Herätyskello

en: Arithmetic for loop.
        
        Equivalent to
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, and EXP3 are arithmetic expressions.  If any expression is
        omitted, it behaves as if it evaluates to 1.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
fi: Aritmeettinen for-silmukka.
        
        Vastaa
        	(( LAUSEKE1))
        	while (( LAUSEKE2 )); do
        		KOMENNOT
        		(( LAUSEKE3 ))
        	done
    
        LAUSEKE1, LAUSEKE2 ja LAUSEKE3 ovat aritmeettisiä lausekkeita. Jos jokin
        lauseke on jätetty pois, se tulkitaan 1:ksi.
        
        Paluuarvo:
        Viimeisen suoritetun komennon paluuarvo.

en: BPT trace/trap
fi: Jäljitys/katkaisupisteansa

en: Bad system call
fi: Virheellinen järjestelmäkutsu

en: Bogus signal
fi: Väärä signaali

en: Broken pipe
fi: Katkennut putki

en: Bus error
fi: Väylävirhe

en: CPU limit
fi: CPU-rajoitus

en: Child death or stop
fi: Lapsiprosessin kuolema tai pysähtyminen

en: Common shell variable names and usage.
        
        BASH_VERSION	Version information for this Bash.
        CDPATH	A colon-separated list of directories to search
        		for directories given as arguments to `cd'.
        GLOBIGNORE	A colon-separated list of patterns describing filenames to
        		be ignored by pathname expansion.
        HISTFILE	The name of the file where your command history is stored.
        HISTFILESIZE	The maximum number of lines this file can contain.
        HISTSIZE	The maximum number of history lines that a running
        		shell can access.
        HOME	The complete pathname to your login directory.
        HOSTNAME	The name of the current host.
        HOSTTYPE	The type of CPU this version of Bash is running under.
        IGNOREEOF	Controls the action of the shell on receipt of an EOF
        		character as the sole input.  If set, then the value
        		of it is the number of EOF characters that can be seen
        		in a row on an empty line before the shell will exit
        		(default 10).  When unset, EOF signifies the end of input.
        MACHTYPE	A string describing the current system Bash is running on.
        MAILCHECK	How often, in seconds, Bash checks for new mail.
        MAILPATH	A colon-separated list of filenames which Bash checks
        		for new mail.
        OSTYPE	The version of Unix this version of Bash is running on.
        PATH	A colon-separated list of directories to search when
        		looking for commands.
        PROMPT_COMMAND	A command to be executed before the printing of each
        		primary prompt.
        PS1		The primary prompt string.
        PS2		The secondary prompt string.
        PWD		The full pathname of the current directory.
        SHELLOPTS	A colon-separated list of enabled shell options.
        TERM	The name of the current terminal type.
        TIMEFORMAT	The output format for timing statistics displayed by the
        		`time' reserved word.
        auto_resume	Non-null means a command word appearing on a line by
        		itself is first looked for in the list of currently
        		stopped jobs.  If found there, that job is foregrounded.
        		A value of `exact' means that the command word must
        		exactly match a command in the list of stopped jobs.  A
        		value of `substring' means that the command word must
        		match a substring of the job.  Any other value means that
        		the command must be a prefix of a stopped job.
        histchars	Characters controlling history expansion and quick
        		substitution.  The first character is the history
        		substitution character, usually `!'.  The second is
        		the `quick substitution' character, usually `^'.  The
        		third is the `history comment' character, usually `#'.
        HISTIGNORE	A colon-separated list of patterns used to decide which
        		commands should be saved on the history list.
fi: Yleisiä komentotulkin muuttujia ja niiden käyttö.
        
        BASH_VERSION	Tämän Bashin versiotiedot.
        CDPATH	Kaksoispistein eroteltu lista hakemistoista, joista etsitään
        		”cd”-komennolle argumentiksi annettua hakemistoa.
        GLOBIGNORE	Kaksoispistein eroteltu lista mallineista, joihin sopivat
        		tiedostonimet jätetään huomiotta polun laventamisessa.
        HISTFILE	Tiedosto, johon komentohistoriasi tallennetaan.
        HISTFILESIZE	Maksimi rivimäärä tähän tiedostoon tallennetaan.
        HISTSIZE	Tulkin käytettävissä olevien historiarivien maksimimäärä
        HOME	Täydellinen polku sisäänkirjautumishakemistoosi.
        HOSTNAME	Nykyisen palvelimen nimi.
        HOSTTYPE	CPU-tyyppi, jonka alaisuudessa tämä Bash-versio on ajossa.
        IGNOREEOF	Kontrolloi, miten tulkki toimii saadessaan syötteenä pelkän
        		EOF:n (tiedoston loppu). Jos asetettu, sen määrittelemä
        		lukumäärä EOF:iä voidaan lukea syötteenä peräkkäin ennenkuin
        		tulkki poistuu (oletuksena 10). Jos ei ole asetettu, EOF
        		merkitsee syötteen loppua.
        MACHTYPE	Järjestelmää kuvaava merkkijono.
        MAILCHECK	Miten monen sekunnein välein Bash tarkistaa uudet postit.
        MAILPATH	Kaksoispistein eroteltu lista tiedostoista joista Bash
        		tarkistaa uudet postit.
        OSTYPE	Järjestelmän Unix-versio.
        PATH	Kaksoispistein eroteltu lista hakemistoista, joista etsitään
        		komentoja.
        PROMPT_COMMAND	Ennen primäärin kehotteen tulostamista suoritettava
        		komento.
        PS1		Primääri komentokehote.
        PS2		Sekundääri kehote.
        PWD		Nykyisen hakemiston täydellinen polkunimi.
        SHELLOPTS	Kaksoispistein eroteltu lista käytössä olevista tulkin
        		valitsimista.
        TERM	Käytettävän päätetyypin nimi.
        TIMEFORMAT	”time”-käskyn tulosteen muotoilumalline.
        auto_resume	Jos ei tyhjä, ensimmäistä rivillä olevaa komentosanaa etsitään
        		keskeytettyjen töiden listasta. Jos sana löydetään, kyseinen
        		työ tuodaan esiin. ”exact”-arvo tarkoittaa, että komentosanan
        		pitää olla täysin sama kuin keskeytettyjen listalta löytyvä.
        		Arvo ”substring” tarkoittaa että komentosanan pitää olla
        		osa työnimeä. Mikä tahansa muu tarkoittaa että komennon pitää
        		olla keskeytetyn työn nimen alkuosa.
        histchars	Merkit, jotka ohjaavat historialistasta hakua ja pikakorvausta.
        		Ensimmäinen merkki on historiakorvausmerkki, tavallisesti ”!”.
        		Toinen, pikakorvausmerkki, on yleensä ”^”. Kolmas merkki,
        		tavallisesti ”#”, on historiakommentti.
        HISTIGNORE	Kaksoispistein eroteltu lista mallineista, joita käytetään
        		päätettäessä komentojen tallentamisesta historialistaan.

en: Continue
fi: Jatka

en: Create a coprocess named NAME.
        
        Execute COMMAND asynchronously, with the standard output and standard
        input of the command connected via a pipe to file descriptors assigned
        to indices 0 and 1 of an array variable NAME in the executing shell.
        The default NAME is "COPROC".
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of COMMAND.
fi: Luo NIMI-nimisen rinnakkaisprosessin.
        
        Suorittaa KOMENNON asynkronisesti, vakiotuloste ja vakiosyöte
        ohjattuna putken kautta tiedostokahvoihin suorittavan tulkin NIMI-nimisen
        taulukon indekseihin 0 ja 1. Oletus-NIMI on ”COPROC”.
        
        Paluuarvo:
        KOMENNON paluuarvo.

en: Define or display aliases.
        
        Without arguments, `alias' prints the list of aliases in the reusable
        form `alias NAME=VALUE' on standard output.
        
        Otherwise, an alias is defined for each NAME whose VALUE is given.
        A trailing space in VALUE causes the next word to be checked for
        alias substitution when the alias is expanded.
        
        Options:
          -p	Print all defined aliases in a reusable format
        
        Exit Status:
        alias returns true unless a NAME is supplied for which no alias has been
        defined.
fi: Näytä tai määrittele aliaksia.
        
        Ilman aliaksia ”alias” tulostaa vakiotulosteeseen listan aliaksista 
        hyödynnettävässä muodossa ”alias NIMI=ARVO”.
        
        Muussa tapauksessa luodaan uusi alias jokaiselle NIMELLE,
        jonka ARVO on annettu. ARVON jälkeinen tyhjä tarkastetaan
        alias-korvauksen varalta aliasta laajennettaessa.
        
        Valitsimet:
          -p	tulosta kaikki määritellyt aliakset hyödynnettävässä
          	muodossa.
        
        Paluuarvo:
        alias palauttaa arvon tosi, mikäli parametriksi on annettu NIMI jonka
        aliasta ei ole määritelty.

en: Define shell function.
        
        Create a shell function named NAME.  When invoked as a simple command,
        NAME runs COMMANDs in the calling shell's context.  When NAME is invoked,
        the arguments are passed to the function as $1...$n, and the function's
        name is in $FUNCNAME.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is readonly.
fi: Luo funktion.
        
        Luo komentotulkin funktion NIMI. Jos NIMI käynnistetään komentona,
        KOMENNOT ajetaan kutsuvan tulkin ympäristössä. Kun NIMI käynnistetään,
        sen argumentit välitetään parametreina $1...$n, ja funktion nimi
        sijoitetaan muuttujaan $FUNCNAME.
        
        Paluuarvo:
        Onnistuu, ellei NIMI ole kirjoitussuojattu.

en: Display directory stack.
        
        Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
fi: Näyttää hakemistopinon.
        
        Näyttää listan tällä hetkellä muistetuista hakemistoista. Hakemistot
        päätyvät listalle ”pushd”-komennolla; voit selata pinoa ”popd”-
        komennolla.
        
        Valitsimet:
          -c	Tyhjennä hakemistopino poistamalla kaikki alkiot
          -l	älä tulosta tilde-alkuisia versioita kotihakemistoon 
            	suhteutetuista hakemistoista
          -p	tulosta hakemistopuu hakemisto per rivi
          -v	tulosta hakemistopuu, hakemisto per rivi, numeroituina 
            	pinoindeksin mukaan
        
        Argumentit:
          +N	Näyttää N:nnen alkion (”dirs”-komennon tuottamasta listasta
            	vasemmalta laskien) alkaen nollasta käynnistettäessä ilman
            	optioita.
          -N	Näyttää N:nnen alkion (”dirs”-komennon tuottamasta listasta
            	oikealta laskien) alkaen nollasta käynnistettäessä ilman
            	optioita.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen paitsi jos on annettu virheellinen valitsin
        tai tapahtuu virhe.

en: Display information about builtin commands.
        
        Displays brief summaries of builtin commands.  If PATTERN is
        specified, gives detailed help on all commands matching PATTERN,
        otherwise the list of help topics is printed.
        
        Options:
          -d	output short description for each topic
          -m	display usage in pseudo-manpage format
          -s	output only a short usage synopsis for each topic matching
        	PATTERN
        
        Arguments:
          PATTERN	Pattern specifiying a help topic
        
        Exit Status:
        Returns success unless PATTERN is not found or an invalid option is given.
fi: Näyttää tietoja sisäänrakennetuista komennoista.
        
