bash 4.1 - en to sk translation catalogue (505 entries)

en: timed out waiting for input: auto-logout
sk: čas vypršal pri čakaní na vstup: automatické odhlásenie

en: 	-%s or -o option
sk: 	-%s alebo -o voľba

en: 	-irsD or -c command or -O shopt_option		(invocation only)
sk: 	-irsD alebo -c príkaz alebo -O krátka_voľba		(iba vyvolanie)

en: 
    malloc: %s:%d: assertion botched
sk: 
    malloc: %s:%d: zbabraný predpoklad

en:  (core dumped)
sk:  (bol uložený výpis pamäte)

en:  line
sk:  riadok

en: $%s: cannot assign in this way
sk: $%s: nie je možné vykonať priradenie takýmto spôsobom

en: %c%c: invalid option
sk: %c%c: neplatná voľba

en: %d: invalid file descriptor: %s
sk: %d: neplatný popisovač súboru: %s

en: %s can be invoked via
sk: %s je možné vyvolať ako

en: %s has null exportstr
sk: %s má null exportstr

en: %s is %s
sk: %s je %s

en: %s is a function
sk: %s je funkcia

en: %s is a shell builtin
sk: %s je vstavaný príkaz (builtin) shellu

en: %s is a shell keyword
sk: %s je kľúčové slovo shellu

en: %s is aliased to `%s'
sk: %s má alias „%s“

en: %s is hashed (%s)
sk: %s je hašovaný (%s)

en: %s is not bound to any keys.
sk: %s nie je zviazaný (bind) s žiadnymi klávesmi.

en: %s out of range
sk: %s mimo rozsahu

en: %s%s%s: %s (error token is "%s")
sk: %s%s%s: %s (chybný token je „%s”)

en: %s: %s out of range
sk: %s: %s je mimo rozsahu

en: %s: %s: bad interpreter
sk: %s: %s: chybný interpreter

en: %s: %s: cannot open as FILE
sk: %s: %s: nemožno otvoriť ako SÚBOR

en: %s: %s: invalid value for trace file descriptor
sk: %s: %s: neplatná hodnota popisovača trasovacieho súboru

en: %s: %s: must use subscript when assigning associative array
sk: %s: %s: pri priraďovaní asociatívnemu poľu je potrebné použiť index

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes
sk: %s: %s:%d: nie je možné alokovať %lu bajtov

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
sk: %s: %s:%d: nie je možné alokovať %lu bajtov (%lu bajtov alokovaných)

en: %s: ambiguous job spec
sk: %s: nejednoznačné určenie úlohy

en: %s: ambiguous redirect
sk: %s: nejednoznačné presmerovanie

en: %s: arguments must be process or job IDs
sk: %s: argumenty musia byť ID procesov alebo úloh

en: %s: bad network path specification
sk: %s: chybná špecifikácia sieťovej cesty

en: %s: bad substitution
sk: %s: chybná substitúcia

en: %s: binary operator expected
sk: %s: očakával sa binárny operátor

en: %s: cannot allocate %lu bytes
sk: %s: nie je možné alokovať %lu bajtov

en: %s: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
sk: %s: nie je možné alokovať %lu bajtov (%lu bajtov alokovaných)

en: %s: cannot assign fd to variable
sk: %s: nie je možné priradiť popisovač súboru premennej

en: %s: cannot assign list to array member
sk: %s: nie je možné priradiť zoznam položke poľa

en: %s: cannot assign to non-numeric index
sk: %s: nie je možné priradiť nenumerickému indexu

en: %s: cannot convert associative to indexed array
sk: %s: nie je možné previesť asociatívne pole na indexované

en: %s: cannot convert indexed to associative array
sk: %s: nie je možné previesť indexované pole na asociatívne

en: %s: cannot create: %s
sk: %s: nie je možné vytvoriť: %s

en: %s: cannot delete: %s
sk: %s: nie je možné zmazať: %s

en: %s: cannot destroy array variables in this way
sk: %s: nie je možné takto robiť deštrukciu premenných polí

en: %s: cannot execute binary file
sk: %s: nie je možné vykonať binárny súbor

en: %s: cannot execute: %s
sk: %s: nie je možné spustiť: %s

en: %s: cannot get limit: %s
sk: %s: nie je možné zistiť limit: %s

en: %s: cannot modify limit: %s
sk: %s: nie je možné zmeniť limit: %s

en: %s: cannot open temp file: %s
sk: %s: nie je možné otvoriť odkladací súbor: %s

en: %s: cannot open: %s
sk: %s: nie je možné otvoriť: %s

en: %s: cannot overwrite existing file
sk: %s: nie je možné prepísať existujúci súbor

en: %s: cannot read: %s
sk: %s: nie je možné prečítať: %s

en: %s: cannot unset
sk: %s: nie je možné zrušiť

en: %s: cannot unset: readonly %s
sk: %s: nie je možné zrušiť: len na čítanie %s

en: %s: command not found
sk: %s: príkaz nenájdený

en: %s: error retrieving current directory: %s: %s
sk: %s: chyba pri zisťovaní aktuálneho adresára: %s: %s

en: %s: expression error
sk: %s: chyba výrazu

en: %s: file is too large
sk: %s: súbor je príliš veľký

en: %s: file not found
sk: %s: súbor sa nepodarilo nájsť

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
sk: %s: prvý znak (okrem bielych znakov) nie je „"“

en: %s: hash table empty
sk: %s: hašovacia tabuľka je prázdna

en: %s: history expansion failed
sk: %s: rozšírenie histórie zlyhalo

en: %s: host unknown
sk: %s: hostiteľ neznámy

en: %s: illegal option -- %c
sk: %s: neplatná voľba -- %c

en: %s: inlib failed
sk: %s: inlib zlyhalo

en: %s: integer expression expected
sk: %s: očakával sa celočíselný výraz

en: %s: invalid action name
sk: %s: neplatný názov akcie

en: %s: invalid array origin
sk: %s: neplatný začiatok poľa

en: %s: invalid associative array key
sk: %s: neplatný kľúč asociatívneho poľa

en: %s: invalid callback quantum
sk: %s: neplatné kvantum spätného volania

en: %s: invalid file descriptor specification
sk: %s: neplatná špecifikácia popisovača súboru

en: %s: invalid limit argument
sk: %s: neplatný argument limitu

en: %s: invalid line count
sk: %s: neplatný počet riadkov

en: %s: invalid option
sk: %s: neplatná voľba

en: %s: invalid option name
sk: %s: neplatný názov voľby

en: %s: invalid service
sk: %s: neplatná služba

en: %s: invalid shell option name
sk: %s: neplatný názov voľby shellu

en: %s: invalid signal specification
sk: %s: neplatné určenie signálu

en: %s: invalid timeout specification
sk: %s: neplatná špecifikácia expirácie (timeout)

en: %s: is a directory
sk: %s: je adresár

en: %s: job %d already in background
sk: %s: úloha %d už je v pozadí

en: %s: job has terminated
sk: %s: úloha skončila

en: %s: line %d:
sk: %s: riadok %d:

en: %s: missing colon separator
sk: %s: chýba oddeľovač dvojbodka

en: %s: no completion specification
sk: %s: chýba špecifikácia dokončovania

en: %s: no job control
sk: %s: riadenie úloh nedostupné

en: %s: no such job
sk: %s: taká úloha neexistuje

en: %s: not a function
sk: %s: nie je funkcia

en: %s: not a regular file
sk: %s: nie je obyčajný súbor

en: %s: not a shell builtin
sk: %s: nie je vstavaný príkaz (builtin) shellu

en: %s: not an array variable
sk: %s: nie je premenná poľa

en: %s: not an indexed array
sk: %s: nie je indexované pole

en: %s: not dynamically loaded
sk: %s: nie je dynamicky načítané

en: %s: not found
sk: %s: nenájdené

en: %s: numeric argument required
sk: %s: vyžaduje sa numerický argument

en: %s: option requires an argument
sk: %s: voľba vyžaduje argument

en: %s: option requires an argument -- %c
sk: %s: voľba vyžaduje argument -- %c

en: %s: parameter null or not set
sk: %s: parameter je null alebo nenastavený

en: %s: readonly function
sk: %s: funkcia iba na čítanie

en: %s: readonly variable
sk: %s: premenná len na čítanie

en: %s: restricted
sk: %s: obmedzené

en: %s: restricted: cannot redirect output
sk: %s: ombedzené: nie je možné presmerovať výstup

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
sk: %s: obmedzené: nie jemožné uviesť „/“ v názvoch príkazov

en: %s: substring expression < 0
sk: %s: výraz podreťazca < 0

en: %s: unary operator expected
sk: %s: očakával sa unárny operátor

en: %s: unbound variable
sk: %s: neviazaná premenná

en: %s: usage:
sk: %s: použitie

en: (( expression ))
sk: (( výraz ))

en: (core dumped)
sk: (bol uložený výpis pamäte)

en: (wd now: %s)
sk: (wd teraz: %s)

en: . filename [arguments]
sk: . názov_súboru [argumenty]

en: /dev/(tcp|udp)/host/port not supported without networking
sk: /dev/(tcp|udp)/host/port nie je podporovaný bez podpory sietí

en: /tmp must be a valid directory name
sk: /tmp musí byť platný názov adresára

en: <no current directory>
sk: <žiadny aktuálny adresár>

en: ABORT instruction
sk: inštrukcia ABORT

en: Aborting...
sk: Ruší sa...

en: Add directories to stack.
        
        Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
sk: Pridať adresár na zásobník.
        
        Pridá adresár na vrchol zásobníka adresárov alebo ho otočí tak, že
        nový vrchol zásobníka sa stane aktuálnym pracovným adresárom.
        Bez argumentov vymení vrchné dva adresáre.
        
        Voľby:
          -n	potlačí normálnu zmenu adresára pri odstraňovaní položiek
            	zo zásobníka, takže sa zmení iba zásobník.
        
        Argumenty:
          +N	Otočí zásobník tak, že N-tý adresár (počítajúc zľava zoznamu,
            	ktorý zobrazuje „dirs“, počínajúc nulou) je na vrchu.
        
          -N	Otočí zásobník tak, že N-tý adresár (počítajúc sprava zoznamu,
            	ktorý zobrazuje „dirs“, počínajúc nulou) je na vrchu.
        
          adr	pridá ADR na vrchol zásobníka adresárov, čím sa tento stane
            	novým aktuálnym pracovným adresárom.
        
        Zásobník adresárov môžete zobraziť vstavaným príkazom „dirs“.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak nebol zadaný neplatný argument a nevyskytla sa
        chyba pri zmene adresára.

en: Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
sk: Pridá adresár na vrchol zásobníka adresárov alebo ho otočí tak, že
        nový vrchol zásobníka sa stane aktuálnym pracovným adresárom.
        Bez argumentov vymení vrchné dva adresáre.
        
        Voľby:
        -n	Potlačí normálnu zmenu adresára pri odstraňovaní položiek
        	zo zásobníka, takže sa zmení iba zásobník.
        
        Argumenty:
        +N	Otočí zásobník tak, že N-tý adresár (počítajúc zľava zoznamu,
        	ktorý zobrazuje „dirs“, počínajúc nulou) je na vrchu.
        
        -N	Otočí zásobník tak, že N-tý adresár (počítajúc sprava zoznamu,
        	ktorý zobrazuje „dirs“, počínajúc nulou) je na vrchu.
        
        adr	Pridá ADR na vrchol zásobníka adresárov, čím sa tento stane
        	novým aktuálnym pracovným adresárom.
        
        Zásobník adresárov môžete zobraziť vstavaným príkazom „dirs“.

en: Alarm (profile)
sk: Budík (profil)

en: Alarm (virtual)
sk: Budík (virtuálny)

en: Alarm clock
sk: Budík

en: Arithmetic for loop.
        
        Equivalent to
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, and EXP3 are arithmetic expressions.  If any expression is
        omitted, it behaves as if it evaluates to 1.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sk: Aritmetický cyklus for.
        