        Näyttää lyhyet tiivistelmät sisäänrakennetuista komennoista. Jos MALLINE
        on annettu, antaa yksityiskohtaisemman ohjeen kaikista MALLINEESEEN
        sopivista komennoista, muuten tulostetaan lista ohjeotsikoista.
        
        Valitsimet:
          -d	tulosta kunkin aiheen lyhyt kuvaus
          -m	näytä käyttöohje man-sivumaisessa muodossa
          -s	tulosta ainoastaan lyhyt käyttöohje kustakin MALLINEESEEN 
          	sopivasta
        
        Argumentit:
           MALLINE	ohjeotsikon hakumalline
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen paitsi jos MALLINETTA ei löydy tai valitsin on
        virheellinen.

en: Display information about command type.
        
        For each NAME, indicate how it would be interpreted if used as a
        command name.
        
        Options:
          -a	display all locations containing an executable named NAME;
        	includes aliases, builtins, and functions, if and only if
        	the `-p' option is not also used
          -f	suppress shell function lookup
          -P	force a PATH search for each NAME, even if it is an alias,
        	builtin, or function, and returns the name of the disk file
        	that would be executed
          -p	returns either the name of the disk file that would be executed,
        	or nothing if `type -t NAME' would not return `file'.
          -t	output a single word which is one of `alias', `keyword',
        	`function', `builtin', `file' or `', if NAME is an alias, shell
        	reserved word, shell function, shell builtin, disk file, or not
        	found, respectively
        
        Arguments:
          NAME	Command name to be interpreted.
        
        Exit Status:
        Returns success if all of the NAMEs are found; fails if any are not found.
fi: Näyttää tietoja komentotyypistä.
        
        Näyttää, miten kukin NIMI tulkittaisiin, jos sitä käytettäisiin komentona.
        
        Valitsimet:
          -a	näyttää kaikki paikat, jossa on NIMI-niminen ohjelma; sisältää
            	aliakset, sisäänrakennetut komennot ja funktiot, jos ja vain
            	jos -p -valitsinta ole käytetty
          -f	estää funktiohaun
          -P	pakottaa hakemaan NIMET hakupolulta, vaikka se olisikin alias,
            	sisäänrakennettu komento, tai funktio, ja palauttaa 
            	suoritettavan levytiedoston nimen
          -p	palauttaa joko suoritettavan levytiedoston nimen, tai ei mitään
            	jos ”type -t NIMI” ei palauttaisi ”file”.
          -t	tulosta sana, joka on ”alias”, ”keyword”, ”function”,
            	”builtin”, ”file” tai ””, jos NIMI on alias,
            	avainsana, funktio, sisäänrakennettu komento, levytiedosto tai
            	sitä ei löytynyt.
        
        Argumentit:
          NIMI	Tulkittavan komennon nimi.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen mikäli kaikki NIMET löytyivät, muussa tapauksessa
        epäonnistuu.

en: Display or execute commands from the history list.
        
        fc is used to list or edit and re-execute commands from the history list.
        FIRST and LAST can be numbers specifying the range, or FIRST can be a
        string, which means the most recent command beginning with that
        string.
        
        Options:
          -e ENAME	select which editor to use.  Default is FCEDIT, then EDITOR,
        		then vi
          -l 	list lines instead of editing
          -n	omit line numbers when listing
          -r	reverse the order of the lines (newest listed first)
        
        With the `fc -s [pat=rep ...] [command]' format, COMMAND is
        re-executed after the substitution OLD=NEW is performed.
        
        A useful alias to use with this is r='fc -s', so that typing `r cc'
        runs the last command beginning with `cc' and typing `r' re-executes
        the last command.
        
        Exit Status:
        Returns success or status of executed command; non-zero if an error occurs.
fi: Näytä tai suorita komentoja komentohistoriasta.
        
        Fc:tä käytetään historialistassa olevien komentojen tulostamiseen tai
        muokkaamiseen ja uudelleensuoritukseen. ALKU ja LOPPU voivat olla
        rajaavia numeroita, tai ALKU voi olla merkkijono, joka tarkoittaa viimei-
        sintä sillä alkavaa komentoa.
        
        Valitsimet:
          -e ENIMI	valitse käytettävä editori. Oletus on FCEDIT, sitten EDITOR
        		sitten vi
          -l	listaa rivit editoinnin sijaan
          -r	listaa käänteisessä järjestyksessä
        
        Käytettäessä muotoa ”fc -s [malline=korvaus] [komento]”, komento
        suoritetaan kun korvaus MALLINE=KORVAUS on suoritettu.
        
        Eräs käyttökelpoinen alias on r='fc -s', jolloin ”r cc” ajaa viimeisen cc-
        alkuisen komennon ja ”r” suorittaa viimeisen komennon.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen tai suoritetun komennon paluuarvon; nollasta
        poikkeava virhetilanteessa.

en: Display or manipulate the history list.
        
        Display the history list with line numbers, prefixing each modified
        entry with a `*'.  An argument of N lists only the last N entries.
        
        Options:
          -c	clear the history list by deleting all of the entries
          -d offset	delete the history entry at offset OFFSET.
        
          -a	append history lines from this session to the history file
          -n	read all history lines not already read from the history file
          -r	read the history file and append the contents to the history
        	list
          -w	write the current history to the history file
        	and append them to the history list
        
          -p	perform history expansion on each ARG and display the result
        	without storing it in the history list
          -s	append the ARGs to the history list as a single entry
        
        If FILENAME is given, it is used as the history file.  Otherwise,
        if $HISTFILE has a value, that is used, else ~/.bash_history.
        
        If the $HISTTIMEFORMAT variable is set and not null, its value is used
        as a format string for strftime(3) to print the time stamp associated
        with each displayed history entry.  No time stamps are printed otherwise.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
fi: Näyttää tai muokkaa komentohistoriaa.
        
        Näyttää (komento)historian rivinumeroin, sijoittaen asteriskin jokaisen
        muokatun alkion eteen. Argumentilla N listataan vain N viimeistä alkiota.
        
        Valitsimet:
          -c	tyhjennä historia poistamalla kaikki alkiot
          -d sijainti	poista alkio kohdasta SIJAINTI
        
          -a	lisää tämän istunnon historiarivit historiatiedostoon
          -n	lue kaikki rivit, joita ei jo ole luettu historiatiedostosta
          -r	lue historiatiedosto ja lisää sen sisältö historiaan
          -w	kirjoita nykyinen historia historiatiedostoon ja lisää ne historiaan
        
          -p	suorita historialaajennos jokaiselle ARGUMENTILLE ja näytä tulos
        	lisäämättä sitä historiaan
          -s	liitä ARGUMENTIT historiaan yhtenä alkiona
        
        Jos TIEDOSTO on annettu, sitä käytetään historiatiedostona. Muuten,
        jos $HISTFILE:llä on arvo, sitä käytetään, muuten ~/.bash_history.
        
        Jos $HISTTIMEFORMAT-muuttuja on asetettu ja se ei ole tyhjä, sen arvoa
        käytetään strftime(3):n muotoilujonona tulostettaessa kunkin alkion aikaleima.
        Muussa tapauksessa aikaleimoja ei tulosteta.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen paitsi jos on annettu virheellinen valitsin tai     tapahtuu virhe.

en: Display or set file mode mask.
        
        Sets the user file-creation mask to MODE.  If MODE is omitted, prints
        the current value of the mask.
        
        If MODE begins with a digit, it is interpreted as an octal number;
        otherwise it is a symbolic mode string like that accepted by chmod(1).
        
        Options:
          -p	if MODE is omitted, output in a form that may be reused as input
          -S	makes the output symbolic; otherwise an octal number is output
        
        Exit Status:
        Returns success unless MODE is invalid or an invalid option is given.
fi: Näyttää tai asettaa tiedoston tilamaskin.
        
        Asettaa käyttäjän tiedostonluontimaskin TILAKSI. Jos TILAA ei ole 
        annettu, tulostaa maskin nykyisen arvon.
        
        Jos TILA alkaa numerolla, se käsitellään oktaalinumerona; muussa
        tapauksessa se on symbolinen tilamerkkijono jonka chmod(1) hyväksyy.
        
        Valitsimet:
          -p	jos TILAA ei ole annettu, tulostetaan hyödynnettävässä
            	muodossa
          -S	tulostaa symbolisena; muussa tapauksessa tulostetaan
            	oktaaliluku
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen ellei TILA ole virheellinen tai on annettu 
        virheellinen valitsin.

en: Display possible completions depending on the options.
        
        Intended to be used from within a shell function generating possible
        completions.  If the optional WORD argument is supplied, matches against
        WORD are generated.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
fi: Näyttää mahdolliset täydenteet valitsimista riippuen.
        
        Tarkoitettu käytettäväksi komentotulkin funktiossa, joka luo mahdollisia
        täydenteitä. Jos valinnainen argumentti SANA on annettu, luodaan siihen
        sopivat täydenteet.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen paitsi jos on annettu virheellinen valitsin tai
        tapahtuu virhe.

en: Display process times.
        
        Prints the accumulated user and system times for the shell and all of its
        child processes.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
fi: Näyttää prosessiajat.
        
        Tulostaa kumuloituneet käyttäjä- ja järjestelmäajat sekä komentotulkille
        että kaikille sen lapsiprosesseille.
        
        Paluuarvo:
        Onnistuu aina.

en: Display status of jobs.
        
        Lists the active jobs.  JOBSPEC restricts output to that job.
        Without options, the status of all active jobs is displayed.
        
        Options:
          -l	lists process IDs in addition to the normal information
          -n	list only processes that have changed status since the last
        	notification
          -p	lists process IDs only
          -r	restrict output to running jobs
          -s	restrict output to stopped jobs
        
        If -x is supplied, COMMAND is run after all job specifications that
        appear in ARGS have been replaced with the process ID of that job's
        process group leader.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
        If -x is used, returns the exit status of COMMAND.
fi: Näyttää töiden tilan.
        
        Listaa aktiiviset työt. TYÖMÄÄRITYS rajaa tulostuksen kyseiseen työhön.
        Ilman valitsimia tulostetaan kaikkien aktiivisten töiden tila.
        
        Valitsimet:
          -l	listaa prosessitunnukset (pid) muun tiedon lisäksi
          -n	listaa ainoastaan prosessit joiden tila on muuttunut viimeisen
        	ilmoituksen jälkeen
          -p	listaa vain prosessitunnukset
          -r	rajaa tulostus ajossa oleviin töihin
        
        Jos -x on annettu, KOMENTO suoritetaan kun kaikki ARGUMENTEISSA annetut
        työmääritykset on korvattu kyseisen työn prosessiryhmän johtajan prosessi-
        tunnuksella.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen paitsi jos on annettu virheellinen valitsin tai 
        tapahtuu virhe. Jos -x:ää on käytetty, palauttaa KOMENNON paluuarvon.

en: Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
    	dirs when invoked without options, starting with zero.
fi: Näyttää muistissa olevat hakemistot. Hakemistot
        löytävät tiensä listaan ”pushd”-komennolla; voit
        palata listan hakemistoihin ”popd”-komennolla.
        