        Ekvivalent
        	(( VÝR1 ))
        	while (( VÝR2 )); do
        		PRÍKAZY
        		(( VÝR3 ))
        	done
        VÝR1, VÝR2 a VÝR3 sú aritmetické výrazy. Ak sa vykoná ktorýkoľvek
        výraz, chovanie je ako by sa vyhodnotil na 1.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti návratovú hodnotu posledného vykonaného príkazu.

en: Bad system call
sk: Chybné systémové volanie

en: Bogus signal
sk: Neplatný signál

en: Broken pipe
sk: Prerušená rúra

en: Bus error
sk: chyba zbernice

en: CPU limit
sk: obmedzenie CPU

en: Child death or stop
sk: Zastavenie alebo zabitie detského procesu

en: Common shell variable names and usage.
        
        BASH_VERSION	Version information for this Bash.
        CDPATH	A colon-separated list of directories to search
        		for directories given as arguments to `cd'.
        GLOBIGNORE	A colon-separated list of patterns describing filenames to
        		be ignored by pathname expansion.
        HISTFILE	The name of the file where your command history is stored.
        HISTFILESIZE	The maximum number of lines this file can contain.
        HISTSIZE	The maximum number of history lines that a running
        		shell can access.
        HOME	The complete pathname to your login directory.
        HOSTNAME	The name of the current host.
        HOSTTYPE	The type of CPU this version of Bash is running under.
        IGNOREEOF	Controls the action of the shell on receipt of an EOF
        		character as the sole input.  If set, then the value
        		of it is the number of EOF characters that can be seen
        		in a row on an empty line before the shell will exit
        		(default 10).  When unset, EOF signifies the end of input.
        MACHTYPE	A string describing the current system Bash is running on.
        MAILCHECK	How often, in seconds, Bash checks for new mail.
        MAILPATH	A colon-separated list of filenames which Bash checks
        		for new mail.
        OSTYPE	The version of Unix this version of Bash is running on.
        PATH	A colon-separated list of directories to search when
        		looking for commands.
        PROMPT_COMMAND	A command to be executed before the printing of each
        		primary prompt.
        PS1		The primary prompt string.
        PS2		The secondary prompt string.
        PWD		The full pathname of the current directory.
        SHELLOPTS	A colon-separated list of enabled shell options.
        TERM	The name of the current terminal type.
        TIMEFORMAT	The output format for timing statistics displayed by the
        		`time' reserved word.
        auto_resume	Non-null means a command word appearing on a line by
        		itself is first looked for in the list of currently
        		stopped jobs.  If found there, that job is foregrounded.
        		A value of `exact' means that the command word must
        		exactly match a command in the list of stopped jobs.  A
        		value of `substring' means that the command word must
        		match a substring of the job.  Any other value means that
        		the command must be a prefix of a stopped job.
        histchars	Characters controlling history expansion and quick
        		substitution.  The first character is the history
        		substitution character, usually `!'.  The second is
        		the `quick substitution' character, usually `^'.  The
        		third is the `history comment' character, usually `#'.
        HISTIGNORE	A colon-separated list of patterns used to decide which
        		commands should be saved on the history list.
sk: Bežné názvy premenných shellu a ich použitie
        
        BASH_VERSION	Informácie o verzii tohto Bash.
        CDPATH	Bodkočiarkami oddelený zoznam adresárov, v ktorých sa budú
        		hľadať adresáre dané ako argument príkazu „cd“.
        GLOBIGNORE	Bodkočiarkami oddelený zoznam vzorov popisujúcich názvy
        		súborov, ktoré má expanzia názvov ciest ignorovať.
        HISTFILE	Názov súboru, kde je uložená vaša história príkazov.
        HISTFILESIZE	Maximálny počet riadkov, ktorý môže obsahovať.
        HISTSIZE	Maximálny počet riadkov, su ktorým môže pristupovať
        		bežiaci shell.
        HOME	Úplná cesta k vášmu prihlasovaciemu adresáru.
        HOSTNAME	Názov stroja, na ktorom sa momentálne nachádzate.
        HOSTTYPE	Typ procesora, na ktorom beží táto verzia Bash.
        IGNOREEOF	Riadi činnosť shellu po prijatí znaku EOF ako
        		jediného na vstupe. Ak je voľba nastavená, jej hodnota je
        		počet znakov EOF, ktoré budú za sebou prijaté na prázdnom
        		riadku predtým, než sa shell ukončí (štandardne 10). Ak voľba
        		Nie je nastavená, EOF značí koniec vstupu.
        MACHTYPE	Reťazec popisujúci systém, na ktorom Bash práve beží.
        MAILCHECK	Ako často v sekundách Bash kontroluje novú poštu.
        MAILPATH	Bodkočiarkami oddelený zoznam názvov súborov,
        		v ktorých Bash kontroluje novú poštu.
        OSTYPE	Verzia Unixu na ktorej tento Bash beží.
        PATH	Bodkočiarkami oddelený zoznam adresárov, v ktorých sa
        		majú hľadať príkazy.
        PROMPT_COMMAND	Príkaz, ktorý sa má vykonať pred každým
        		vypísaním primárnej výzvy.
        PS1		Reťazec primárnej výzvy.
        PS2		Reťazec sekundárnej výzvy.
        PWD		Plná cesta k aktuálnemu adresáru.
        SHELLOPTS	Bodkočiarkami oddelený zoznam zapnutých volieb shellu.
        TERM	Názov aktuálneho typu terminálu.
        TIMEFORMAT	Formát výstupu štatistiky doby behu, ktorú zobrazuje
        		vyhradené slovo „time“.
        auto_resume	Nenulová hodnota značí príkaz, ktorý keď sa vyskytuje na
        		samostatnom riadku, vyhľadá sa v zozname momentálne
        		zastavených úloh. Ak sa je tam nachádza, úloha sa prenesie do
        		popredia. Hodnota „exact“ znamená, že slovo príkazu sa musí
        		presne zhodovať s príkazom v zozname zastavených úloh.
        		Hodnota „substring“ znamená, že slovo príkazu sa musí zhodovať s
        		podreťazcom úlohy. Akákoľvek iná hodnota znamená, že
        		príkaz musí byť predponou zastavenej úlohy.
        histchars	Znaky riadiace dopĺňanie histórie a rýchle
        		nahrádzanie.  prvý znak je znak nahrádzania z
        		histórie, zvyčajne „!“. Druhý je znak „rýchleho
        		nahrádzania“, zvyčajne „^“. Tretí je znak
        		„komentára histórie“, zvyčajne „#“.
        HISTIGNORE	Bodkočiarkami oddelený zoznam vzoriek, ktoré
        		sa používajú na rozhodovanie, či sa príkaz uloží do histórie.

en: Continue
sk: Pokračovať

en: Create a coprocess named NAME.
        
        Execute COMMAND asynchronously, with the standard output and standard
        input of the command connected via a pipe to file descriptors assigned
        to indices 0 and 1 of an array variable NAME in the executing shell.
        The default NAME is "COPROC".
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of COMMAND.
sk: Vytvoriť koproces s názvom NÁZOV.
        
        Vykoná PRÍKAZ asynchrónne, pričom štandardný výstup a vstup príkazu
        spojí rúrou s popsiovačmi súborov priradeným indexom poľa 0 a 1
        premennej poľa NÁZOV v spúštajúcom shelli.
        Štandardný NÁZOV je „COPROC“.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti návratovú hodnotu PRÍKAZu.

en: Define local variables.
        
        Create a local variable called NAME, and give it VALUE.  OPTION can
        be any option accepted by `declare'.
        
        Local variables can only be used within a function; they are visible
        only to the function where they are defined and its children.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied, an error occurs,
        or the shell is not executing a function.
sk: Definovať lokálne premenné.
        
        Vytvorí lokálnu premennú s názvom NÁZOV a priradí jej HODNOTU.
        VOĽBA je ľubovoľná voľba, ktorú prijme „declare“
        
        Lokálne premenné možno použiť iba v rámci funkcie; sú viditeľné
        iba v rámci funkcie, kde sú definované a v jej potomkoch.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak nebola zadaná neplatná voľba, nevyskytla sa chyba a
        shell práve nevykonáva funkciu.

en: Define or display aliases.
        
        Without arguments, `alias' prints the list of aliases in the reusable
        form `alias NAME=VALUE' on standard output.
        
        Otherwise, an alias is defined for each NAME whose VALUE is given.
        A trailing space in VALUE causes the next word to be checked for
        alias substitution when the alias is expanded.
        
        Options:
          -p	Print all defined aliases in a reusable format
        
        Exit Status:
        alias returns true unless a NAME is supplied for which no alias has been
        defined.
sk: Definovať alebo zobraziť aliasy.
        
        Bez argumentov vypíše všetky definované aliasy vo formáte, ktorý je
        možné znova použiť v tvare NÁZOV=HODNOTA na štandardný výstup.
        
        Inak definuje alias pre každý NÁZOV, ktorého HODNOTA je zadaná.
        Medzera na konci HODNOTY spôsobí, že sa v ďalšom slove
        skontroluje substitúcia aliasu pri expanzii aliasu.
        
        Voľby:
          -p	Vypíše všetky definované aliasy vo formáte, ktorý je možné
            	znova použiť
        
        Návratová hodnota:
        Vráti vždy pravdu ak nebol zadaný NÁZOV, pre ktorý nie je definovaný alias.

en: Define shell function.
        
        Create a shell function named NAME.  When invoked as a simple command,
        NAME runs COMMANDs in the calling shell's context.  When NAME is invoked,
        the arguments are passed to the function as $1...$n, and the function's
        name is in $FUNCNAME.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is readonly.
sk: Definovať funkciu shellu.
        
        Vytvorí funkciu shellu NÁZOV. Keď sa spustí ako jednoduchý príkaz, NÁZOV
        spustí PRÍKAZy v kontexte vulajúceho shellu. Keď sa spustí v tvare NÁZOV,
        argumenty sa odovzdajú funkcii ako $1...$n a názov funkcie je $FUNCNAME.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak sa nestalo, že je NÁZOV iba na čítanie.

en: Display directory stack.
        
        Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
sk: Zobraziť zoznam momentálne zapamätaných adresárov.
        
        Zobrazí zoznam momentálne zapamätaných adresárov. Adresáre
        sa do zoznamu dostávajú príkazom „pushd“; zo zoznamu ich môžete
        vyberať postupne príkazom „popd“.
        
        Voľby:
          -c	vyprázdniť zásobník adresárov zmazaním všetkých položiek.
          -l	nevypisovať skrátené verzie adresárov vzhľadom na domovský
        		relatívne k vášmu domovskému adresáru
          -p	vypisovať zásobník adresárov vo formáte jedna položka na riadok
          -v	vypisovať zásobník adresárov vo formáte jedna položka na
        		riadok a pred adresár vypísať jeho pozíciu v zásobníku.
        
          +N	zobrazuje N-tú položku počítajúc zľava zoznamu, ktorý zobrazuje
        		dirs vyvolaný bez volieb, počínajúc nulou.
        
          -N	zobrazuje N-tú položku počítajúc sprava zoznamu, ktorý zobrazuje
        		dirs vyvolaný bez volieb, počínajúc nulou.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak nebol zadaný neplatný argument a nevyskytla sa chyba.

en: Display information about builtin commands.
        
        Displays brief summaries of builtin commands.  If PATTERN is
        specified, gives detailed help on all commands matching PATTERN,
        otherwise the list of help topics is printed.
        
        Options:
          -d	output short description for each topic
          -m	display usage in pseudo-manpage format
          -s	output only a short usage synopsis for each topic matching
        	PATTERN
        
        Arguments:
          PATTERN	Pattern specifiying a help topic
        
        Exit Status:
        Returns success unless PATTERN is not found or an invalid option is given.
sk: Zobraziť informácie o vstavaných príkazoch.
        
        Zobrazí stručné zhrnutia vstavaných príkazov. Ak je zadaný VZOR,
        uvedie podrobnosti o všetkých príkazoch zodpovedajúcich VZORu,
        inak vypíše zoznam tém pomocníka.
        
        Voľby:
          -d	vypíše krátky popis každej z tém
          -m	vypíše použitie vo formáte podobnom manuálovej stránke
          -s	vypíše iba krátku syntax použitia každej z tém zodpovedajúcich
            	VZORu
        
        Argumenty:
          VZOR	Vzor určujúci tému pomocníka
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak sa nestalo, že VZOR nebol nájdený a nebola zadaná
        neplatná voľba.

en: Display information about command type.
        
        For each NAME, indicate how it would be interpreted if used as a
        command name.
        
        Options:
          -a	display all locations containing an executable named NAME;
        	includes aliases, builtins, and functions, if and only if
        	the `-p' option is not also used
          -f	suppress shell function lookup
          -P	force a PATH search for each NAME, even if it is an alias,
        	builtin, or function, and returns the name of the disk file
        	that would be executed
          -p	returns either the name of the disk file that would be executed,
        	or nothing if `type -t NAME' would not return `file'.
          -t	output a single word which is one of `alias', `keyword',
        	`function', `builtin', `file' or `', if NAME is an alias, shell
        	reserved word, shell function, shell builtin, disk file, or not
        	found, respectively
        
        Arguments:
          NAME	Command name to be interpreted.
        
        Exit Status:
        Returns success if all of the NAMEs are found; fails if any are not found.
sk: Zobraziť informácie o type príkazu.
        
        Pre každý NÁZOV vypíše ako by sa interpretoval keby bol použitý
        ako názov príkazu.
        
        Voľby:
          -a	zobrazí všetky umiestnenia, ktoré obsahujú spustiteľný súbor
            	s názvom NÁZOV; vrátane aliasov, vstavaných funkcií a funkcií
            	ak a iba ak nebola použitá voľba „-p“
          -f	potlačiť hľadanie vo funkciách shellu
          -P	vynútiť pri každom NÁZVE vyhľadanie v CESTE, aj ak je to alias,
            	vstavaná funkcia alebo funkcia a vráti názov súboru na disku,
            	ktorý by sa spustil
          -p	vráti buď názov súboru na disku, ktorý by sa spustil, alebo nič
            	ak by „type -t NAME“ nevrátilo „file“.
          -t	vypísať jediné slovo, jedno zo slov „alias“, „keyword“,
            	„function“, „builtin“, „file“ alebo „“, ak je názov alias,
            	vyhradené slovo shellu, funkcia shellu, vstavaná funkcia shellu,
            	súbor na disku alebo NÁZOV nebol nájdený
        
        Argumenty:
          NÁZOV	Názov príkazu,  ktorý sa má interpretovať.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak boli nájdené všetky NÁZVY; zlyhá ak nie.

en: Display or execute commands from the history list.
        
        fc is used to list or edit and re-execute commands from the history list.
        FIRST and LAST can be numbers specifying the range, or FIRST can be a
        string, which means the most recent command beginning with that
        string.
        
        Options:
          -e ENAME	select which editor to use.  Default is FCEDIT, then EDITOR,
        		then vi
          -l 	list lines instead of editing
          -n	omit line numbers when listing
          -r	reverse the order of the lines (newest listed first)
        
        With the `fc -s [pat=rep ...] [command]' format, COMMAND is
        re-executed after the substitution OLD=NEW is performed.
        
        A useful alias to use with this is r='fc -s', so that typing `r cc'
        runs the last command beginning with `cc' and typing `r' re-executes
        the last command.
        
        Exit Status:
        Returns success or status of executed command; non-zero if an error occurs.
sk: Zobraziť alebo vykonať príkazy z histórie.
        
        fc sa používa na vypísanie alebo úpravu a opätovné vykonanie príkazov.
        z histórie.
        PRVÝ a POSLEDNÝ môžu byť čísla udávajúce rozsah alebo PRVÝ môže byť
        reťazec, ktorý znamená najnedávnejší príkaz začínajúci týmto reťazcom.
        
           -e ENAME zvolí editor, ktorý sa má použiť. Štandardne je to FCEDIT,
        		potom EDITOR, potom vi.
        
           -l znamená vypísať riadky namiesto úpravy.
           -n znamená nevypisovať čísla riadkov.
           -r znamená obrátiť poradie riadkov (najnovšie budú vypísané prvé).
        
        S formátom „fc -s [pat=rep ...] [príkaz]“ sa znova vykoná uvedený
        príkaz po vykonaní náhrady OLD=NEW.
        
        Užitočný alias, ktorý sa dá s týmto použiť, je r='fc -s', takže napísaním
        „r cc“ spustíte posledný príkaz začínajúci „cc“ a napísaním „r“ opätovne
        vykonáte posledný príkaz.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 alebo stav vykonaného príkazu; nenulovú hodnotu ak sa vyskytne
        chyba.

en: Display or manipulate the history list.
        
        Display the history list with line numbers, prefixing each modified
        entry with a `*'.  An argument of N lists only the last N entries.
        
        Options:
          -c	clear the history list by deleting all of the entries
          -d offset	delete the history entry at offset OFFSET.
        
          -a	append history lines from this session to the history file
          -n	read all history lines not already read from the history file
          -r	read the history file and append the contents to the history
        	list
          -w	write the current history to the history file
        	and append them to the history list
        
          -p	perform history expansion on each ARG and display the result
        	without storing it in the history list
          -s	append the ARGs to the history list as a single entry
        
        If FILENAME is given, it is used as the history file.  Otherwise,
        if $HISTFILE has a value, that is used, else ~/.bash_history.
        
        If the $HISTTIMEFORMAT variable is set and not null, its value is used
        as a format string for strftime(3) to print the time stamp associated
        with each displayed history entry.  No time stamps are printed otherwise.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
sk: Zobraziť alebo zmeniť históriu.
        
        Zobrazí históriu s číslami riadkov. Riadky s „*“ boli zmenené.
        Argument N znamená zobraziť iba posledných N riadkov.
        
        Voľby:
         -c	vyčistenie histórie vymazaním všetkých jej položiek.
         -d	zmaže položku histórie na pozícii OFSET
        
         -a	pridať riadky histórie z aktuálnej relácie do súbory s históriou.
         -n	prečítať všetky zatiaľ neprečítané riadky
         -r	prečítať súbor a pridať jeho obsah do zoznamu histórie
           	zo súboru histórie a pridať ich do zoznamu histórie.
         -w	vypíše aktuálnu históriu do súboru histórie.
        
         -p	vykoná expanziu histórie každého ARG a zobrazí výsledok
           	bez toho aby ukladal čokoľvek do histórie.
         -s	pridá ARG, ktoré nie sú voľbami do histórie ako jednu položku.
        
        Ak je uvedený SÚBOR, použije sa ako súbor histórie, inak sa použije
        $HISTFILE ak má nastavenú hodnotu, inak ~/.bash_history.
        
        Ak je premenná $HISTTIMEFORMAT nastavená a neprázdna, jej hodnota
        sa použije ako formátovací reťazec strftime(3) na tlač príslušných
        časových známok zobrazených pri každej položke histórie.
        V opačnom prípade sa nebudú tlačiť časové známky.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak nebola zadaná neplatná voľba a nevyskytla sa chyba.

en: Display or set file mode mask.
        
        Sets the user file-creation mask to MODE.  If MODE is omitted, prints
        the current value of the mask.
        
        If MODE begins with a digit, it is interpreted as an octal number;
        otherwise it is a symbolic mode string like that accepted by chmod(1).
        
        Options:
          -p	if MODE is omitted, output in a form that may be reused as input
          -S	makes the output symbolic; otherwise an octal number is output
        
        Exit Status:
        Returns success unless MODE is invalid or an invalid option is given.
sk: Zobraziť alebo nastaviť masku režimu súboru.
        
        Nastaví masku súborov vytvorených používateľom na REŽIM. Ak sa
        REŽIM vynechá, vypíše aktuálnu hodnotu masky.
        
        Ak REŽIM začína bodkou, interpretuje sa ako osmičkové číslo;
        inak je to symbolické označenie režimu aké prijíma chmod(1).
        
        Voľby:
          -p	ak sa REŽIM vynechá, vypíše výstup v tvare, ktorý je možné
            	použiť ako vstup
          -S	výpis v symbolickom tvare; inak osmičkové číslo
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak sa nestalo, že je REŽIM neplatný a nebola zadaná
        neplatná voľba.

en: Display possible completions depending on the options.
        
        Intended to be used from within a shell function generating possible
        completions.  If the optional WORD argument is supplied, matches against
        WORD are generated.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
sk: Zobraziť možné dokončenie v závislosti na voľbách.
        
        Slúži na použitie z shell funkcií tvoriacich možné dokončenia
        Ak je daný voliteľný parameter SLOVO, tvoria sa zhody so SLOVOm.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak nebola zadaná neplatná voľba a nevyskytla sa chyba.

en: Display process times.
        
        Prints the accumulated user and system times for the shell and all of its
        child processes.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
sk: Zobraziť časy procesov
        
        Vypíše súhrnné používateľské a systmové časy shellu a všetkých jeho
        potomkov.
        
        Návratová hodnota:
        Vždy vráti 0.

en: Display status of jobs.
        
        Lists the active jobs.  JOBSPEC restricts output to that job.
        Without options, the status of all active jobs is displayed.
        
        Options:
          -l	lists process IDs in addition to the normal information
          -n	list only processes that have changed status since the last
        	notification
          -p	lists process IDs only
          -r	restrict output to running jobs
          -s	restrict output to stopped jobs
        
        If -x is supplied, COMMAND is run after all job specifications that
        appear in ARGS have been replaced with the process ID of that job's
        process group leader.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
        If -x is used, returns the exit status of COMMAND.
sk: Zobraziť stav úloh.
        
        Vypíše aktívne úlohy. JOBSPEC vypíše iba úlohu s daným JOBSPEC.
        Bez volieb sa vypíše stav všetkých aktívnych úloh.
        
        Voľby:
         -l	vypíše okrem bežných informácií aj ID procesov
         -n	vypíše iba procesy, ktorých stav sa zmenil od poslednej kontroly.
         -p	vypíše iba ID procesov
         -r	obmedzí výstup iba na bežiace úlohy
         -s	obmedzí výstup iba na zastavené úlohy
        
        Ak je zadaná voľba „-x“ PRÍKAZ sa spustí po tom, ako každá
        zo špecifikácií úloh, ktoré sú uvedené v ARGS, boli nahradené
        ID procesu lídra skupiny procesov danej úlohy.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak nebola zadaná neplatná voľba a nevyskytla sa chyba.
        Ak je použitá voľba -x, vráti sa návratová hodnota PRÍKAZu.

en: Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
    	dirs when invoked without options, starting with zero.
sk: Zobrazí zoznam momentálne zapamätaných adresárov. Adresáre
        sa do zoznamu dostávajú príkazom „pushd“; zo zoznamu ich môžete
        vyberať postupne príkazom „popd“.
        
        Voľby:
          -c	vyprázdni zásobník adresárov zmazaním všetkých položiek
          -l	nevypisovať skrátené verzie adresárov relatívne vzhľadom
        	na váš domovský adresár
          -p	vypíše zásobník adresárov vo formáte jedna položka na riadok
          -v	vypíše zásobník adresárov vo formáte jedna položka na riadok
        	a pred ňu vypíše jej pozíciu na zásobníku
        
        Argumenty:
        +N	zobrazuje N-tú položku počítajúc zľava zoznamu, ktorý zobrazuje
        	dirs vyvolaný bez volieb, počínajúc nulou.
        
        -N	zobrazuje N-tú položku počítajúc sprava zoznamu, ktorý zobrazuje
        	dirs vyvolaný bez volieb, počínajúc nulou.

en: Done
sk: Hotovo

en: Done(%d)
sk: Hotovo(%d)

en: EMT instruction
sk: inštrukcia EMT

en: Enable and disable shell builtins.
        
        Enables and disables builtin shell commands.  Disabling allows you to
        execute a disk command which has the same name as a shell builtin
        without using a full pathname.
        
        Options:
          -a	print a list of builtins showing whether or not each is enabled
          -n	disable each NAME or display a list of disabled builtins
          -p	print the list of builtins in a reusable format
          -s	print only the names of Posix `special' builtins
        
        Options controlling dynamic loading:
          -f	Load builtin NAME from shared object FILENAME
          -d	Remove a builtin loaded with -f
        
        Without options, each NAME is enabled.
        
        To use the `test' found in $PATH instead of the shell builtin
        version, type `enable -n test'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not a shell builtin or an error occurs.
sk: Zapnúť a vypnúť vstavané funkcie shellu.
        
        Zapína a vypína vstavané funkcie shellu. Vypnutie vám umožní
        vykonať externý príkaz s rovnakým názvom ako vstavaná funkcia
        shellu bez toho, aby ste museli použiť úplnú cestu k nemu.
        