        Valitsimet:
          -c	tyhjennä hakemistopino
          -l	älä tulosta tilde-alkuisia versioita hakemistoista jotka ovat
        	suhteessa kotihakemistoosi
          -p tulosta hakemistopino, hakemisto per rivi
          -v tulosta hakemistopino, hakemisto per rivi, pinon sijaintinumeroineen
        
        Argumentit:
          +N	Näyttää listan N:nnen alkion (laskien vasemmalta dirs-komennon 
        	antamasta listasta). Valitsimetta kutsuttaessa aloitetaan nollasta.
        
          -N	Näyttää listan N:nnen alkion (laskien oikealta dirs-komennon
        	antamasta listasta). Valitsimetta kutsuttaessa aloitetaan nollasta.

en: Done
fi: Valmis

en: Done(%d)
fi: Valmis(%d)

en: EMT instruction
fi: EMT-käsky

en: Enable and disable shell builtins.
        
        Enables and disables builtin shell commands.  Disabling allows you to
        execute a disk command which has the same name as a shell builtin
        without using a full pathname.
        
        Options:
          -a	print a list of builtins showing whether or not each is enabled
          -n	disable each NAME or display a list of disabled builtins
          -p	print the list of builtins in a reusable format
          -s	print only the names of Posix `special' builtins
        
        Options controlling dynamic loading:
          -f	Load builtin NAME from shared object FILENAME
          -d	Remove a builtin loaded with -f
        
        Without options, each NAME is enabled.
        
        To use the `test' found in $PATH instead of the shell builtin
        version, type `enable -n test'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not a shell builtin or an error occurs.
fi: Ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä komentotulkin sisäänrakennettuja komentoja.
        
        Ottaa käyttöön tai poistaa komentotulkin sisäänrakennettuja komentoja
        käytöstä.  Käytöstäpoisto sallii sinun käyttävän sisäisen komennon kanssa 
        samannimisiä, levyllä olevia komentoja käyttämättä koko polkua.
        
        Valitsimet:
          -a	listaa komennot ja tiedot, mitkä on otettu käyttöön
          -n	poistaa NIMET käytöstä tai näyttää listan poistetuista
          -p	tulosta lista komennoista hyödynnettävässä muodossa
          -s	tulosta ainoastaan Posix-komennot
        
        Valitsimet, jotka kontrolloivat dynaamista lataamista:
          -f	lataa komento NIMI jaetusta objektista TIEDOSTO
          -d	poista -f:llä ladattu komento
        
        Jollei valitsimia anneta, kukin NIMI otetaan käyttöön.
        
        Jos haluat käyttää $PATHista löytyvää ”test”-komentoa sisäänrakennetun
        sijaan, kirjoita ”enable -n test”.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen, paitsi jos NIMI ei ole komentotulkin sisäänrakennettu
        komento tai tapahtuu virhe.

en: Evaluate arithmetic expression.
        
        The EXPRESSION is evaluated according to the rules for arithmetic
        evaluation.  Equivalent to "let EXPRESSION".
        
        Exit Status:
        Returns 1 if EXPRESSION evaluates to 0; returns 0 otherwise.
fi: Evaluoi artimeettinen lauseke.
        
        LAUSEKKEEN arvo evaluoidaan laskentasääntöjen mukaisesti. Sama kuin
        ”let LAUSEKE”.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa 1, jos LAUSEKKEEN arvo on 0; muuten palauttaa 0.

en: Evaluate conditional expression.
        
        This is a synonym for the "test" builtin, but the last argument must
        be a literal `]', to match the opening `['.
fi: Evaluoi ehdollisen lausekkeen.
        
        Tämä on sisäänrakennetun ”test”-komennon synonyymi, mutta viimeisen
        argumentin pitää olla ”]”, joka sulkee avaavan ”[”:n.

en: Execute a simple command or display information about commands.
        
        Runs COMMAND with ARGS suppressing  shell function lookup, or display
        information about the specified COMMANDs.  Can be used to invoke commands
        on disk when a function with the same name exists.
        
        Options:
          -p	use a default value for PATH that is guaranteed to find all of
        	the standard utilities
          -v	print a description of COMMAND similar to the `type' builtin
          -V	print a more verbose description of each COMMAND
        
        Exit Status:
        Returns exit status of COMMAND, or failure if COMMAND is not found.
fi: Suorittaa yksinkertaisen komennon tai näyttää tietoja komennoista.
        
        Suorittaa KOMENNON PARAMETREIN ohittaen komentotulkin funktiohaun,
        tai näyttää tietoja annetuista KOMENNOISTA. Voidaan käyttää 
        käynnistämään komentoja levyltä silloin, kun on olemassa samanniminen
        funktio.
        
        Valitsimet:
          -p	käytä PATHin oletusarvoa jonka taataan löytävän kaikki vakiotyökalut
          -v	tulosta KOMENNON kuvaus (kuten sisäänrakennettu ”type”-komento)
          -V	tulosta KOMENTOJEN yksityiskohtaisemmat kuvaukset
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa KOMENNON paluuarvon, tai epäonnistumisen jos KOMENTOA ei 
        löytynyt.

en: Execute arguments as a shell command.
        
        Combine ARGs into a single string, use the result as input to the shell,
        and execute the resulting commands.
        
        Exit Status:
        Returns exit status of command or success if command is null.
fi: Suorita argumentit komentotulkin komentona.
        
        Yhdistä ARGUMENTIT yhdeksi merkkijonoksi, käytä tulosta komentotulkin
        syötteenä ja suorita saadut komennot.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa komennon paluuarvon tai onnistuneen jos komento on tyhjä.

en: Execute commands as long as a test does not succeed.
        
        Expand and execute COMMANDS as long as the final command in the
        `until' COMMANDS has an exit status which is not zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
fi: Suorittaa komentoja niin kauan kun testi epäonnistuu.
        
        Laventaa ja suorittaa KOMENTOJA niin kauna kun viimeinen komento
        ”until KOMENNOT” palauttaa nollasta poikkeavan paluuarvon.
        
        Paluuarvo:
        Viimeisen suoritetun komennon paluuarvo.

en: Execute commands as long as a test succeeds.
        
        Expand and execute COMMANDS as long as the final command in the
        `while' COMMANDS has an exit status of zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
fi: Suorittaa komentoja niin kauan kun testi onnistuu.
        
        Laventaa ja suorittaa KOMENTOJA niin kauan kun viimeinen komento
        ”while KOMENNOT” palauttaa nollan.
        
        Paluuarvo:
        Viimeisen komennon paluuarvo.

en: Execute commands based on conditional.
        
        The `if COMMANDS' list is executed.  If its exit status is zero, then the
        `then COMMANDS' list is executed.  Otherwise, each `elif COMMANDS' list is
        executed in turn, and if its exit status is zero, the corresponding
        `then COMMANDS' list is executed and the if command completes.  Otherwise,
        the `else COMMANDS' list is executed, if present.  The exit status of the
        entire construct is the exit status of the last command executed, or zero
        if no condition tested true.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
fi: Suorittaa komentoja ehdollisesti.
        
        ”if KOMENNOT”-lista suoritetaan. Jos sen paluuarvo on nolla, suoritetaan
        ”then KOMENNOT”-lista. Muussa tapauksessa suoritetaan vuorollaan
        kukin ”elif KOMENNOT”-lista, ja jos sen paluuarvo on nolla, suoritetaan
        vastaava ”then KOMENNOT”-lista ja if-komento päätetään. Muutoin
        suoritetaan ”else KOMENNOT”-lista, jos sellainen on. Koko rakenteen
        paluuarvo on viimeisen komennon paluuarvo tai nolla, jos mikään ehto
        ei toteutunut.
    
        Paluuarvo:
        Viimeisen suoritetun komennon paluuarvo.

en: Execute commands based on pattern matching.
        
        Selectively execute COMMANDS based upon WORD matching PATTERN.  The
        `|' is used to separate multiple patterns.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
fi: Suorittaa komentoja tekstihaun perusteella.
        
        Suorittaa valikoiden KOMENTOJA perustuen SANAAN joka sopii MALLINEESEEN.
        ”|”:ea käytetään erottamaan mallineita.
        
        Paluuarvo:
        Viimeisen suoritetun komennon paluuarvo.

en: Execute commands for each member in a list.
        
        The `for' loop executes a sequence of commands for each member in a
        list of items.  If `in WORDS ...;' is not present, then `in "$@"' is
        assumed.  For each element in WORDS, NAME is set to that element, and
        the COMMANDS are executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
fi: Suorittaa komennot listan jokaiselle jäsenelle.
        
        ”For”-silmukka suorittaa komentoketjun listan jokaiselle alkiolle. Jos
        ”in SANAT ...;” ei ole annettu, käytetään rakennetta ”in $@”. NIMI asetetaan
        vuorollaan jokaiseksi SANAT-listan alkioksi, ja KOMENNOT suoritetaan.
        
        Paluuarvo:
        Viimeisen suoritetun komennon paluuarvo.

en: Execute commands from a file in the current shell.
        
        Read and execute commands from FILENAME in the current shell.  The
        entries in $PATH are used to find the directory containing FILENAME.
        If any ARGUMENTS are supplied, they become the positional parameters
        when FILENAME is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed in FILENAME; fails if
        FILENAME cannot be read.
fi: Suorittaa tiedoston komennot nykyisessä komentotulkissa.
        
        Lue ja suorita komennot TIEDOSTOSTA nykyisessä tulkissa. $PATH:in
        komponentteja käytetään TIEDOSTON sisältävän hakemiston haussa.
        Mahdolliset ARGUMENTIT sijoitetaan positionaalisiksi parametreiksi
        TIEDOSTOA suoritettaessa.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa viimeisen TIEDOSTON suoritetun komennon paluuarvon; epäonnistuu
        mikäli TIEDOSTOA ei voida lukea.

en: Execute conditional command.
        
        Returns a status of 0 or 1 depending on the evaluation of the conditional
        expression EXPRESSION.  Expressions are composed of the same primaries used
        by the `test' builtin, and may be combined using the following operators:
        
          ( EXPRESSION )	Returns the value of EXPRESSION
          ! EXPRESSION		True if EXPRESSION is false; else false
          EXPR1 && EXPR2	True if both EXPR1 and EXPR2 are true; else false
          EXPR1 || EXPR2	True if either EXPR1 or EXPR2 is true; else false
        
        When the `==' and `!=' operators are used, the string to the right of
        the operator is used as a pattern and pattern matching is performed.
        When the `=~' operator is used, the string to the right of the operator
        is matched as a regular expression.
        
        The && and || operators do not evaluate EXPR2 if EXPR1 is sufficient to
        determine the expression's value.
        
        Exit Status:
        0 or 1 depending on value of EXPRESSION.
fi: Suorittaa ehdollisen komennon.
        