        Voľby:
          -a	vypíše zoznam vstavaných funkcií a zobrazí pi každej
             	či je zapnutá
          -n	vypne každý NÁZOV alebo zobrazí zoznam vypnutých
             	vstavaných funkcií
          -p	vypíše zoznam vstavaných funkcií v tvare, ktorý je
             	možné znova použiť ako vstup
          -s	vypísať iba názvy Posixových „špeciálnych“
             	vstavaných funkcií
        
        Voľby riadiace dynamické načítanie:
          -f	Načítať vstavanú funkciu NÁZOV zo zdieľaného objektu SÚBOR
          -d	odstrániť vstavanú funkciu načítanú voľbou -f
        
        Bez volieb zapne každý NÁZOV.
        
        Ak chcete použiť „test“, ktorý sa nachádza v ceste $PATH namiesto
        vstavanej funkcie shellu, napíšte „enable -n test“.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak NÁZOV nie je vstavaná funkcia shellu a nevyskytla sa chyba.

en: Evaluate arithmetic expression.
        
        The EXPRESSION is evaluated according to the rules for arithmetic
        evaluation.  Equivalent to "let EXPRESSION".
        
        Exit Status:
        Returns 1 if EXPRESSION evaluates to 0; returns 0 otherwise.
sk: Vyhodnotiť aritmetický výraz.
        
        VÝRAZ sa vyhodnotí podľa pravidiel aritmetického vyhodnocovania.
        Ekvivalentné s „let VÝRAZ“.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 1 ak sa VÝRAZ vyhodnotí na 0; inak vráti 0.

en: Evaluate conditional expression.
        
        This is a synonym for the "test" builtin, but the last argument must
        be a literal `]', to match the opening `['.
sk: Vyhodnotiť podmienený výraz.
        
        Toto je synonymum vsatavanej funkcie „test“, ale posledný
        argument musí byť literál „]“, ktorý uzatvára otvárajúcu „[“.

en: Execute a simple command or display information about commands.
        
        Runs COMMAND with ARGS suppressing  shell function lookup, or display
        information about the specified COMMANDs.  Can be used to invoke commands
        on disk when a function with the same name exists.
        
        Options:
          -p	use a default value for PATH that is guaranteed to find all of
        	the standard utilities
          -v	print a description of COMMAND similar to the `type' builtin
          -V	print a more verbose description of each COMMAND
        
        Exit Status:
        Returns exit status of COMMAND, or failure if COMMAND is not found.
sk: Vykonať jednoduchý príkaz alebo zobraziť informácie o príkazoch.
        
        Spustí PRÍKAZ s ARG potlačiac vyhľadanie funkcie shellu alebo
        zobrazí informácie o uvedených PRÍKAZoch. Možno použiť na
        vyvolanie externých príkazov ak existuje funkcia s rovnakým názvom.
        
        Voľby:
          -p	použiť štandardnú hodnotu PATH, ktorá zaručene nájde všetky
        		štandardné nástroje
          -v	vypísať popis PRÍKAZu podobný zabudovanému príkazu „type“
          -v	vypísať podrobnejší popis každého PRÍKAZu
        
        Návratová hodnota:
        Vráti návratovú hodnotu PRÍKAZu alebo zlyhá ak nenájde PRÍKAZ.

en: Execute arguments as a shell command.
        
        Combine ARGs into a single string, use the result as input to the shell,
        and execute the resulting commands.
        
        Exit Status:
        Returns exit status of command or success if command is null.
sk: Vykonať argumenty ako príkaz shellu.
        
        Skombinovať ARGumenty do jediného reťazca a použiť výsledok
        ako vstup shellu a vykonať tieto príkazy.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti návratovú hodnotu príkazu alebo 0 ak je príkaz prázdny.

en: Execute commands as long as a test does not succeed.
        
        Expand and execute COMMANDS as long as the final command in the
        `until' COMMANDS has an exit status which is not zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sk: Vykonávať príkazy kým podmienka neplatí.
        
        Rozbaliť a vykonávať PRÍKAZY pokým posledný príkaz medzi PRÍKAZMI
        „until“ nemá nenulovú návratovú hodnotu.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti návratovú hodnotu posledného vykonaného príkazu.

en: Execute commands as long as a test succeeds.
        
        Expand and execute COMMANDS as long as the final command in the
        `while' COMMANDS has an exit status of zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sk: Vykonávať príkazy kým podmienka platí.
        
        Rozbaliť a vykonávať PRÍKAZY pokým posledný príkaz medzi PRÍKAZMI
        „while“ nemá návratovú hodnotu nula.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti návratovú hodnotu posledného vykonaného príkazu.

en: Execute commands based on conditional.
        
        The `if COMMANDS' list is executed.  If its exit status is zero, then the
        `then COMMANDS' list is executed.  Otherwise, each `elif COMMANDS' list is
        executed in turn, and if its exit status is zero, the corresponding
        `then COMMANDS' list is executed and the if command completes.  Otherwise,
        the `else COMMANDS' list is executed, if present.  The exit status of the
        entire construct is the exit status of the last command executed, or zero
        if no condition tested true.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sk: Vykonať príkazy na základe podmienky.
        
        Vykoná sa zoznam „if PRÍKAZY“. Ak je jeho návratová hodnota nula, vykoná
        sa zoznam „then PRÍKAZY“. Inak sa postupne vykoná každý zoznam
        „elif PRÍKAZY“ a ak je jeho návratová hodnota nula, vykoná sa zodpovedajúci
        zoznam „then PRÍKAZY“ a príkaz if skončí. Inak sa vykoná „else PRÍKAZY“,
        ak je prítomný. Návratová hodnota celej konštrukcie je návratová hodnota
        posledného vykonaného príkazu alebo nula ak sa žiadna podmienka
        nevyhodnotila na pravdu.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti návratovú hodnotu posledného vykonaného príkazu.

en: Execute commands based on pattern matching.
        
        Selectively execute COMMANDS based upon WORD matching PATTERN.  The
        `|' is used to separate multiple patterns.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sk: Vykonať príkazy na základe porovnávania vzorov
        
        Selektívne vykonávať PRÍKAZY na základe toho, či SLOVO zodpovedá
        VZORu.. „|“ sa použije na oddelenie viacerých vzorov.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti návratovú hodnotu posledného vykonaného príkazu.

en: Execute commands for each member in a list.
        
        The `for' loop executes a sequence of commands for each member in a
        list of items.  If `in WORDS ...;' is not present, then `in "$@"' is
        assumed.  For each element in WORDS, NAME is set to that element, and
        the COMMANDS are executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sk: Vykoná množinu príkazov pre každú položku zoznamu.
        
        Cyklus „for“ vykonáva postupnosť príkazov pre každú položku v zozname.
        Ak nie je prítomné „in SLOVÁ ...;“, potom sa predpokladá „in "$@"“.
        Pre každý prvok v SLOVÁch sa NÁZOV nastaví na hodnotu položky a
        vykonajú sa PRÍKAZY.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti návratovú hodnotu posledného vykonaného príkazu.

en: Execute commands from a file in the current shell.
        
        Read and execute commands from FILENAME in the current shell.  The
        entries in $PATH are used to find the directory containing FILENAME.
        If any ARGUMENTS are supplied, they become the positional parameters
        when FILENAME is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed in FILENAME; fails if
        FILENAME cannot be read.
sk: Vykonať príkazy zo súboru v aktuálnom shelli.
        
        Načítať a vykonať príkazy zo SÚBORu v aktuálnom shelli.
        Na nájdenie adresára obsahujúceho SÚBOR sa použijú cesty z $PATH.
        Ak sú zadané nejaké ARGUMENTY, použijú sa ako pozičné argumenty
        pri vykonaní SÚBORu.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti návratovú hodnotu posledného príkazu v SÚBORe; zlyhá ak nie je
        možné SÚBOR načítať.

en: Execute conditional command.
        
        Returns a status of 0 or 1 depending on the evaluation of the conditional
        expression EXPRESSION.  Expressions are composed of the same primaries used
        by the `test' builtin, and may be combined using the following operators:
        
          ( EXPRESSION )	Returns the value of EXPRESSION
          ! EXPRESSION		True if EXPRESSION is false; else false
          EXPR1 && EXPR2	True if both EXPR1 and EXPR2 are true; else false
          EXPR1 || EXPR2	True if either EXPR1 or EXPR2 is true; else false
        
        When the `==' and `!=' operators are used, the string to the right of
        the operator is used as a pattern and pattern matching is performed.
        When the `=~' operator is used, the string to the right of the operator
        is matched as a regular expression.
        
        The && and || operators do not evaluate EXPR2 if EXPR1 is sufficient to
        determine the expression's value.
        
        Exit Status:
        0 or 1 depending on value of EXPRESSION.
sk: Vykonať podmienený výraz.
        
        Vráti 0 alebo 1 v závislosti na vyhodnotení výrazu podmienky VÝRAZ.
        Výrazy sa skladajú z rovnakých zložiek ako pri vstavanom príkaze
        „test“ a je možné ich kombinovať pomocou nasledovných operátorov
        
        	( VÝRAZ )	Vracia hodnoru výrazu VÝRAZ
        	! VÝRAZ	Pravdivý, ak je VÝRAZ nepravdivý; inak pravdivý
        	VÝR1 && VÝR2	Pravdivý ak je VÝR1 a zároveň VÝR2 pravdivý; inak nepravdivý
        	VÝR1 || VÝR2	Pravdivý ak je VÝR1 alebo VÝR2 pravdivý; inak nepravdivý
        
        Ak sú použité operátory „==“ a „!=“, reťazec napravo od operátora
        sa použije ako vzor a vykoná sa hľadanie zhody reťazcov. Operátory
        && a || nevyhodnocujú VÝR2 ak hodnota VÝR1 postačuje na určenie
        hodnoty výrazu.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 alebo 1 v závislosti na hodnote VÝRAZu.

en: Execute shell builtins.
        
        Execute SHELL-BUILTIN with arguments ARGs without performing command
        lookup.  This is useful when you wish to reimplement a shell builtin
        as a shell function, but need to execute the builtin within the function.
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of SHELL-BUILTIN, or false if SHELL-BUILTIN is
        not a shell builtin..
sk: Vykonať vstavenú funkciu shellu.
        
        Vykoná vstavenú funkciu shellu s argumentami ARG bez vykonania
        vyhľadania príkazu. To sa hodí, keď chcete reimplementovať vstavanú
        funkciu shellu ako funkciu shellu, ale potrebujete vstavanú funkciu volať
        v rámci vašej funkcie.
        
        Návratová hodnota:
        Vracia návratový kód vstavanej funkcie shellu alebo 0 ak argument nie je
        vstavaná funkcia shellu.

en: Exit %d
sk: Ukončenie %d

en: Exit a login shell.
        
        Exits a login shell with exit status N.  Returns an error if not executed
        in a login shell.
sk: Ukončiť login shell.
        
        Ukončí login shell s návratovou hodnotou N. Vráti chybu ak nie je
        spustený v login shelli.

en: Exit for, while, or until loops.
        
        Exit a FOR, WHILE or UNTIL loop.  If N is specified, break N enclosing
        loops.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
sk: Ukončenie cyklu for, while alebo until.
        
        Ukončiť cyklus FOR, WHILE alebo UNTIL. Ak je zadané N, ukončiť N
        nadradených vnorených cyklov.
        
        Návratová hodnota:
        Návratová hodnota je 0 ak N nie je väčšie alebo rovné 1.

en: Exit the shell.
        
        Exits the shell with a status of N.  If N is omitted, the exit status
        is that of the last command executed.
sk: Ukončiť shell
        
        Ukončí shell s návratovou hodnotou N. Ak sa N vynechá, návratová
        hodnota  sa nastaví podľa stavu posledného vykonaného príkazu.

en: File limit
sk: obmedzenie súborov

en: Floating point exception
sk: Výnimka pri operácii s plávajúcou desatinnou čiarkou

en: GNU bash, version %s (%s)
sk: GNU bash, verzia %s (%s)

en: GNU bash, version %s-(%s)
sk: GNU bash, verzia %s-(%s)

en: GNU long options:
sk: GNU dlhé voľby:

en: Group commands as a unit.
        
        Run a set of commands in a group.  This is one way to redirect an
        entire set of commands.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sk: Zoskupiť príkazy do jednotky.
        
        Spustiť množinu príkazov v skupine. Toto je jeden zo spôsobov ako
        presmerovať celú možinu príkazov.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti návratovú hodnotu posledného vykonaného príkazu.

en: HFT input data pending
sk: čaká sa na vstupné údaje HFT

en: HFT monitor mode granted
sk: udelený režim monitoru HFT

en: HFT monitor mode retracted
sk: stiahnutý režim monitoru HFT

en: HFT sound sequence has completed
sk: dokončila sa zvuková sekvencia HFT

en: HOME not set
sk: HOME nebola nastavená

en: Hangup
sk: Zavesenie

en: I have no name!
sk: Nemám meno!

en: I/O ready
sk: V/V pripravený

en: Illegal instruction
sk: Neplatná inštrukcia

en: Information request
sk: Žiadosť o informácie

en: Interrupt
sk: Prerušenie

en: Killed
sk: Zabitý

en: License GPLv2+: GNU GPL version 2 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
sk: Licencia GPLv2+: GNU GPL verzie 2 alebo novšia http://gnu.org/licenses/gpl.html

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
sk: Licencia GPLv3+: GNU GPL verzie 3 alebo novšia http://gnu.org/licenses/gpl.html

en: Mark shell variables as unchangeable.
        
        Mark each NAME as read-only; the values of these NAMEs may not be
        changed by subsequent assignment.  If VALUE is supplied, assign VALUE
        before marking as read-only.
        
        Options:
          -a	refer to indexed array variables
          -A	refer to associative array variables
          -f	refer to shell functions
          -p	display a list of all readonly variables and functions
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
sk: Označiť premenné shellu ako nemeniteľné.
        
        Označí každý NÁZOV ako len na čítanie (atribút readonly); hodnoty týchto
        NÁZVOV nie je možné ďalej meniť priradením. Ak je zadaná HODNOTA,
        pred označením ako readonly priradiť premenej HODNOTU.
        
        Voľby:
          -a	odkazuje na premenné indexovaných polí
          -A	odkazuje na premenné asociatívnych polí
          -f	odkazuje na funkcie shellu
          -p	zobrazí zoznam premenných a funkcií len na čítanie
        
        Argument „--“ vypína spracovanie ďalších volieb.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak sa nestalo, že je NÁZOV neplatný a nebola zadaná
        neplatná voľba.

en: Modify shell resource limits.
        
        Provides control over the resources available to the shell and processes
        it creates, on systems that allow such control.
        
        Options:
          -S	use the `soft' resource limit
          -H	use the `hard' resource limit
          -a	all current limits are reported
          -b	the socket buffer size
          -c	the maximum size of core files created
          -d	the maximum size of a process's data segment
          -e	the maximum scheduling priority (`nice')
          -f	the maximum size of files written by the shell and its children
          -i	the maximum number of pending signals
          -l	the maximum size a process may lock into memory
          -m	the maximum resident set size
          -n	the maximum number of open file descriptors
          -p	the pipe buffer size
          -q	the maximum number of bytes in POSIX message queues
          -r	the maximum real-time scheduling priority
          -s	the maximum stack size
          -t	the maximum amount of cpu time in seconds
          -u	the maximum number of user processes
          -v	the size of virtual memory
          -x	the maximum number of file locks
        
        If LIMIT is given, it is the new value of the specified resource; the
        special LIMIT values `soft', `hard', and `unlimited' stand for the
        current soft limit, the current hard limit, and no limit, respectively.
        Otherwise, the current value of the specified resource is printed.  If
        no option is given, then -f is assumed.
        
        Values are in 1024-byte increments, except for -t, which is in seconds,
        -p, which is in increments of 512 bytes, and -u, which is an unscaled
        number of processes.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
sk: Zmeniť obmedzenia prostriedkov shellu.
        
        Poskytuje kontrolu nad prostriedkami dostupnými procesu,
        ktorý spustil shell na systémoch, ktoré takúto kontrolu umožňujú.
        Ak sú zadané voľby, vyhodnocujú sa nasledovne:
        
            -S	použiť „mäkký“ limit prostriedkov
            -H	použiť „tvrdý“ limit prostriedkov
            -a	oznámi všetky aktuálne limity
            -c	maximálna veľkosť vytvorených core súborov
            -d	maximálna veľkosť dátového segmentu procesu
            -e	maximálna priorita plánovania („nice“)
            -f	maximálna veľkosť súborov, ktoré zapíše shell a jeho potomkovia
            -i	maximálny počet čakajúcich signálov
            -l	maximálna veľkosť pamäte, ktorú môže proces uzamknúť
            -m	maximálna veľkosť pracovnej množiny
            -n	maximálny počet otvorených popisovačov súborov
            -p	veľkosť bufera rúry
            -q	maximálny počet bajtov v POSIX frontoch správ
            -r	maximálna priorita plánovania v reálnom čase
            -s	maximálna veľkosť zásobníka
            -t	maximálne množstvo času CPU v sekundách
            -u	maximálny počet používateľských procesov
            -v	veľkosť virtuálnej pamäte
            -x	maximálny počet zámkov súborov
        
        Ak je zadaný LIMIT, je to nová hodnota zadaného prostriedku;
        špeciálne hodnoty LIMIT sú „soft“, „hard“ a „unlimited“, ktoré
        znamenajú aktuálny mäkký limit, aktuálny tvrdý limit resp. žiadny limit.
        Inak sa vypíše aktuálna hodnota zadaného prostriedku.
        Ak nie je zadaná žiada voľba, predpokladá sa -f.
        
        Hodnoty sú v násobkoch 1024 bajtov okrem -t, ktorý je v sekundách,
        -p, ktorý je v násobkoch 512 bajtov a -u, čo znamená neobmedzený
        počet procesov.
        
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak nebola zadaná neplatná voľba a nevyskytla sa chyba.

en: Move job to the foreground.
        
        Place the job identified by JOB_SPEC in the foreground, making it the
        current job.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion of the
        current job is used.
        
        Exit Status:
        Status of command placed in foreground, or failure if an error occurs.
sk: Presunúť úlohu do popredia.
        
        Umiestni JOB_SPEC do popredia a urobí ju aktuálnou úlohou. Ak JOB_SPEC
        nie je prítomná, použije sa aktuálna úloha shellu.
        
        Návratová hodnota:
        Stav príkazu umiestneného do popredia; nenulovú hodnotu ak sa vyskytne
        chyba.

en: Move jobs to the background.
        
        Place the jobs identified by each JOB_SPEC in the background, as if they
        had been started with `&'.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion
        of the current job is used.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
sk: Presunúť úlohu do popredia.
        
        Umiestni každú JOB_SPEC do pozadia, ako keby bola spustená s „&“. Ak
        JOB_SPEC nie je prítomná, použije sa aktuálna úloha shellu.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak nie je riadenie úloh vypnuté a nevyskytne sa chyba.

en: Null command.
        
        No effect; the command does nothing.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
sk: Prázdny príkaz.
        
        Bez účinku; príkaz nič nerobí.
        
        Návratová hodnota:
        Vždy vráti pravda.

en: OLDPWD not set
sk: OLDPWD nebola nastavená

en: Parse option arguments.
        
        Getopts is used by shell procedures to parse positional parameters
        as options.
        
        OPTSTRING contains the option letters to be recognized; if a letter
        is followed by a colon, the option is expected to have an argument,
        which should be separated from it by white space.
        
        Each time it is invoked, getopts will place the next option in the
        shell variable $name, initializing name if it does not exist, and
        the index of the next argument to be processed into the shell
        variable OPTIND.  OPTIND is initialized to 1 each time the shell or
        a shell script is invoked.  When an option requires an argument,
        getopts places that argument into the shell variable OPTARG.
        
        getopts reports errors in one of two ways.  If the first character
        of OPTSTRING is a colon, getopts uses silent error reporting.  In
        this mode, no error messages are printed.  If an invalid option is
        seen, getopts places the option character found into OPTARG.  If a
        required argument is not found, getopts places a ':' into NAME and
        sets OPTARG to the option character found.  If getopts is not in
        silent mode, and an invalid option is seen, getopts places '?' into
        NAME and unsets OPTARG.  If a required argument is not found, a '?'
        is placed in NAME, OPTARG is unset, and a diagnostic message is
        printed.
        
        If the shell variable OPTERR has the value 0, getopts disables the
        printing of error messages, even if the first character of
        OPTSTRING is not a colon.  OPTERR has the value 1 by default.
        
        Getopts normally parses the positional parameters ($0 - $9), but if
        more arguments are given, they are parsed instead.
        
        Exit Status:
        Returns success if an option is found; fails if the end of options is
        encountered or an error occurs.
sk: Syntaktická analýza volieb.
        
        Getopts používajú procedúry shellu na analýzu pozičných parametrov.
        
        OPTSTRING obsahuje písmená volieb, ktoré pozná; ak po písmene
        nasleduje dvojbodka, po voľbe sa očakáva argument, ktorý by mal
        od nej byť oddelený netlačiteľným znakom (medzera).
        
        Po každom zavolaní getopts dá nasledujúcu voľbu do premennej
        shellu $name, ak name neexeistuje, tak ho inicializuje a index
        ďalšieho argumentu, ktorý sa má spracovať, dá do premennej
        shellu OPTIND. OPTIND je inicializovaný na 1 po každom vyvolaní
        shellu alebo shell skriptu. Keď voľba vyžaduje argument, getopts
        dá tento argument do premennej shellu OPTARG.
        
        getopts oznamuje chyby jedným z dvoch spôsobov. Ak je prvý znak
        OPTSTRING dvojbodka, getopts použije tiché oznamovanie chýb. V
        Tomto režime sa nevypíšu žiadne chybové správy. Ak getopts vidí
        neplatnú voľbu, dá znak nájdenej voľby do OPTARG. Ak nenájde
        požadovaný argument, getopts dá do NAME „:“ a nastaví OPTARG
        na znak nájdenej voľby. Ak getopts nie je v tichom režime a vidí
        neplatnú voľbu, dá do NAME „?“ a zruší (unset) OPTARG. Ak nenájde
        požadovaný argument, getopts dá do NAME „?“, zruší (unset) OPTARG
        a vypíše diagnostickú správu.
        
        Ak premenná shellu OPTERR má hodnotu 0, getopts vypne vypisovanie
        chybových správ, aj ak prvý znak OPTSTRING  nie je dvojbodka.
        OPTERR má štandardne hodnotu 1.
        
        Getopts normálne spracúva pozičné parametre ($0 - $9), ale ak je
        zadaných viac argumentov, spracuje tieto.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak je voľba nájdená; zlyhá po dosiahnutí konca reťazca volieb
        alebo ak sa vyskytne chyba.

en: Print the name of the current working directory.
        
        Options:
          -L	print the value of $PWD if it names the current working
        	directory
          -P	print the physical directory, without any symbolic links
        
        By default, `pwd' behaves as if `-L' were specified.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless an invalid option is given or the current directory
        cannot be read.
sk: Vypísať názov aktuálneho pracovného adresára.
        
        Voľby:
          -L	vypísať hodnotu $PWD ak pomenúva aktuálny pracovný
        	adresár
          -P	vypísať fyzický adresár bez symbolických odkazov
        
        Štandardne sa „pwd“ správa ako keby bolo uvedené „-L“.
        
        Návratová hodnota:
        Vracia 0 ak nie je zadaná neplatná voľba alebo nie je možné
        prečítať aktuálny adresár.

en: Quit
sk: Ukončenie

en: Read a line from the standard input and split it into fields.
        
        Reads a single line from the standard input, or from file descriptor FD
        if the -u option is supplied.  The line is split into fields as with word
        splitting, and the first word is assigned to the first NAME, the second
        word to the second NAME, and so on, with any leftover words assigned to
        the last NAME.  Only the characters found in $IFS are recognized as word
        delimiters.
        
        If no NAMEs are supplied, the line read is stored in the REPLY variable.
        