        Palauttaa 0 tai 1 riippuen ehdollisen LAUSEKKEEN tuloksesta. Lausekkeissa
        käytetään samoja primäärejä kuin sisäänrakennetussa ”test”-komennossa,
        ja voidaan yhdistellä seuraavilla operaattoreilla:
        
          ( LAUSEKE )	Palauttaa LAUSEKKEEN arvon
          ! LAUSEKE		Tosi jos LAUSEKE on epätosi; muuten epätosi
          LAUSEKE1 && LAUSEKE2	Tosi jos molemmat lausekkeet ovat tosia, muuten
                   		epätosi
          LAUSEKE1 || LAUSEKE2	Tosi jos jompikumpi lausekkeista on tosi,
          			muuten epätosi
        
        Käytettäessä ”==”- ja ”!=”-operaattoreita oikeanpuoleista merkkijonoa 
        käytetään mallineena ja suoritetaan haku sen perusteella. Operaattoria
        ”=~” käytettäessä oikeanpuoleinen merkkijonoa käsitellään kuten säännöllistä
        lauseketta.
    
        Operaattorit ”&&” ja ”||” eivät evaluoi LAUSEKETTA2 jos LAUSEKE1 riittää
        lausekkeen arvon päättelyyn.
        
        Paluuarvo:
        0 tai 1 riippuen LAUSEKKEEN arvosta.

en: Execute shell builtins.
        
        Execute SHELL-BUILTIN with arguments ARGs without performing command
        lookup.  This is useful when you wish to reimplement a shell builtin
        as a shell function, but need to execute the builtin within the function.
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of SHELL-BUILTIN, or false if SHELL-BUILTIN is
        not a shell builtin..
fi: Suorita komentotulkin sisäänrakennettuja komentoja.
        
        Suorita KOMENTO argumentein ARGs ilman komennon etsimistä.
        Tämä on hyödyllistä silloin, kun haluat tehdä komentotulkin komennosta
        funktion, mutta haluat suorittaa komennon funktiosta käsin.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa KOMENNON paluuarvon, tai epätoden jos KOMENTO ei ole
        sisäänrakennettu komento.

en: Exit %d
fi: Poistui %d

en: Exit a login shell.
        
        Exits a login shell with exit status N.  Returns an error if not executed
        in a login shell.
fi: Poistu sisäänkirjautumiskomentotulkista.
        
        Poistuu sisäänkirjautumiskomentotulkista paluuarvolla N.  Palauttaa
        virheen jos ei olla sisäänkirjautumiskomentotulkissa.

en: Exit for, while, or until loops.
        
        Exit a FOR, WHILE or UNTIL loop.  If N is specified, break N enclosing
        loops.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
fi: Exit for, while- tai until-silmukoista
        
        Poistu FOR-, WHILE- tai UNTIL-silmukasta.  Jos N on annettu, poistu
        N:stä sisäkkäisestä silmukasta.
        
        Paluuarvo:
        Paluuarvo on 0 jollei N ole suurempi tai yhtäsuuri kuin 1.

en: Exit the shell.
        
        Exits the shell with a status of N.  If N is omitted, the exit status
        is that of the last command executed.
fi: Poistu komentotulkista.
        
        Poistuu komentotulkista paluuarvolla N. Jos N:ää ei anneta, paluuarvo
        on viimeisen komennon paluuarvo.

en: File limit
fi: Tiedostorajoitus

en: Floating point exception
fi: Liukulukupoikkeus

en: GNU bash, version %s (%s)
fi: GNU bash, versio %s (%s)

en: GNU bash, version %s-(%s)
fi: GNU bash, versio %s-(%s)

en: GNU long options:
fi: GNU:n pitkät valitsimet:

en: Group commands as a unit.
        
        Run a set of commands in a group.  This is one way to redirect an
        entire set of commands.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
fi: Ryhmittää komennot.
        
        Suorittaa komennot ryhmässä. Tämä on eräs tapa uudelleenohjata kokonaisen
        komentojoukon tulosteet.
        
        Paluuarvo:
        Viimeisen suoritetun komennon paluuarvo.

en: HFT input data pending
fi: HFT-syöte odottaa

en: HFT monitor mode granted
fi: HFT-monitorointitila käytössä

en: HFT monitor mode retracted
fi: HFT-monitorointitila peruttu

en: HFT sound sequence has completed
fi: HFT-äänisekvenssi on valmistunut

en: HOME not set
fi: HOME-ympäristömuuttujaa ei ole asetettu

en: Hangup
fi: Linjankatkaisu

en: I have no name!
fi: Minulla ei ole nimeä!

en: I/O ready
fi: I/O on valmis

en: Illegal instruction
fi: Virheellinen käsky

en: Information request
fi: Informaatiopyyntö

en: Interrupt
fi: Keskeytys

en: Killed
fi: Tapettu

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
fi: Lisenssi GPLv3+: GNU GPL versio 3 tai uudempi <http://gnu.org/licenses/gpl.html>

en: Mark shell variables as unchangeable.
        
        Mark each NAME as read-only; the values of these NAMEs may not be
        changed by subsequent assignment.  If VALUE is supplied, assign VALUE
        before marking as read-only.
        
        Options:
          -a	refer to indexed array variables
          -A	refer to associative array variables
          -f	refer to shell functions
          -p	display a list of all readonly variables and functions
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
fi: Merkitse ympäristömuuttujat kirjoitussuojatuiksi.
        
        Merkitse kukin NIMI kirjoitussuojatuksi; näiden NIMIEN arvoa ei voi
        muuttaa. Jos ARVO on annettu, sijoita se NIMEEN ennen merkitsemistä
        kirjoitussuojatuksi.
        
        Valitsimet:
          -a	viittaa indeksoidun taulukon muuttujiin
          -A	viittaa assosiatiivisen taulukon muuttujiin
          -f	viittaa funktioihin
          -p	näytä lista kirjoitussuojatuista muuttujista ja funktioista
        
        Argumentti ”--” päättää valitsimien käsittelyn.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen paitsi jos on annettu virheellinen valitsin
        tai NIMI on virheellinen.

en: Move job to the foreground.
        
        Place the job identified by JOB_SPEC in the foreground, making it the
        current job.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion of the
        current job is used.
        
        Exit Status:
        Status of command placed in foreground, or failure if an error occurs.
fi: Siirrä työ edustalle.
        
        Siirrä TYÖKUVAAJALLA tunnistettu työ edustalle, jolloin siitä tulee nykyinen
        työ. Jos TYÖKUVAAJAA ei ole annettu, käytetään komentotulkin käsitystä
        tämänhetkisestä työstä.
        
        Paluuarvo:
        Edustalle tuodun työn paluuarvo, tai epäonnistuminen virhetilanteessa.

en: Move jobs to the background.
        
        Place the jobs identified by each JOB_SPEC in the background, as if they
        had been started with `&'.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion
        of the current job is used.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
fi: Siirtää työt taustalle.
        
        Siirtää kunkin TYÖNKUVAAJALLA tunnistetun työn taustalle, kuten jos ne olisi
        käynnistetty ”&”:llä. Jos TYÖNKUVAAJAA ei ole annettu, käytetään komento-
        tulkin käsitystä nykyisestä työstä.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen paitsi jos työnohjaus ei ole käytössä tai tapahtuu
        virhe.

en: Null command.
        
        No effect; the command does nothing.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
fi: Tyhjä komento.
        
        Ei vaikutusta; komento ei tee mitään.
        
        Paluuarvo:
        Onnistuu aina.

en: OLDPWD not set
fi: OLDPWD-ympäristömuuttujaa ei ole asetettu

en: Parse option arguments.
        
        Getopts is used by shell procedures to parse positional parameters
        as options.
        
        OPTSTRING contains the option letters to be recognized; if a letter
        is followed by a colon, the option is expected to have an argument,
        which should be separated from it by white space.
        
        Each time it is invoked, getopts will place the next option in the
        shell variable $name, initializing name if it does not exist, and
        the index of the next argument to be processed into the shell
        variable OPTIND.  OPTIND is initialized to 1 each time the shell or
        a shell script is invoked.  When an option requires an argument,
        getopts places that argument into the shell variable OPTARG.
        
        getopts reports errors in one of two ways.  If the first character
        of OPTSTRING is a colon, getopts uses silent error reporting.  In
        this mode, no error messages are printed.  If an invalid option is
        seen, getopts places the option character found into OPTARG.  If a
        required argument is not found, getopts places a ':' into NAME and
        sets OPTARG to the option character found.  If getopts is not in
        silent mode, and an invalid option is seen, getopts places '?' into
        NAME and unsets OPTARG.  If a required argument is not found, a '?'
        is placed in NAME, OPTARG is unset, and a diagnostic message is
        printed.
        
        If the shell variable OPTERR has the value 0, getopts disables the
        printing of error messages, even if the first character of
        OPTSTRING is not a colon.  OPTERR has the value 1 by default.
        
        Getopts normally parses the positional parameters ($0 - $9), but if
        more arguments are given, they are parsed instead.
        
        Exit Status:
        Returns success if an option is found; fails if the end of options is
        encountered or an error occurs.
fi: Selaa valitsimien argumentit.
        
        Getoptsia käytetään komentotulkin proseduureissa käsiteltäessä
        komentoriviparametreina annettuja valitsimia.
        
        OPTSTRING sisältää tunnistettavat valitsinkirjaimet; jos kirjainta
        seuraa kaksoispiste, valitsimella odotetaan olevan argumentti, joka 
        pitäisi erottaa siitä tyhjämerkillä.
        
        Getopts sijoittaa joka kutsukerralla seuraavan valitsimen muuttujaan
        $nimi, alustaen sen tarvittaessa, ja seuraavan käsiteltävän argumentin
        OPTIND-ympäristömuuttujaan.  OPTIND alustetaan 1:ksi jokaisella
        komentotulkin tai komentotiedoston käynnistyskerralla. Kun valitsin
        vaatii argumentin, getopts sijoittaa sen muuttujaan OPTARG.
        
        Getopts ilmoittaa virheistä jommallakummalla tavalla kahdesta. Jos
        OPTSTRINGIN ensimmäinen merkki on kaksoispiste, getopts ilmoittaa
        virheistä hiljaisesti. Tällöin ei tulosteta virheilmoitusta.  Jos löydetään
        virheellinen valitsinmerkki, se sijoitetaan OPTARGIIN. Jos vaadittua
        argumenttia ei löydetä, getopts sijoittaa ”:”:n NAMEEN ja asettaa
        löydetyn optiomerkin OPTARGIIN. Jos getopts ei ole hiljaisessa tilassa
        ja löydetään virheellinen valitsin, getopts sijoittaa ”?”:n NAMEEN ja
        tyhjentää OPTARGIN.  Jos vaadittua argumenttia ei löydetä, NAMEEN
        sijoitetaan ”?”, OPTARG tyhjennetään ja tulostetaan virheilmoitus.
        
        Jos OPTERR-ympäristömuuttujassa on arvo 0, getopts jättää virheilmoitukset
        tulostamatta, vaikka OPTSTRINGIN ensimmäinen merkki ei ole kaksoispiste.
        OPTERRin oletusarvo on 1.
        
        Getopts selaa normaalisti positioparametrit ($0 - $9), mutta jos 
        argumentteja annetaan enemmän, ne selataan sen sijaan.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen jos valitsin löytyy; epäonnistuneen jos valitsimet
        loppuvat tai tapahtuu virhe.

en: Print the name of the current working directory.
        