        Options:
          -a array	assign the words read to sequential indices of the array
        		variable ARRAY, starting at zero
          -d delim	continue until the first character of DELIM is read, rather
        		than newline
          -e		use Readline to obtain the line in an interactive shell
          -i text	Use TEXT as the initial text for Readline
          -n nchars	return after reading NCHARS characters rather than waiting
        		for a newline, but honor a delimiter if fewer than NCHARS
        		characters are read before the delimiter
          -N nchars	return only after reading exactly NCHARS characters, unless
        		EOF is encountered or read times out, ignoring any delimiter
          -p prompt	output the string PROMPT without a trailing newline before
        		attempting to read
          -r		do not allow backslashes to escape any characters
          -s		do not echo input coming from a terminal
          -t timeout	time out and return failure if a complete line of input is
        		not read withint TIMEOUT seconds.  The value of the TMOUT
        		variable is the default timeout.  TIMEOUT may be a
        		fractional number.  If TIMEOUT is 0, read returns success only
        		if input is available on the specified file descriptor.  The
        		exit status is greater than 128 if the timeout is exceeded
          -u fd		read from file descriptor FD instead of the standard input
        
        Exit Status:
        The return code is zero, unless end-of-file is encountered, read times out,
        or an invalid file descriptor is supplied as the argument to -u.
sk: Načítať riadok zo štandardného vstupu a rozdeliť ho do polí.
        
        Zo štandardného vstupu (alebo z popisovača FD ak je uvedená voľba -u)
        sa načíta jeden riadok. Riadok sa rozdelí do polí ako pri delení 
        na slová a prvé slovo sa priradí prvému NÁZVU, druhé
        slovo druhému NÁZVU atď. až zvyšné slová sa priradia poslednému
        NÁZVU. Iba znaky, ktoré sa nachádzajú v $IFS sa považujú za
        oddeľovače slov.
        
        Ak nie sú uvedené žiadne NÁZVY, načítaný riadok sa uloží do premennej
        REPLY.
        
        Voľby:
         -a pole	všetky načítané slová sa priradia postupne indexom poľa POLE,
        		počínajúc nulou.
         -d	pokračovanie čítania až kým sa nevyskytne prvý znak znak DELIM
        		namiesto znaku nového riadka.
         -e		na načítanie riadka sa použije Readline ak je shell interaktívny.
         -i text	použije TEXT ako prvotný text pre Readline
          -n nznakov	čítanie vstupu skončí po načítaní NZNAKOV znakov bez čakania
        		na nový riadok, ale rešpektovať oddeľovač v prípade menej ako NZNAKOV
          -N nchars	čítanie vstupu skončí presne po načítaní ZNAKOV znakov,
        		iba ak by sa skôr vyskytol koniec súboru alebo časový interval na
        		čítanie vypršal, ignorujúc oddeľovače
         -p	výzva	pred pokusom o čítanie vypíše reťazec VÝZVA bez koncového
        		znaku nového riadka.
          -r	zápis únikových klauzúl pomocou spätnej lomky je vypnutý.
          -s	vstup načítaný z terminálu nebude vypisovať (echo).
          -t interval	ukončenie čítania po vypršaní časového INTERVALu a ak
        	sa do intervalu nenačíta úplný riadok vstupu, vráti chybu. Ak je
        	nastavená premenná TIMEOUT, jej hodnota je štandardný interval
        	expirácie. TIMEOUT môže byť zlomok. Ak je TIMEOUT 0, read sa ukončí
        	úspešne iba ak je na požadovanom popisovači k dispozícii vsup.
        	Návratová hodnota je väčšia ako 128 aj sa prekročí INTERVAL.
         -u fd	namiesto štandardného vstupu čítať z popisovača súboru FD.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak sa nenarazí pri čítaní nakoniec súboru, nevyprší čas na
        čítanie a ako argument -u nebol je zadaný neplatný popisovač.

en: Read lines from a file into an array variable.
        
        A synonym for `mapfile'.
sk: Načítať riadky zo súboru do premennej poľa.
        
        Synonymum k „mapfile“.

en: Record lock
sk: Zámok záznamu

en: Remember or display program locations.
        
        Determine and remember the full pathname of each command NAME.  If
        no arguments are given, information about remembered commands is displayed.
        
        Options:
          -d		forget the remembered location of each NAME
          -l		display in a format that may be reused as input
          -p pathname	use PATHNAME is the full pathname of NAME
          -r		forget all remembered locations
          -t		print the remembered location of each NAME, preceding
        		each location with the corresponding NAME if multiple
        		NAMEs are given
        Arguments:
          NAME		Each NAME is searched for in $PATH and added to the list
        		of remembered commands.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not found or an invalid option is given.
sk: Vyvolať alebo zobraziť umiestnenia programu.
        
        Určiť a zapamätať si úplnú cestu ku každému PRÍKAZu. Ak nie sú
        uvedené žiadne argumenty, zobrazia sa informácie o zapamätaných
        príkazoch.
        
        Voľby:
          -d	zabudnúť zapamätanné umiestnenia každého NÁZVU
          -l	zobraziť vo formáte, ktoré je možné znova použiť ako      		vstup
          -p cesta	použiť CESTU ako plnú cestu k NÁZVU
          -r	zabudnúť všetky zapamätané umiestnenia
          -t	vypísať zapamätané umiestnenia každého NÁZVU, pred
            	ne vypísať zodpovedajúci NÁZOV ak sú zadané viaceré
            	NÁZVY
        
        Argumenty:
          NÁZOV	Každý NÁZOV sa vyhľadá v $PATH a pridá
        		sa do zoznnamu zapamätaných príkazov.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak sa nestalo, že NÁZOV nebol nájdený a nebola zadaná
        neplatná voľba.

en: Remove directories from stack.
        
        Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
sk: Odstrániť položky zo zásobníka adresárov.
        
        Odstráni položky zo zásobníka adresárov. Bez argumentov odstráni
        vrchnú položku zo zásobníka a zmení adresár na adresár, ktorý
        sa následne nachádza na vrchu zásobníka.
        
        Voľby:
        -n	potlačí normálnu zmenu adresára pri odstraňovaní položiek
        	zo zásobníka, takže sa zmení iba zásobník.
        
        +N	odstráni N-tú položku položku počítajúc zľava zoznamu,
        	ktorý zobrazuje „dirs“, počínajúc nulou. Napríklad: „popd +0“
        	odstráni prvý adresár, „popd +1“ druhý.
        
        -N	odstráni N-tú položku položku počítajúc sprava zoznamu,
        	ktorý zobrazuje „dirs“, počínajúc nulou. Napríklad: „popd -0“
        	odstráni posledný adresár, „popd -1“ predposledný.
        
        Zásobník adresárov môžete zobraziť príkazom „dirs“.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak nebol zadaný neplatný argument a nevyskytla sa
        chyba pri zmene adresára.

en: Remove each NAME from the list of defined aliases.
        
        Options:
          -a	remove all alias definitions.
        
        Return success unless a NAME is not an existing alias.
sk: Odstrániť NÁZVY zo zoznamu definovaných aliasov.
        
        Voľby:
          -a	odstráni všetky definície aliasov.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak nebol zadaný NÁZOV, pre ktorý nie je definovaný alias.

en: Remove jobs from current shell.
        
        Removes each JOBSPEC argument from the table of active jobs.  Without
        any JOBSPECs, the shell uses its notion of the current job.
        
        Options:
          -a	remove all jobs if JOBSPEC is not supplied
          -h	mark each JOBSPEC so that SIGHUP is not sent to the job if the
        	shell receives a SIGHUP
          -r	remove only running jobs
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option or JOBSPEC is given.
sk: Odstrániť úlohy z aktuálneho shellu.
        
        Odstráni každý argument JOBSPEC z tabuľky aktívnych úloh. Bez uvedenia
        akýchkoľvek JOBSPEC, shell použije svoj pojem aktuálnej úlohy.
        
        Voľby:
          -a	odstráni všetky úlohy ak nie sú uvedené JOBSPEC
          -h	označí každú JOBSPEC tak, že sa jej nepošle SIGHUP ak shell
        		dostane SIGHUP
          -r	odstráni iba bežiace úlohy
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak nebola zadaná neplatná JOBSPEC.

en: Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
sk: Odstráni položky zo zásobníka adresárov. Bez argumentov odstráni
        vrchnú položku zo zásobníka a zmení adresár na adresár, ktorý
        sa následne nachádza na vrchu zásobníka.
        
        Voľby:
        -n	potlačí normálnu zmenu adresára pri odstraňovaní položiek
        	zo zásobníka, takže sa zmení iba zásobník.
        
        Argumenty:
        +N	odstráni N-tú položku položku počítajúc zľava zoznamu,
        	ktorý zobrazuje „dirs“, počínajúc nulou. Napríklad: „popd +0“
        	odstráni prvý adresár, „popd +1“ druhý.
        
        -N	odstráni N-tú položku položku počítajúc sprava zoznamu,
        	ktorý zobrazuje „dirs“, počínajúc nulou. Napríklad: „popd -0“
        	odstráni posledný adresár, „popd -1“ predposledný.
        
        Zásobník adresárov môžete zobraziť vstavaným príkazom „dirs“.

en: Replace the shell with the given command.
        
        Execute COMMAND, replacing this shell with the specified program.
        ARGUMENTS become the arguments to COMMAND.  If COMMAND is not specified,
        any redirections take effect in the current shell.
        
        Options:
          -a name	pass NAME as the zeroth argument to COMMAND
          -c		execute COMMAND with an empty environment
          -l		place a dash in the zeroth argument to COMMAND
        
        If the command cannot be executed, a non-interactive shell exits, unless
        the shell option `execfail' is set.
        
        Exit Status:
        Returns success unless COMMAND is not found or a redirection error occurs.
sk: Nahradiť shell zadaným príkazom.
        
        Vykonať PRÍKAZ, pričom sa nahradí tento shell určeným programom.
        ARGUMENTy dostane PRÍKAZ ako argumenty.  Ak nie je zadaný PRÍKAZ,
        všetky presmerovania sa uskutočnia v aktuálnom shelli.
        
        Voľby:
          -a názov	pošle NÁZOV ako nultý argument PRÍKAZU
          -c	vykoná PRÍKAZ s prázdnym prostredím
          -l	dá pomlčku na nultý argument PRÍKAZu
        
        Ak príkaz nemožno vykonať, neinteraktívny shell sa ukončí ak nie je
        nastavená voľba shellu „execfail“.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak sa nestane, že PRÍKAZ nebol nájdený a nevyskytne sa chyba
        presmerovania.

en: Report time consumed by pipeline's execution.
        
        Execute PIPELINE and print a summary of the real time, user CPU time,
        and system CPU time spent executing PIPELINE when it terminates.
        
        Options:
          -p	print the timing summary in the portable Posix format
        
        The value of the TIMEFORMAT variable is used as the output format.
        
        Exit Status:
        The return status is the return status of PIPELINE.
sk: Oznámiť čas využitý vykonávaním rúry.
        
        Vykonať RÚRU a po jej skončení vypísať zhrnutie skutočného času,
        času CPU a systémového času CPU stráveného vykonaním RÚRY.
        
        Voľby:
          -p	vypíše zhrnutie časov v prenosnom formáte Posix.
        
        Na formátovanie výstupu sa použije hodnota premennej TIMEFORMAT.
        
        Návratová hodnota:
        Návratová hodnota je návratová hodnota RÚRY.

en: Resume for, while, or until loops.
        
        Resumes the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
        If N is specified, resumes the Nth enclosing loop.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
sk: Pokračovať v cykle for, while alebo until
        
        Pokračuje v nasledujúcej iterácii cyklu FOR, WHILE alebo UNTIL.
        Ak je uvedené N, pokračovať v ďalšej iterácii cyklu o N úrovní vyššej.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak N nie je väčšie alebo rovné 1.

en: Resume job in foreground.
        
        Equivalent to the JOB_SPEC argument to the `fg' command.  Resume a
        stopped or background job.  JOB_SPEC can specify either a job name
        or a job number.  Following JOB_SPEC with a `&' places the job in
        the background, as if the job specification had been supplied as an
        argument to `bg'.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the resumed job.
sk: Vyhodnotiť podmienený výraz.
        
        Ekvivalentné argumentu JOB_SPEC príkazu „fg“ Obnoví beh
        zastavenej úlohy alebo úlohyu bežiacej v pozadí. JOB_SPEC môže
        určiť buď názov alebo číslo úlohy. Ak po JOB_SPEC nasleduje „&“, úloha
        sa umiestni do pozadia, ako keby bola špecifikácia úlohy zadaná ako
        argument príkazu „bg“.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti návratovú hodnotu obnovenej úlohy.

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
sk: Vráti úspešný výsledok
        
        Návratová hodnota:
        Vždy vráti 0.

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
sk: Prázdny príkaz.
        
        Vráti neúspešný výsledok.
        
        Návratová hodnota:
        Vždy vráti nepravda.

en: Return from a shell function.
        
        Causes a function or sourced script to exit with the return value
        specified by N.  If N is omitted, the return status is that of the
        last command executed within the function or script.
        
        Exit Status:
        Returns N, or failure if the shell is not executing a function or script.
sk: Návrat z funkcie shellu.
        
        Spôsobí ukončenie funkcie alebo skriptu vyvolaného pomocou source
        s návratovou hodnotou N. Ak sa N vynechá, návratovou hodnotu je
        návratová hodnota posledného vykonaného príkazu v tejto funkcii či
        skripte.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti N alebo zlyhá ak shell nevykonáva funkciu či skript.

en: Return the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
sk: Vrátiť kontext aktuálneho volania podprocedúry.
        
        Bez VÝR, vráti „$line $filename“.  S VÝR,
        vráti „$line $subroutine $filename“; túto informáciu
        je možné využiť pre trasovanie zásobníka.
        
        Hodnota VÝR určuje o koľko rámcov volania sa vrátiť
        pred aktuálny; najvyšší rámec má číslo 0.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak shell nevykonáva funkciu shellu a EXPR nie je neplatný.

en: Returns the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns
sk: Vracia kontext aktuálneho volania podprocedúry.
        
        Bez EXPR, vracia

en: Running
sk: Beží

en: Segmentation fault
sk: Chyba segmentácie

en: Select words from a list and execute commands.
        
        The WORDS are expanded, generating a list of words.  The
        set of expanded words is printed on the standard error, each
        preceded by a number.  If `in WORDS' is not present, `in "$@"'
        is assumed.  The PS3 prompt is then displayed and a line read
        from the standard input.  If the line consists of the number
        corresponding to one of the displayed words, then NAME is set
        to that word.  If the line is empty, WORDS and the prompt are
        redisplayed.  If EOF is read, the command completes.  Any other
        value read causes NAME to be set to null.  The line read is saved
        in the variable REPLY.  COMMANDS are executed after each selection
        until a break command is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sk: Vybrať slová zo zoznamu a vykonať príkazy.
        
        SLOVÁ sa rozbalia, čím sa vytvorí zoznam slov. Zoznam slov sa
        vypíše na štandardný chybový výstup, pred každým z nich číslo.
        Ak nie je prítomné „in SLOVÁ“, použije sa „in "$@"“. Zobrazí sa
        výzva PS3 a načíta sa riadok zo štandardného vstupu. Ak riadok
        pozostáva z čísla zodpovedajúcemu jednému zo zobrazených slov,
        NÁZOV sa nastaví na dané slovo. Ak je riadok prázdny, SLOVÁ a
        výzva sa znova zobrazia. Po načítaní znaku konca súboru príkaz
        končí. Načítanie akejkoľvek inej hodnoty spôsobí nastavenie NÁZVU
        na NULL. Načítaný riadok sa uloží do premennej ODPOVEĎ. PRÍKAZY
        sa vykonajú po každom výbere až kým sa nevykoná príkaz break.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti návratovú hodnotu posledného vykonaného príkazu.

en: Send a signal to a job.
        
        Send the processes identified by PID or JOBSPEC the signal named by
        SIGSPEC or SIGNUM.  If neither SIGSPEC nor SIGNUM is present, then
        SIGTERM is assumed.
        
        Options:
          -s sig	SIG is a signal name
          -n sig	SIG is a signal number
          -l	list the signal names; if arguments follow `-l' they are
        	assumed to be signal numbers for which names should be listed
        
        Kill is a shell builtin for two reasons: it allows job IDs to be used
        instead of process IDs, and allows processes to be killed if the limit
        on processes that you can create is reached.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
sk: Poslať úlohe signál.
        
        Pošle procesom s uvedeným PID (alebo JOBSPEC) signál SIGSPEC.  Ak
        nie je SIGSPEC uvedená, predpokladá sa SIGTERM.
        
        Voľby:
          -s sig	SIG je názov signálu
          -n sig	SIG je číslo signálu
          -l	vypíše názvy signálov; ak sú argumenty uvedené po „-l“,
            	predpokladá sa, že sú to čísla signálov ktorých názvy sa majú
            	zobraziť.
        
        Kill je vstavaný (builtin) príkaz shellu z dvoch dôvodov: umožňuje
        použitie ID úlohy okrem ID procesu a ak dosiahnete limit procesov, 
        ktoré môžete vytvoriť, nemusíte spúšťať proces na ukončenie iného.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak nebola zadaná neplatná voľba a nevyskytla sa chyba.

en: Set Readline key bindings and variables.
        
        Bind a key sequence to a Readline function or a macro, or set a
        Readline variable.  The non-option argument syntax is equivalent to
        that found in ~/.inputrc, but must be passed as a single argument:
        e.g., bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Options:
          -m  keymap         Use KEYMAP as the keymap for the duration of this
                             command.  Acceptable keymap names are emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                             vi-command, and vi-insert.
          -l                 List names of functions.
          -P                 List function names and bindings.
          -p                 List functions and bindings in a form that can be
                             reused as input.
          -S                 List key sequences that invoke macros and their values
          -s                 List key sequences that invoke macros and their values
                             in a form that can be reused as input.
          -V                 List variable names and values
          -v                 List variable names and values in a form that can
                             be reused as input.
          -q  function-name  Query about which keys invoke the named function.
          -u  function-name  Unbind all keys which are bound to the named function.
          -r  keyseq         Remove the binding for KEYSEQ.
          -f  filename       Read key bindings from FILENAME.
          -x  keyseq:shell-command	Cause SHELL-COMMAND to be executed when
        				KEYSEQ is entered.
        
        Exit Status:
        bind returns 0 unless an unrecognized option is given or an error occurs.
sk: Nastaviť klávesové väzby a premenné Readline.
        
        Naviaže sekvenciu klávesov na funkciu alebo makro Readline alebo
        nastaviť premennú Readline. Syntax argumentu je rovnaká ako tá
        v ~/.inputrc, ale musí sa podať ako jediný argument:
        bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Voľby:
          -m  klávmap        Použije „klávmap“ ako mapu klávesov počas trvania
                             tohto príkazu. Prijateľné názvy klávesových máp sú
                             emacs emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi,
                             vi-move, vi-command a vi-insert.
          -l                 Vypíše názvy funkcií.
          -P                 Vypíše názvy funkcií a väzby.
          -p                 Vypíše názvy funkcií a väzby v tvare, ktorý je
                             možné znova použiť ako vstup.
          -S                 Vypíše klávesové sekvencie, ktoré vyvolávajú makrá a
                             ich hodnoty
          -s                 Vypíše klávesové sekvencie, ktoré vyvolávajú makrá a
                             ich hodnoty
                             v tvare, ktorý je možné znova použiť ako vstup.
          -V                 Vypíše názvy premenných a hodnoty
          -v                 Vypíše názvy premenných a hodnoty v tvare, ktorý je
          -q  názov-funkcie  Zistí, ktoré klávesy vyvolávajú túto funkciu.
          -u  názov-funkcie  Zruší väzby všetkých kláves naviazaných na túto funkciu
                             možné znova použiť ako vstup.
          -r  kláv_sek       Odstráni väzbu pre kláv_sek.
          -f  súboru         Načíta klávesové väzby z SÚBORU.
          -x  kláv_sek:príkaz_shellu	Spôsobí vykonanie PRÍKAZU_SHELLU po
        				zadaní KLÁV_SEK.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak nebola zadaná neplatná voľba a nevyskytla sa chyba.

en: Set and unset shell options.
        
        Change the setting of each shell option OPTNAME.  Without any option
        arguments, list all shell options with an indication of whether or not each
        is set.
        
        Options:
          -o	restrict OPTNAMEs to those defined for use with `set -o'
          -p	print each shell option with an indication of its status
          -q	suppress output
          -s	enable (set) each OPTNAME
          -u	disable (unset) each OPTNAME
        
        Exit Status:
        Returns success if OPTNAME is enabled; fails if an invalid option is
        given or OPTNAME is disabled.
sk: Nastaviť a zrušiť nastavenie volieb shellu.
        
        Zmení nastavenie každej z volieb shellu OPTNAME. Bez akýchkoľvek
        argumentov volieb vypíše všetky voľby shellu s označením, či je každá
        z nich nastavená alebo nie.
        
        Voľby:
          -o	obmedzí OPTNAME na tie, ktoré sú definované na použitie
          	so „set -o“
          -p	vypíše každú voľbu shellu s označením jej stavu
          -q	potlačí výstup
          -s	zapnúť (nastaviť) každú OPTNAME
          -u	vypnúť (zrušiť nastavenie) každú OPTNAME
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak je OPTNAME zapnuté; zlyhá ak bola zadaná
        neplatná voľba alebo OPTNAME je vypnuté.

en: Set export attribute for shell variables.
        
        Marks each NAME for automatic export to the environment of subsequently
        executed commands.  If VALUE is supplied, assign VALUE before exporting.
        
        Options:
          -f	refer to shell functions
          -n	remove the export property from each NAME
          -p	display a list of all exported variables and functions
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
sk: Nastaviť atribút export premenným shellu.
        
        Označí každý NÁZOV na automatický export do prostredia ďalších
        spúšťaných príkazov. Ak je zadaná HODNOTA, pred exportovaním priradí
        premenej HODNOTU.
        
        Voľby:
          -f	označuje funkcie shellu
          -n	odoberie z NÁZVU atribút export
          -p	zobrazí zoznam exportovaných premenných a funkcií
        
        Argument „--“ vypína spracovanie ďalších volieb.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak sa nestalo, že je NÁZOV neplatný a nebola zadaná
        neplatná voľba.

en: Set or unset values of shell options and positional parameters.
        
        Change the value of shell attributes and positional parameters, or
        display the names and values of shell variables.
        
        Options:
          -a  Mark variables which are modified or created for export.
          -b  Notify of job termination immediately.
          -e  Exit immediately if a command exits with a non-zero status.
          -f  Disable file name generation (globbing).
          -h  Remember the location of commands as they are looked up.
          -k  All assignment arguments are placed in the environment for a
              command, not just those that precede the command name.
          -m  Job control is enabled.
          -n  Read commands but do not execute them.
          -o option-name
              Set the variable corresponding to option-name:
                  allexport    same as -a
                  braceexpand  same as -B
                  emacs        use an emacs-style line editing interface
                  errexit      same as -e
                  errtrace     same as -E
                  functrace    same as -T
                  hashall      same as -h
                  histexpand   same as -H
                  history      enable command history
                  ignoreeof    the shell will not exit upon reading EOF
                  interactive-comments
                               allow comments to appear in interactive commands
                  keyword      same as -k
                  monitor      same as -m
                  noclobber    same as -C
                  noexec       same as -n
                  noglob       same as -f
                  nolog        currently accepted but ignored
                  notify       same as -b
                  nounset      same as -u
                  onecmd       same as -t
                  physical     same as -P
                  pipefail     the return value of a pipeline is the status of
                               the last command to exit with a non-zero status,
                               or zero if no command exited with a non-zero status
                  posix        change the behavior of bash where the default
                               operation differs from the Posix standard to
                               match the standard
                  privileged   same as -p
                  verbose      same as -v
                  vi           use a vi-style line editing interface
                  xtrace       same as -x
          -p  Turned on whenever the real and effective user ids do not match.
              Disables processing of the $ENV file and importing of shell
              functions.  Turning this option off causes the effective uid and
              gid to be set to the real uid and gid.
          -t  Exit after reading and executing one command.
          -u  Treat unset variables as an error when substituting.
          -v  Print shell input lines as they are read.
          -x  Print commands and their arguments as they are executed.
          -B  the shell will perform brace expansion
          -C  If set, disallow existing regular files to be overwritten
              by redirection of output.
          -E  If set, the ERR trap is inherited by shell functions.
          -H  Enable ! style history substitution.  This flag is on
              by default when the shell is interactive.
          -P  If set, do not follow symbolic links when executing commands
              such as cd which change the current directory.
          -T  If set, the DEBUG trap is inherited by shell functions.
          -   Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              The -x and -v options are turned off.
        