        Options:
          -L	print the value of $PWD if it names the current working
        	directory
          -P	print the physical directory, without any symbolic links
        
        By default, `pwd' behaves as if `-L' were specified.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless an invalid option is given or the current directory
        cannot be read.
fi: Tulostaa tämänhetkisen työhakemiston.
        
        Valitsimet:
          -L	tulosta $PWD-ympäristömuuttujan arvo jos se sisältää
        	nykyisen työhakemiston nimen
          -P	tulosta fyysinen hakemisto ilman symbolisia linkkejä
        
        Oletusarvoisesti ”pwd” käyttäytyy kuin ”-L” olisi annettu.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa 0 ellei ole annettu virheellistä valitsinta tai nykyistä 
        hakemistoa ei voida lukea.

en: Quit
fi: Lopetettu

en: Read lines from a file into an array variable.
        
        A synonym for `mapfile'.
fi: Lukee rivit tiedostosta taulukkomuuttujaan.
        
        ”mapfile”:n synonyymi.

en: Record lock
fi: Tietuelukko

en: Remember or display program locations.
        
        Determine and remember the full pathname of each command NAME.  If
        no arguments are given, information about remembered commands is displayed.
        
        Options:
          -d		forget the remembered location of each NAME
          -l		display in a format that may be reused as input
          -p pathname	use PATHNAME is the full pathname of NAME
          -r		forget all remembered locations
          -t		print the remembered location of each NAME, preceding
        		each location with the corresponding NAME if multiple
        		NAMEs are given
        Arguments:
          NAME		Each NAME is searched for in $PATH and added to the list
        		of remembered commands.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not found or an invalid option is given.
fi: Muista tai näytä ohjelmien sijainnit.
        
        Selvitä ja muista jokaisen komennon NIMI täysi polkunimi. Jos argumentteja
        ei ole annettu, tulostetaan tiedot muistetuista komennoista.
    
        Valitsimet:
          -d		unohda jokaisen NIMEN sijainti
          -l		näytä hyödynnettävässä muodossa
          -p polku	käytä POLKUA NIMEN täytenä polkunimenä
          -r		unohda kaikki sijainnit
          -t		tulosta kaikkien NIMIEN muistetut sijainnit. Jos annetaan useampi NIMI,
            		sijaintien eteen tulostetaan vastaava NIMI
        Argumentit:
           NIMI		Kukin NIMI etsitään $PATH-muuttujan hakupoluista ja lisätään
           muistettujen komentojen listaan.
    
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen paitsi jos NIMEÄ ei löydy tai on annettu virheellinen valitsin.

en: Remove directories from stack.
        
        Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
fi: Poistaa hakemistoja pinosta.
        
        Poistaa alkioita hakemistopinosta. Ilman argumentteja poistaa
        pinon päällimmäisen, ja siirtyy uuteen ylimpään hakemistoon.
        
        Valitsimet:
          -n	Jättää normaalin hakemistoon siirtymisen suorittamatta,
          		joten vain pinoa muokataan.
          +N	Poistaa N:nnen alkion (laskien vasemmalta ”dirs”-komennon
          		tuottamasta listasta, alkaen nollasta). Esimerkiksi ”popd +0”
        		poistaa ensimmäisen hakemiston, ”popd +1” toisen.
          -N	Poistaa N:nnen alkion (laskien oikealta ”dirs”-komennon
            	tuottamasta listasta, alkaen nollasta). Esimerkiksi ”popd -0”
            	poistaa viimeisen hakemiston, ”popd -1” toiseksi viimeisen.
    
        Sisäänrakennettu ”dirs”-komento listaa hakemistopinon.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen paitsi jos on annettu virheellinen argumentti tai
        hakemiston vaihto epäonnistuu.

en: Remove each NAME from the list of defined aliases.
        
        Options:
          -a	remove all alias definitions.
        
        Return success unless a NAME is not an existing alias.
fi: Poista kukin NIMI määriteltyjen aliasten listasta.
        
        Valitsimet:
          -a	poista kaikki aliasmääritykset.
        
        Palauttaa arvon tosi paitsi jos NIMI-nimistä aliasta
        ei ole.

en: Remove jobs from current shell.
        
        Removes each JOBSPEC argument from the table of active jobs.  Without
        any JOBSPECs, the shell uses its notion of the current job.
        
        Options:
          -a	remove all jobs if JOBSPEC is not supplied
          -h	mark each JOBSPEC so that SIGHUP is not sent to the job if the
        	shell receives a SIGHUP
          -r	remove only running jobs
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option or JOBSPEC is given.
fi: Poistaa töitä nykyisestä komentotulkista.
        
        Poistaa kunkin TYÖTUNNISTEEN aktiivisten töiden taulukosta. Ilman
        TYÖTUNNISTEITA komentotulkki käyttää omaa arviotaan nykyisestä
        työstä.
        
        Valitsimet:
          -a	poista kaikki työt ellei TYÖTUNNISTETTA ole annettu
          -h	merkitse kukin TYÖTUNNISTE siten, ettei niille lähetetä
        	SIGHUPia, jos komentotulkki vastaanottaa sellaisen
          -r	poista ainoastaan ajossa olevat työt
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen paitsi jos jokin valitsin tai TYÖTUNNISTE on     virheellinen.

en: Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
fi: Poistaa alkioita hakemistopinosta. Ilman argumenttia poistaa ylimmän
        hakemiston, ja siirtää seuraavan ylimmäiseksi.
        
        Valitsimet:
          -n	Ei siirrytä normaalisti pinosta poistettuun hakemistoon,
        	joten vain pinoa muutetaan.
        
        Argumentit:
          +N	Poistaa N:nnen alkion (laskien vasemmalta ”dirs”-komennon
        	antamasta listasta, alkaen nollasta).  Esimerkiksi ”popd +0”
        	poistaa ensimmäisen hakemistot, ”popd +1” toisen.
        
          -N	Poistaa N:nnen alkion (laskien oikealta ”dirs”-komennon 
        	antamasta listasta, alkaen nollasta). Esimerkiksi: ”popd -0”
        	poistaa viimeisen hakemiston, ”popd -1” sitä edellisen.
        
        Sisäänrakennettu ”dirs”-komento näyttää hakemistopinon sisällön.

en: Replace the shell with the given command.
        
        Execute COMMAND, replacing this shell with the specified program.
        ARGUMENTS become the arguments to COMMAND.  If COMMAND is not specified,
        any redirections take effect in the current shell.
        
        Options:
          -a name	pass NAME as the zeroth argument to COMMAND
          -c		execute COMMAND with an empty environment
          -l		place a dash in the zeroth argument to COMMAND
        
        If the command cannot be executed, a non-interactive shell exits, unless
        the shell option `execfail' is set.
        
        Exit Status:
        Returns success unless COMMAND is not found or a redirection error occurs.
fi: Korvaa komentotulkki annetulla komennolla.
        
        Suorita KOMENTO, korvaten tämä komentotulkki annetulla ohjelmalla.
        ARGUMENTEISTA tulee KOMENNON argumentteja. Jos KOMENTOA ei anneta,
        kaikki uudelleenohjaukset tapahtuvat nykyisessä komentotulkissa.
        
        Valitsimet:
          -a name	anna NAME nollantena argumenttina KOMENNOLLE
          -c		suorita KOMENTO tyhjässä ympäristössä
          -l		sijoita miinusmerkki KOMENNON nollanteen argumenttiin
        
        Jos komentoa ei voida suorittaa, ei-interaktiivinen komentotulkki poistuu,
        ellei tulkin valitsinta ”execfail” ole asetettu.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen paitsi jos KOMENTOA ei löydy tai uudelleenohjauksessa
        tapahtuu virhe.

en: Report time consumed by pipeline's execution.
        
        Execute PIPELINE and print a summary of the real time, user CPU time,
        and system CPU time spent executing PIPELINE when it terminates.
        
        Options:
          -p	print the timing summary in the portable Posix format
        
        The value of the TIMEFORMAT variable is used as the output format.
        
        Exit Status:
        The return status is the return status of PIPELINE.
fi: Raportoi komentoketjun suoritusajan.
        
        Suorita KOMENTOKETJU ja tulosta yhteenveto käytetystä ajasta, käyttäjän
        CPU-ajasta ja järjestelmän CPU-ajasta KOMENTOKETJUA suoritettaessa sen
        päätyttyä.
        
        Valitsimet:
          -p	tulosta ajastusyhteenveto siirrettävässä POSIX-muodossa.
      
        Tulosteen muotoilussa käytetään TIMEFORMAT-muuttujan arvoa.
        
        Paluuarvo:
        KOMENTOKETJUN paluuarvo.

en: Resume for, while, or until loops.
        
        Resumes the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
        If N is specified, resumes the Nth enclosing loop.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
fi: Jatko for-, while tai until-silmukoille.
        
        Jatkaa seuraavaa FOR-, WHILE- tai UNTIL-silmukan kierrosta.
        Jos N on annettu, jatkaa N:ttä silmukkaa.
        
        Paluuarvo:
        Paluuarvo on 0 ellei N ole suurempi tai yhtäsuuri kuin 1.

en: Resume job in foreground.
        
        Equivalent to the JOB_SPEC argument to the `fg' command.  Resume a
        stopped or background job.  JOB_SPEC can specify either a job name
        or a job number.  Following JOB_SPEC with a `&' places the job in
        the background, as if the job specification had been supplied as an
        argument to `bg'.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the resumed job.
fi: Siirtää komennon edustalle.
        
        Sama kuin ”fg”-komennon TYÖNKUVAAJA-argumentti. Jatkaa joko keskeytettyä
        tai taustatyötä. TYÖNKUVAAJA voi määritellä joko työn nimen tai numeron.
        Jos TYÖNKUVAAJAA seuraa ”&” siirretään työ taustalle, kuten jos työnkuvaaja
        olisi annettu ”bg”-komennon argumentiksi.
        
        Paluuarvo:
        Työn tila.

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
fi: Palauttaa onnistuneen paluuarvon.
        
        Paluuarvo:
        Onnistuu aina.

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
fi: Palauttaa epäonnistuneen paluuarvon.
        
        Paluuarvo:
        Epäonnistuu aina.

en: Return from a shell function.
        
        Causes a function or sourced script to exit with the return value
        specified by N.  If N is omitted, the return status is that of the
        last command executed within the function or script.
        
        Exit Status:
        Returns N, or failure if the shell is not executing a function or script.
fi: Palauttaa komentotulkin funktiosta.
        
        Aiheuttaa funktion tai luetun skriptin poistumisen annetulla paluuarvolla N.
        Jos N:ää ei ole annettu, palautetaan viimeisen funktiossa tai skriptissä
        suoritetun komennon paluuarvo.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa N:n, tai epäonnistuneen mikäli komentotulkki ei ole suorittamassa
        funktiota tai skriptiä.

en: Return the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
fi: Palauta tämänhetkisen alirutiinikutsun konteksti.
        
        Ilman parametria, palauttaa ”$line $filename”. Parametrilla palauttaa 
        ”$line $subroutine $filename”; saatua lisätietoa voidaan käyttää kutsupinon
        kuvaamiseksi.
        
        Parametrin arvo määrää, montako kutsukehystä taaksepäin siirrytään; 
        ylin kehys on numero 0.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa 0 ellei komentotulkki ole funktion ulkopuolella tai parametri
        on virheellinen.

en: Returns the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns
fi: Palauttaa nykyisen alirutiinikutsun kontekstin.
        
        Ilman LAUSEKETTA palauttaa

en: Running
fi: Ajossa

en: Segmentation fault
fi: Muistialueen ylitys

en: Select words from a list and execute commands.
        
        The WORDS are expanded, generating a list of words.  The
        set of expanded words is printed on the standard error, each
        preceded by a number.  If `in WORDS' is not present, `in "$@"'
        is assumed.  The PS3 prompt is then displayed and a line read
        from the standard input.  If the line consists of the number
        corresponding to one of the displayed words, then NAME is set
        to that word.  If the line is empty, WORDS and the prompt are
        redisplayed.  If EOF is read, the command completes.  Any other
        value read causes NAME to be set to null.  The line read is saved
        in the variable REPLY.  COMMANDS are executed after each selection
        until a break command is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
fi: Valitsee sanat listasta ja suorittaa komennot.
        
        SANAT lavennetaan, jolloin saadaan sanalista. Lavennettujen sanojen joukko
        tulostetaan vakiovirhetulosteeseen juoksevasti numeroituna. Jos ”in SANAT”
        puuttuu, käytetään rakennetta ”in $@”. Tämän jälkeen tulostetaan 
        PS3-kehote ja vakiosyötteestä luetaan rivi. Mikäli rivi koostuu 
        numerosta joka vastaa jotakin tulostetuista sanoista, asetetaan NIMEN 
        arvoksi kyseinen sana. Jos rivi on tyhjä, SANAT ja kehote tulostetaan 
        uudelleen. Mikäli saadaan EOF (tiedoston loppu), komento päättyy.
        Mikä tahansa muu luettu arvo aiheuttaa NIMEN tyhjäämisen. Luettu rivi 
        tallennetaan REPLY-muuttujaan. KOMENNOT suoritetaan kunkin valinnan 
        jälkeen kunnes suoritetaan break-komento.
    
        Paluuarvo:
        Viimeisen suoritetun komennon paluuarvo.

en: Send a signal to a job.
        
        Send the processes identified by PID or JOBSPEC the signal named by
        SIGSPEC or SIGNUM.  If neither SIGSPEC nor SIGNUM is present, then
        SIGTERM is assumed.
        
        Options:
          -s sig	SIG is a signal name
          -n sig	SIG is a signal number
          -l	list the signal names; if arguments follow `-l' they are
        	assumed to be signal numbers for which names should be listed
        
        Kill is a shell builtin for two reasons: it allows job IDs to be used
        instead of process IDs, and allows processes to be killed if the limit
        on processes that you can create is reached.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
fi: Lähetä työlle signaali.
        
        Lähettää PIDILLÄ tai TYÖTUNNISTEELLA tunnistetulle prosessille
        SIGSPECILLÄ tai SIGNUMILLA annetun signaalin. Jos kumpaakaan
        ei ole läsnä, käytetään SIGTERMIÄ.
        
        Valitsimet:
          -s sig	SIG on signaalin nimi
          -n sig	SIG on signaalin numero
          -l	listaa signaalien nimet; ”-l”:n jälkeiset argumentit oletetaan
        	signaalinumeroiksi, joiden nimet halutaan listata.
        
        Kill on sisäänrakennettu komento kahdesta syystä: se antaa käyttää
        työtunnisteita prosessitunnusten sijaan, ja sallii prosessien tappamisen
        vaikka sallittujen prosessien lukumäärä olisikin ylitetty.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen paitsi jos on annettu virheellinen valitsin tai tapahtuu virhe.

en: Set and unset shell options.
        
        Change the setting of each shell option OPTNAME.  Without any option
        arguments, list all shell options with an indication of whether or not each
        is set.
        
        Options:
          -o	restrict OPTNAMEs to those defined for use with `set -o'
          -p	print each shell option with an indication of its status
          -q	suppress output
          -s	enable (set) each OPTNAME
          -u	disable (unset) each OPTNAME
        
        Exit Status:
        Returns success if OPTNAME is enabled; fails if an invalid option is
        given or OPTNAME is disabled.
fi: Asettaa ja poistaa komentotulkin valitsimia.
        
        Muuttaa kunkin tulkin VALITSIMEN asetuksen. Ilman argumentteja
        listaa kaikki tulkin valitsimet ja tiedon, onko valitsin voimassa 
        vai ei.
        
        Valitsimet:
          -o	rajaa VALITSIMET niihin, jotka on määritelty käytettäväksi
            	”set -o”:lla
          -p	tulosta kukin tulkin valitsin ja sen tila
          -q	älä tulosta
          -s	aseta kukin VALITSIN
          -u	poista kukin VALITSIN
          
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen, mikäli VALITSIN on käytössä, epäonnistuu jos on
        annettu virheellinen VALITSIN tai VALITSIN ei ole käytössä.

en: Set export attribute for shell variables.
        
        Marks each NAME for automatic export to the environment of subsequently
        executed commands.  If VALUE is supplied, assign VALUE before exporting.
        
        Options:
          -f	refer to shell functions
          -n	remove the export property from each NAME
          -p	display a list of all exported variables and functions
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
fi: Aseta ympäristömuuttujien vientiattribuutin.
        
        Merkitse kukin NIMI vietäväksi automaattisesti suoritettujen komentojen
        ympäristöön. Jos ARVO on annettu, se sijoitetaan NIMEEN ennen vientiä.
        
        Valitsimet:
          -f	viittaa komentotulkin funktioihin
          -n	poista jokaiselta NIMELTÄ vientiattribuutti
          -p	listaa kaikki viedyt muuttujat ja funktiot
        
        ”--” argumenttina lopettaa valitsimien käsittelyn.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen paitsi jos on annettu virheellinen valitsin
        tai NIMI on virheellinen.

en: Set variable values and attributes.
        
        Obsolete.  See `help declare'.
fi: Asettaa muuttujien arvoja ja attribuutteja.
        
        Vanhentunut. Katso ”help declare”.

en: Shell commands matching keyword ` | Shell commands matching keywords `
fi[0]: Sopivat komennot avainsanaan `
fi[1]: Sopivat komennot avainsanoihin `

en: Shell options:
fi: Komentotulkin valitsimet:

en: Shift positional parameters.
        
        Rename the positional parameters $N+1,$N+2 ... to $1,$2 ...  If N is
        not given, it is assumed to be 1.
        
        Exit Status:
        Returns success unless N is negative or greater than $#.
fi: Siirrä positionaalisia parametreja.
        
        Siirrä positionaalisia parametreja $N+1, $N+2 ... parametreihin $1, $2 ...
        Jos N:ää ei ole annettu, sen oletetaan olevan 1.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen ellei N ole negatiivinen tai suurempi kuin $#.

en: Signal %d
fi: Signaali %d

en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: Stopped (signal)
fi: Pysäytetty (signaali)

en: Stopped (tty input)
fi: Pysäytetty (päätteen syöte)

en: Stopped (tty output)
fi: Pysäytetty (päätteen tuloste)

en: Stopped(%s)
fi: Pysäytetty(%s)

en: Suspend shell execution.
        
        Suspend the execution of this shell until it receives a SIGCONT signal.
        Unless forced, login shells cannot be suspended.
        
        Options:
          -f	force the suspend, even if the shell is a login shell
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
fi: Keskeyttää komentotulkin suorituksen.
        
        Keskeyttää tämän tulkin suorituksen kunnes se saa SIGCONT-signaalin.
        Sisäänkirjautumistulkkeja ei voi keskeyttää kuin väkisin.
        
        Valitsimet:
          -f	pakota keskeyttämään, vaikka tulkki olisi sisäänkirjautumis-
            	tulkki.
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen paitsi jos työnohjaus ei ole käytössä tai tapahtuu
        virhe.

en: TIMEFORMAT: `%c': invalid format character
fi: AJAN MUOTOMÄÄRITYS: ”%c”: virheellinen muotoilumerkki

en: Terminated
fi: Päätetty

en: The mail in %s has been read
fi: Posti laatikossa %s on luettu

en: There are running jobs.
fi: Töitä on ajossa.

en: There are stopped jobs.
fi: Töitä on pysäytettynä.

en: These shell commands are defined internally.  Type `help' to see this list.
    Type `help name' to find out more about the function `name'.
    Use `info bash' to find out more about the shell in general.
    Use `man -k' or `info' to find out more about commands not in this list.
    
    A star (*) next to a name means that the command is disabled.
fi: Nämä komennot on määritelty sisäisesti.  Kirjoita ”help” nähdäksesi tämän listan.
    Kirjoita ”help name” saadaksesi lisätietoja funktiosta ”name”.
    Komennolla ”info bash” saat lisää yleisiä tietoja komentotulkista.
    Käytä komentoa ”man -k” tai ”info” saadaksesi lisätietoja komennoista, jotka eivät ole tällä listalla.
    
    Asteriski (*) nimen vieressä tarkoittaa, että komennon käyttö on estetty.

en: Type `%s -c "help set"' for more information about shell options.
fi: Kirjoita ”%s -c 'help set'” saadaksesi lisätietoja komentotulkin valitsimista.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
fi: Kirjoita ”%s -c help” saadaksesi lisätietoja komentotulkin sisäänrakennetuista komennoista.

en: Unknown Signal #
fi: Tuntematon signaali #

en: Unknown Signal #%d
fi: Tuntematon signaali #%d

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown status
fi: Tuntematon tila

en: Urgent IO condition
fi: Kiireellinen I/O-ehto

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
fi: Käyttö:	%s[GNU:n pitkä valitsin] [valitsin] ...
    	%s [GNU:n pitkä valitsin] [valitsin] komentotiedosto ...

en: Use "%s" to leave the shell.
fi: Kirjoita ”%s” poistuaksesi komentotulkista.

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
fi: Raportoi virheet komennolla ”bashbug”.

en: User signal 1
fi: Käyttäjän määrittelemä signaali 1

en: User signal 2
fi: Käyttäjän määrittelemä signaali 2

en: Window changed
fi: Ikkuna vaihtunut

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
fi: Tulosta argumentit vakiotulosteeseen.
        
        Tulosta ARGUMENTIT vakiotulosteeseen päättäen rivinvaihdolla.
        
        Valitsimet:
          -n	älä lisää rivinvaihtoa
        
        Paluuarvo:
        Palauttaa onnistuneen ellei tapahdu virhettä.

en: You have mail in $_
fi: Sinulle on postia laatikossa $_

en: You have new mail in $_
fi: Sinulla on uutta postia laatikossa $_

en: [[ expression ]]
fi: [[ lauseke ]]

en: `%c': bad command
fi: ”%c”: virheellinen komento

en: `%c': invalid format character
fi: ”%c”: virheellinen muotoilumerkki

en: `%c': invalid symbolic mode character
fi: ”%c”: virheellinen symbolisen tilan merkki

en: `%c': invalid symbolic mode operator
fi: ”%c”: virheellinen symbolisen tilan operaattori

en: `%s': cannot unbind
fi: ”%s”: ei voida irrottaa

en: `%s': invalid keymap name
fi: ”%s”: virheellinen näppäinkartan nimi

en: `%s': missing format character
fi: ”%s”: puuttuva muotoilumerkki

en: `%s': not a pid or valid job spec
fi: ”%s”: ei ole prosessitunnus eikä kelvollinen työtunniste

en: `%s': not a valid identifier
fi: ”%s”: virheellinen tunniste

en: `%s': unknown function name
fi: ”%s”: tuntematon funktio

en: `)' expected
fi: odotettiin ”)”

en: `)' expected, found %s
fi: odotettiin ”)”, löydettiin %s

en: `:' expected for conditional expression
fi: ”:”:ttä odotettiin ehdolliseen lausekkeeseen

en: add_process: pid %5ld (%s) marked as still alive
fi: add_process: prosessi %5ld (%s) on merkattu vielä toimivaksi

en: add_process: process %5ld (%s) in the_pipeline
fi: add_process: prosessi %5ld (%s) putkijonossa

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
fi: alias [-p] [nimi[=arvo] ... ]

en: all_local_variables: no function context at current scope
fi: all_local_variables: ei funktiokontekstia nykytilassa

en: argument
fi: argumentti

en: argument expected
fi: odotettiin argumenttia

en: array variable support required
fi: vaaditaan tukea taulukkomuuttujille

en: attempted assignment to non-variable
fi: yritettiin sijoittaa objektiin, joka ei ole muuttuja

en: bad array subscript
fi: virheellinen taulukkoindeksi

en: bad command type
fi: virheellinen komentotyyppi

en: bad connector
fi: virheellinen liittäjä

en: bad jump
fi: virheellinen hyppy

en: bad substitution: no closing "`" in %s
fi: virheellinen korvaus: ei sulkevaa ”`” jonossa %s

en: bad substitution: no closing `%s' in %s
fi: virheellinen korvaus: ei sulkevaa ”%s” jonossa %s

en: bash_execute_unix_command: cannot find keymap for command
fi: bash_execute_unix_command: komennolle ei löydy näppäinkarttaa

en: bg [job_spec ...]
fi: bg [työtunniste ...]

en: bug: bad expassign token
fi: bugi: virheellinen sijoitusavainsana

en: builtin [shell-builtin [arg ...]]
fi: builtin [sisäänrakennettu komento [arg ...]]

en: can only `return' from a function or sourced script
fi: ”return” on käytettävissä vain funktiossa tai ladatussa skriptissä

en: can only be used in a function
fi: voidaan käyttää ainoastaan funktiossa

en: cannot allocate new file descriptor for bash input from fd %d
fi: bashin syötteeksi ei voida avata uutta tiedostokahvaa kahvasta %d

en: cannot create temp file for here-document: %s
fi: here-dokumentille ei voida luoda väliaikaistiedostoa: %s

en: cannot duplicate fd %d to fd %d
fi: tiedostokahvaa %d ei voida kopioida kahvaksi %d

en: cannot duplicate named pipe %s as fd %d
fi: nimettyä putkea %s ei voida kopioida tiedostokahvaksi %d

en: cannot find %s in shared object %s: %s
fi: kohdetta %s ei löydy jaetusta objektista %s: %s

en: cannot make child for command substitution
fi: ei voida luoda lapsiprosessia komennon korvaamista varten

en: cannot make child for process substitution
fi: lapsiprosessia ei voida luoda prosessin korvaamista varten

en: cannot make pipe for command substitution
fi: putkea ei voida luoda komennon korvaamista varten

en: cannot make pipe for process substitution
fi: putkea ei voida luoda prosessin korvaamista varten

en: cannot open named pipe %s for reading
fi: nimettyä putkea %s ei voida avata lukemista varten

en: cannot open named pipe %s for writing
fi: nimettyä putkea %s ei voida avata kirjoitusta varten

en: cannot open shared object %s: %s
fi: jaettua objektia %s ei voida avata: %s

en: cannot redirect standard input from /dev/null: %s
fi: syötettä ei voida lukea tiedostosta /dev/null: %s

en: cannot reset nodelay mode for fd %d
fi: nodelay-tilaa ei voida asettaa tiedostokahvalle %d

en: cannot set and unset shell options simultaneously
fi: komentotulkin valitsimia ei voida laittaa päällä ja ottaa pois päältä samanaikaisesti

en: cannot set terminal process group (%d)
fi: päätteen prosessiryhmää ei voitu asettaa (%d)

en: cannot simultaneously unset a function and a variable
fi: funktiota ja muuttujaa ei voi poistaa yhtä aikaa

en: cannot suspend
fi: ei voida keskeyttää

en: cannot suspend a login shell
fi: sisäänkirjautumiskomentotulkkia ei voi keskeyttää

en: cannot use `-f' to make functions
fi: ”-f”:ää ei voida käyttää funktioiden luomiseen

en: cannot use more than one of -anrw
fi: valitsimista -anrw voidaan käyttää vain yhtä

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
fi: case SANA in [MALLINE [| MALLINE]...) KOMENNOT ;;]... esac

en: child setpgid (%ld to %ld)
fi: lapsiprosessin setpgid (%ld => %ld)

en: command [-pVv] command [arg ...]
fi: command [-pVv] komento [arg ...]

en: command_substitute: cannot duplicate pipe as fd 1
fi: command_substitute: putkea ei voida kopioida tiedostokahvaksi 1

en: compgen [-abcdefgjksuv] [-o option]  [-A action] [-G globpat] [-W wordlist]  [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [word]
fi: compgen [-abcdefgjksuv] [-o valitsin]  [-A toimenpide] [-G jokerimalline] [-W sanalista]  [-F funktio] [-C komento] [-X suodatinmalline] [-P prefiksi] [-S suffiksi] [sana]

en: completion: function `%s' not found
fi: täydennys: funktiota ”%s” ei löytynyt

en: conditional binary operator expected
fi: odotettiin ehdollista binääristä operaattoria

en: coproc [NAME] command [redirections]
fi: coproc [NIMI] komento [uudelleenohjaukset]

en: could not find /tmp, please create!
fi: /tmp-hakemistoa ei löytynyt, luo se!

en: cprintf: `%c': invalid format character
fi: cprintf: ”%c”: virheellinen muotoilumerkki

en: current
fi: nykyinen

en: deleting stopped job %d with process group %ld
fi: poistetaan pysäytetty työ %d prosessiryhmästä %ld

en: describe_pid: %ld: no such pid
fi: describe_pid: %ld: prosessitunnusta ei löydy.

en: directory stack empty
fi: hakemistopino on tyhjä

en: directory stack index
fi: hakemistopinon indeksi

en: disown [-h] [-ar] [jobspec ...]
fi: disown [-h] [-ar] [työtunniste ...]

en: division by 0
fi: jako nollalla

en: dynamic loading not available
fi: dynaaminen lataus ei ole käytettävissä

en: empty array variable name
fi: tyhjä taulukkomuuttujan nimi

en: enable [-a] [-dnps] [-f filename] [name ...]
fi: enable [-a] [-dnps] [-f tiedosto] [nimi ...]

en: error getting terminal attributes: %s
fi: pääteasetuksia luettaessa tapahtui virhe: %s

en: error importing function definition for `%s'
fi: virhe tuotaessa ”%s”:n funktiomääritystä

en: error setting terminal attributes: %s
fi: pääteasetuksia asetettaessa tapahtui virhe: %s

en: exec [-cl] [-a name] [command [arguments ...]] [redirection ...]
fi: exec [-cl] [-a nimi] [komento [argumentit ...]] [uudelleenohjaus ...]

en: expected `)'
fi: odototettiin ”)”

en: exponent less than 0
fi: eksponentti on pienempi kuin 0

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p
fi: export [-fn] [nimi[=arvo] ...] tai export -p

en: expression expected
fi: odotettiin lauseketta

en: expression recursion level exceeded
fi: lausekkeen rekursiomäärä ylittyi

en: fc [-e ename] [-lnr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [command]
fi: fc [-e e-nimi] [-lnr] [ensimmäinen] [viimeinen] tai fc -s [pat=rep] [komento]

en: fg [job_spec]
fi: fg [työtunniste]

en: file descriptor out of range
fi: tiedostokahva rajojen ulkopuolella

en: filename argument required
fi: vaaditaan tiedostonimi argumentiksi

en: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMMANDS; done
fi: for (( lause1; lause2; lause3 )); do KOMENNOT; done

en: for NAME [in WORDS ... ] ; do COMMANDS; done
fi: for NIMI [in ARVOT ... ] ; do KOMENNOT; done

en: forked pid %d appears in running job %d
fi: haarautettu prosessi-id %d on ajossa olevalla työllä %d

en: free: called with already freed block argument
fi: free: kutsuttiin argumenttina jo vapautettu lohko

en: free: called with unallocated block argument
fi: free: kutsuttuun argumenttina varaamaton lohko

en: free: start and end chunk sizes differ
fi: free: alku- ja loppulohkojen koot eroavat

en: free: underflow detected; mh_nbytes out of range
fi: free: havaittiin alivuoto; mh_nbytes rajojen ulkopuolella

en: function name { COMMANDS ; } or name () { COMMANDS ; }
fi: function nimi { KOMENNOT ; } tai nimi () { KOMENNOT ; }

en: getcwd: cannot access parent directories
fi: getcwd: ylempiin hakemistoihin ei päästä

en: getopts optstring name [arg]
fi: getopts valitsinmerkit nimi [arg]

en: hash [-lr] [-p pathname] [-dt] [name ...]
fi: hash [-lr] [-p polku] [-dt] [nimi ...]

en: hashing disabled
fi: hajautus kytketty pois

en: here-document at line %d delimited by end-of-file (wanted `%s')
fi: here-dokumentti rivillä %d päättyi tiedoston loppumiseen (haluttiin ”%s”)

en: history [-c] [-d offset] [n] or history -anrw [filename] or history -ps arg [arg...]
fi: history [-c] [-d erotus] [n] tai history -anrw [tiedosto] or history -ps arg [arg...]

en: history position
fi: sijainti komentohistoriassa

en: history specification
fi: komentohistoriamääritys

en: hits	command
fi: osumia	komento

en: identifier expected after pre-increment or pre-decrement
fi: odotettiin muuttujaa ++:n tai --:n jälkeen

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
fi: if KOMENNOT; then KOMENNOT; [ elif KOMENNOT; then KOMENNOT; ]... [ else KOMENNOT; ] fi

en: initialize_job_control: getpgrp failed
fi: initialize_job_control: getpgrp epäonnistui

en: initialize_job_control: line discipline
fi: initialize_job_control: vuonhallinta

en: invalid arithmetic base
fi: virheellinen lukujärjestelmä

en: invalid base
fi: virheellinen lukujärjestelmä

en: invalid character %d in exportstr for %s
fi: virheellinen merkki %d %s:n exportstr:ssä

en: invalid hex number
fi: virheellinen heksadesimaaliluku

en: invalid number
fi: virheellinen luku

en: invalid octal number
fi: virheellinen oktaaliluku

en: invalid signal number
fi: virheellinen signaalinumero

en: job %d started without job control
fi: työ %d käynnistyi ilman työnohjausta

en: job_spec [&]
fi: työtunniste [&]

en: jobs [-lnprs] [jobspec ...] or jobs -x command [args]
fi: jobs [-lnprs] [työtunniste ...] tai jobs -x komento [args]

en: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] pid | jobspec ... or kill -l [sigspec]
fi: kill [-s signaalitunniste | -n signaalinumero | -signaalimäärite] prosessi-id | työtunniste ... tai kill -l [signaalimäärite]

en: last command: %s
fi: viimeinen komento: %s

en: limit
fi: rajoitus

en: line %d:
fi: rivi %d:

en: line editing not enabled
fi: rivieditointi ei ole käytössä

en: local [option] name[=value] ...
fi: local [valitsin] nimi[=arvo] ...

en: logout
fi: lopetus

en: logout [n]
fi: lopetus [n]

en: loop count
fi: toistolaskuri

en: make_here_document: bad instruction type %d
fi: make_here_document: virheellinen käskytyyppi %d

en: make_local_variable: no function context at current scope
fi: make_local_variable: ei funktiokontekstia nykytilassa

en: make_redirection: redirection instruction `%d' out of range
fi: make_redirection: uudelleenohjaus ”%d” rajojen ulkopuolella

en: malloc: block on free list clobbered
fi: malloc: vapaitten listan lohko ylikirjoittui

en: malloc: failed assertion: %s
fi: malloc: varmistus epäonnistui: %s

en: mapfile [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
fi: mapfile [-n lukumäärä] [-O alkuperä] [-s laskuri] [-t] [-u tiedostokahva] 
    [-C paluukutsu] [-c määrä] [taulukko]

en: migrate process to another CPU
fi: siirrä prosessi toiselle CPU:lle

en: missing `)'
fi: puuttuva ”)”

en: missing `]'
fi: puuttuva ”]”

en: missing hex digit for \x
fi: \x:stä puuttuu heksadesimaalinumero

en: network operations not supported
fi: verkko-operaatioita ei ole tuettu

en: no `=' in exportstr for %s
fi: ei =:ä kohteen %s exportstr:ssä

en: no closing `%c' in %s
fi: ei loppumerkkiä ”%c” rivissä %s

en: no command found
fi: ei löytynyt komentoa

en: no help topics match `%s'.  Try `help help' or `man -k %s' or `info %s'.
fi: Ohjeita kohteelle ”%s” ei löydy. Kokeile ”help help”, ”man -k %s” tai 
    ”info %s”.

en: no job control
fi: ei työnohjausta

en: no job control in this shell
fi: tällä komentotulkilla ei ole työnohjausta

en: no match: %s
fi: ei osumia: %s

en: no other directory
fi: ei toista hakemistoa

en: no other options allowed with `-x'
fi: ”-x”:n kanssa ei voida käyttää muita valitsimia

en: not currently executing completion function
fi: tällä hetkellä komennon lavennusfunktiota ei suoriteta

en: not login shell: use `exit'
fi: ei ole sisäänkirjautumiskomentotulkki: käytä komentoa ”exit”

en: octal number
fi: oktaaliluku

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
fi: voidaan käyttää vain ”for”-, ”while”- tai ”until”-silmukoissa

en: pipe error
fi: putkitusvirhe

en: pop_scope: head of shell_variables not a temporary environment scope
fi: pop_scope: shell_variablesin alku ei väliaikaisten ympäristömuuttujien ympäristössä

en: pop_var_context: head of shell_variables not a function context
fi: pop_var_context: shell_variablesin alku ei ole funktiokonteksti

en: pop_var_context: no global_variables context
fi: pop_var_context: ei global_variables-kontekstia

en: power failure imminent
fi: sähkökatko lähellä

en: print_command: bad connector `%d'
fi: print_command: virheellinen yhdistin ”%d”

en: printf [-v var] format [arguments]
fi: printf [-v muuttuja] muoto [argumentit]

en: progcomp_insert: %s: NULL COMPSPEC
fi: progcomp_insert: %s: tyhjä COMPSPEC

en: programming error
fi: ohjelmointivirhe

en: pushd [-n] [+N | -N | dir]
fi: pushd [-n] [+N | -N | hakemisto]

en: read error: %d: %s
fi: lukuvirhe: %d: %s

en: readarray [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
fi: readarray [-n lukumäärä] [-O alkuperä] [-s laskuri] [-t] [-u tiedostokahva] 
    [-C paluukutsu] [-c määrä] [taulukko]

en: realloc: called with unallocated block argument
fi: realloc: kutsuargumentti on varaamaton lohko

en: realloc: start and end chunk sizes differ
fi: realloc: alku- ja loppulohkojen koot eroavat

en: realloc: underflow detected; mh_nbytes out of range
fi: realloc: havaittiin alivuoto; mh_nbytes rajojen ulkopuolella

en: recursion stack underflow
fi: rekursiopinon alivuoto

en: redirection error: cannot duplicate fd
fi: virhe uudelleenohjauksessa: tiedostokahvaa ei voida kopioida

en: register_alloc: %p already in table as allocated?
fi: register_alloc: %p on merkitty taulukossa jo varatuksi?

en: register_alloc: alloc table is full with FIND_ALLOC?
fi: register_alloc: varaustaulukko on täynnä FIND_ALLOCeja?

en: register_free: %p already in table as free?
fi: register_free: %p on jo taulukossa vapaana?

en: restricted
fi: rajoitettu

en: run_pending_traps: bad value in trap_list[%d]: %p
fi: run_pending_traps: virheellinen arvo trap_list[%d]: %p

en: run_pending_traps: signal handler is SIG_DFL, resending %d (%s) to myself
fi: run_pending_traps: signaalikäsittelijä on SIG_DFL, lähetän %d (%s) uudelleen itselleni

en: save_bash_input: buffer already exists for new fd %d
fi: save_bash_input: uudella tiedostokahvalla %d on jo puskuri

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
fi: select NIMI [in ARVOT ... ;] do KOMENNOT; done

en: shell level (%d) too high, resetting to 1
fi: komentotulkkitaso (%d) liian korkea, palautetaan 1:ksi

en: shift count
fi: siirtolaskuri

en: shopt [-pqsu] [-o] [optname ...]
fi: shopt [-pqsu] [-o] [valitsinnimi ...]

en: sigprocmask: %d: invalid operation
fi: sigprocmask: %d: virheellinen operaatio

en: source filename [arguments]
fi: source tiedosto [argumentit]

en: start_pipeline: pgrp pipe
fi: start_pipeline: pgrp-putki

en: syntax error
fi: lauseoppivirhe

en: syntax error in conditional expression
fi: lauseoppivirhe ehdollisessa lausekkeessa

en: syntax error in conditional expression: unexpected token `%s'
fi: lauseoppivirhe ehdollisessa lausekkeessa: odottamaton avainsana ”%s”

en: syntax error in expression
fi: lauseoppivirhe lausekkeessa

en: syntax error near `%s'
fi: lauseoppivirhe lähellä ”%s”

en: syntax error near unexpected token `%s'
fi: lauseoppivirhe lähellä odottamatonta avainsanaa ”%s”

en: syntax error: `((%s))'
fi: lauseoppivirhe: ”((%s))”

en: syntax error: `;' unexpected
fi: lauseoppivirhe: odottamaton ”;”

en: syntax error: arithmetic expression required
fi: lauseoppivirhe: vaaditaan aritmeettinen lauseke

en: syntax error: invalid arithmetic operator
fi: lauseoppivirhe: virheellinen aritmetiikkaoperaattori

en: syntax error: operand expected
fi: lauseoppivirhe: odotettiin operandia

en: syntax error: unexpected end of file
fi: lauseoppivirhe: odottamaton tiedostonloppu

en: system crash imminent
fi: järjestelmän kaatuminen lähellä

en: test [expr]
fi: test [lauseke]

en: time [-p] pipeline
fi: time [-p] komentoputki

en: too many arguments
fi: liian monta argumenttia

en: trap [-lp] [[arg] signal_spec ...]
fi: trap [-lp] [[arg] signaalimäärite ...]

en: trap_handler: bad signal %d
fi: trap_handler: virheellinen signaali %d

en: type [-afptP] name [name ...]
fi: type [-afptP] nimi [nimi ...]

en: umask [-p] [-S] [mode]
fi: umask [-p] [-S] [tila]

en: unalias [-a] name [name ...]
fi: unalias [-a] nimi [nimi ...]

en: unexpected EOF while looking for `]]'
fi: odottamaton EOF odotettaessa ”]]”

en: unexpected EOF while looking for matching `%c'
fi: odottamaton EOF (tiedostonloppu) odotettaessa sulkevaa ”%c”

en: unexpected EOF while looking for matching `)'
fi: Odottamaton EOF odotettaessa vastaavaa ”)”

en: unexpected argument `%s' to conditional binary operator
fi: odottamaton argumentti ”%s” ehdolliselle binääriselle operaattorille

en: unexpected argument `%s' to conditional unary operator
fi: odottamaton argumentti ”%s” ehdolliselle unaariselle operaattorille

en: unexpected argument to conditional binary operator
fi: odottamaton argumentti ehdolliselle binääriselle operaattorille

en: unexpected argument to conditional unary operator
fi: odottamaton argumentti ehdolliselle unaariselle operaattorille

en: unexpected token %d in conditional command
fi: odottamaton avainsana %d ehdollisessa komennossa

en: unexpected token `%c' in conditional command
fi: odottamaton avainsana ”%c” ehdollisessa komennossa

en: unexpected token `%s' in conditional command
fi: odottamaton avainsana ”%s” ehdollisessa komennossa

en: unexpected token `%s', conditional binary operator expected
fi: odottamaton avainsana ”%s”, odotettiin ehdollista binääristä operaattoria

en: unexpected token `%s', expected `)'
fi: odottamaton avainsana ”%s”, odotettiin ”)”

en: unknown
fi: tuntematon

en: unknown command error
fi: tuntematon komentovirhe

en: until COMMANDS; do COMMANDS; done
fi: until KOMENNOT; do KOMENNOT; done

en: value too great for base
fi: liian iso luku lukujärjestelmälle

en: variables - Names and meanings of some shell variables
fi: muuttujat - eräiden komentotulkin muuttujien nimet ja merkitykset

en: wait: pid %ld is not a child of this shell
fi: wait: prosessi %ld ei ole tämän komentotulkin lapsiprosessi

en: wait_for: No record of process %ld
fi: wait_for: Prosessista %ld ei ole tietoja

en: wait_for_job: job %d is stopped
fi: wait_for_job: työ %d on pysäytetty

en: warning:
fi: varoitus:

en: warning: %s: %s
fi: varoitus: %s: %s

en: warning: -C option may not work as you expect
fi: varoitus: -C -valitsin ei ehkä toimi odotetusti

en: warning: -F option may not work as you expect
fi: varoitus: -F -valitsin ei ehkä toimi odotetusti

en: while COMMANDS; do COMMANDS; done
fi: while KOMENNOT; do KOMENNOT; done

en: write error: %s
fi: kirjoitusvirhe: %s

en: { COMMANDS ; }
fi: { KOMENNOT ; }