        Using + rather than - causes these flags to be turned off.  The
        flags can also be used upon invocation of the shell.  The current
        set of flags may be found in $-.  The remaining n ARGs are positional
        parameters and are assigned, in order, to $1, $2, .. $n.  If no
        ARGs are given, all shell variables are printed.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given.
sk: Nastaviť alebo zrušiť nastavenie volieb shellu a pozičných parametrov.
        
        Zmení hodnotu atribútov shellu a  pozičných parametrov alebo zobrazí
        názvy a hodnoty premenných shellu.
        
        Voľby:
          -a  Označí premenné, ktoré sú zmenené alebo vytvorené na export.
          -b  Okamžite oznámi ukončenie úlohy.
          -e  Okamžite sa ukončí, keď sa príkaz ukončí s nenulovou návratovou
              hodnotou.
          -f  Vypnúť tvorbu názvov súborov (globbing).
          -h  Pamätať si, kde sú umiestnené príkazy po ich vyhľadaní.
          -k  Všetky argumenty priradenia sa odovzdávajú do prostredia
              príkazu, nie len tie, ktoré predchádzajú názvy príkazu.
          -m  Riadenie úloh je zapnuté.
          -n  Načítať príkazy, ale nevykonávať ich.
          -o názov-voľby
                Nastaví premennú zodpovedajúcu názvu-voľby:
                    allexport    rovnaké ako -a
                    braceexpand  rovnaké ako -B
                    emacs        použiť rozhranie na úpravu príkazového riadka
                                 v štýle emacs
                    errexit      rovnaké ako -e
                    errtrace     rovnaké ako -E
                    functrace    rovnaké ako -T
                    hashall      rovnaké ako -h
                    histexpand   rovnaké ako -H
                    history      zapnúť históriu príkazov
                    ignoreeof    shell sa neukončí po načítaní znaku EOF
                    interactive-comments
                                 umožní výskyt komentárov v interaktívnych príkazoch
                    keyword      rovnaké ako -k
                    monitor      rovnaké ako -m
                    noclobber    rovnaké ako -C
                    noexec       rovnaké ako -n
                    noglob       rovnaké ako -f
                    nolog        momentálne sa prijme, ale ignoruje sa
                    notify       rovnaké ako -b
                    nounset      rovnaké ako -u
                    onecmd       rovnaké ako -t
                    physical     rovnaké ako -P
                    pipefail     návratová hodnota postupnosti rúr je hodnota
                                 posledného príkazu, ktorý skončil s nenulovou
                                 hodnotou, alebo nula ak žiadny príkaz nevrátil
                                 nenulovú hodnotu
                    posix        zmeniť správanie bash, kde sa štandardné správanie
                                 líši od štandardu 1003.2 tak, aby mu zodpovedalo
                    privileged   rovnaké ako -p
                    verbose      rovnaké ako -v
                    vi           použiť rozhranie na úpravu príkazového riadka
                               v štýle vi
                    xtrace       rovnaké ako -x
        
          -p  Zapnuté vždy, keď sa skutočné a účinné ID používateľa nezhoduje.
              Vypína spracúvanie súboru $ENV a importovanie funkcií shellu.
              Vypnutie tejto voľby spôsobí, že účinný UID a GID sa nastavia
              na skutočný UID a GID.
          -t  Ukončiť po načítaní a vykonaní jedného príkazu.
          -u  Považovať nenastavené premenné za chybu pri substitúcii.
          -v  Vypisovať vstupné riadky shellu postupne ako sa načítavajú.
          -x  Vypisovať príkazy a ich argumenty postupne ako sa načítavajú.
          -B  Shell bude vykonávať expanziu zložených zátvoriek
          -C  Ak je voľba nastavená, zamedzí prepísaniu existujúcich súborov
              persmerovaním výstupu.
          -E  Ak je voľba nastavená, zachytenie ERR zdedia funkcie shellu.
          -H  Zapne substitúciu príkazov z histórie pomocou znaku !. Tento
              prepínač je štandardne zapnutý, keď je shell interaktívny.
          -P  Ak je voľba nastavená, nenasledovať symbolické odkazy pri
              vykonávaní príkazov ako cd, ktoré menia aktuálny adresár.
          -T  Ak je voľba nastavená, zachytenie DEBUG zdedia funkcie shellu.
          -   Odovzdať všetky zostávajúce argumenty pozičným parametrom.
              Voľby -x a -v sú vypnuté.
        
        Použitie + namiesto - spôsobí vypnutie voľby. Voľby je tiež možné
        použiť pri vyvolaní shellu. Momentálne nastavené voľby možno nájsť v
        $-. Zostávajúcich n ARGumentov je pozičných a priradia sa postupne
        premenným $1, $2, .. $n. Ak nie sú zadané žiadne ARGumenty, všetky
        premenné shellu sa vypíšu.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak nebola zadaná neplatná voľba.

en: Set variable values and attributes.
        
        Obsolete.  See `help declare'.
sk: Nastaviť hodnoty a atribúty premenných.
        
        Zastaralé. Pozri „help declare“.

en: Shell commands matching keyword ` | Shell commands matching keywords `
sk[0]: Príkazy shellu zodpovedajúce kľúčovému slovu „
sk[1]: Príkazy shellu zodpovedajúce kľúčovým slovám „
sk[2]: Príkazy shellu zodpovedajúce kľúčovým slovám „

en: Shell options:
sk: Voľby shellu:

en: Shift positional parameters.
        
        Rename the positional parameters $N+1,$N+2 ... to $1,$2 ...  If N is
        not given, it is assumed to be 1.
        
        Exit Status:
        Returns success unless N is negative or greater than $#.
sk: Posunúť pozičné parametre.
        
        Premenovať pozičné parametre $N+1,$N+2 ... to $1,$2 ...  Ak N nie je
        zadané, predpokladá sa N=1.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak sa nestalo, že je N záporné alebo väčšie ako $#.

en: Signal %d
sk: Signál %d

en: Specify how arguments are to be completed by Readline.
        
        For each NAME, specify how arguments are to be completed.  If no options
        are supplied, existing completion specifications are printed in a way that
        allows them to be reused as input.
        
        Options:
          -p	print existing completion specifications in a reusable format
          -r	remove a completion specification for each NAME, or, if no
        	NAMEs are supplied, all completion specifications
          -D	apply the completions and actions as the default for commands
        	without any specific completion defined
          -E	apply the completions and actions to "empty" commands --
        	completion attempted on a blank line
        
        When completion is attempted, the actions are applied in the order the
        uppercase-letter options are listed above.  The -D option takes
        precedence over -E.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
sk: Definuje ako má Readline dopĺňať argumenty.
        
        Pre každý NÁZOV uviesť ako sa majú dopĺňať argumenty. Ak nie sú zadané
        žiadne argumenty, vypíšu sa existujúce dopĺňania v takom tvare, ktorý
        je možné znova použiť ako vstup.
        
        Voľby:
          -p	vypísať existujúce špecifikácie dopĺňania v znovapoužiteľnom
            	tvare
          -r	odstrániť špecifikáciu dopĺňania každého NÁZVU alebo ak nie je
            	zadaný žiadny NÁZOV, všetky špecifikácie dopĺňania
          -D	použiť dopĺňanie a operácie ako predvolené pre príkazy
        	bez definovaného konkrétneho dopĺňania
          -E	použiť dopĺňanie a operácie pre príkazy „empty“ --
        	pokus o dopĺňanie na prázdnom príkazovom riadku
        
        Pri pokuse o doplnenie sa operácie použijú v poradí hore uvedených
        volieb veľkými písmenami.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak nebola zadaná neplatná voľba a nevyskytla sa chyba.

en: Stopped
sk: Zastavené

en: Stopped (signal)
sk: Zastavené (signál)

en: Stopped (tty input)
sk: Zastavené (vstup z tty)

en: Stopped (tty output)
sk: Zastavené (výstup na tty)

en: Stopped(%s)
sk: Zastavené(%s)

en: Suspend shell execution.
        
        Suspend the execution of this shell until it receives a SIGCONT signal.
        Unless forced, login shells cannot be suspended.
        
        Options:
          -f	force the suspend, even if the shell is a login shell
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
sk: Pozastaviť vykonávanie shellu.
        
        Pozastaviť vykonávanie shellu pokým nedostane signál SIGCONT.
        Ak to nie je vynútené, login shell nie je možné pozastaviť.
        
        Voľby:
          -f	vynútiť pozastavenie aj v prípade, že shell je login shell
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak sa nestalo, že je vypnuté riadenie úloh a nevyskytla sa chyba.

en: TIMEFORMAT: `%c': invalid format character
sk: TIMEFORMAT: „%c“: neplatný formátovácí znak

en: Terminated
sk: Ukončené

en: The mail in %s has been read
sk: Pošta v súbore %s bola prečítaná

en: There are running jobs.
sk: Existujú bežiace úlohy.

en: There are stopped jobs.
sk: Existujú zastavené úlohy.

en: There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sk: Nie sú poskytované ŽIADNE ZÁRUKY v rozsahu aký povoľuje
    aplikovateľné právo.

en: These shell commands are defined internally.  Type `help' to see this list.
    Type `help name' to find out more about the function `name'.
    Use `info bash' to find out more about the shell in general.
    Use `man -k' or `info' to find out more about commands not in this list.
    
    A star (*) next to a name means that the command is disabled.
sk: Tieto príkazy shellu sú definované interne. Napísaním „help“ zobrazíte tento zoznam.
    Napísaním „help názov“ zistíte viac o funkcii „názov“.
    Napísaním „info bash“ zistíte viac o shelli vo všeobecnosti.
    Napísaním „man -k“ alebo „info“ zistíte viac príkazoch, ktoré nie sú v zozname.
    
    Hviezdička (*) vedľa názvu znamená, že príkaz je vypnutý.

en: This is free software; you are free to change and redistribute it.
sk: Toto je slobodný softvér; môžete ho slobodne meniť a šíriť.

en: Type `%s -c "help set"' for more information about shell options.
sk: Napísaním „%s -c "help set"“ získate viac informácií o voľbách shellu.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
sk: Napísaním „%s -c help“ získate viac informácií o vstavaných príkazoch (builtins) shellu.

en: Unknown Signal #
sk: Neznáme číslo signálu

en: Unknown Signal #%d
sk: Neznámy signál #%d

en: Unknown error
sk: Neznáma chyba

en: Unknown status
sk: Neznámy stav

en: Unset values and attributes of shell variables and functions.
        
        For each NAME, remove the corresponding variable or function.
        
        Options:
          -f	treat each NAME as a shell function
          -v	treat each NAME as a shell variable
        
        Without options, unset first tries to unset a variable, and if that fails,
        tries to unset a function.
        
        Some variables cannot be unset; also see `readonly'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a NAME is read-only.
sk: Zrušiť nastavenie hodnôt a atribútov premenných shellu a funkcií.
        
        Pre každý NÁZOV odstráni zodpovedajúcu premennú alebo funkciu.
        
        Voľby:
          -f	považovať každý NÁZOV za funkciu shellu
          -v	považovať každý NÁZOV za premennú shellu
        
        Bez uvedenia volieb sa unset najskôr pokúša zrušiť nastavenie
        premennej a ak sa mu to nepodarí, pokúsi sa zrušiť nastavenie
        funkcie.
        
        Nastavenie niektorých premenných nemožno zrušiť; pozri aj „readonly“.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak sa nestalo, že je NÁZOV iba na čítanie a nebola zadaná
        neplatná voľba.

en: Urgent IO condition
sk: Naliehavý stav V/V

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
sk: Použitie:	%s [GNU dlhá voľba] [voľba] ...
    	%s [GNU dlhá voľba] [voľba] súbor-skriptu ...

en: Use "%s" to leave the shell.
sk: Na opustenie shellu použite „%s“.

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
sk: Na ohlasovanie chýb použite príkaz „bashbug“.

en: User signal 1
sk: Používateľský signál 1

en: User signal 2
sk: Používateľský signál 2

en: Wait for job completion and return exit status.
        
        Waits for the process identified by ID, which may be a process ID or a
        job specification, and reports its termination status.  If ID is not
        given, waits for all currently active child processes, and the return
        status is zero.  If ID is a a job specification, waits for all processes
        in the job's pipeline.
        
        Exit Status:
        Returns the status of ID; fails if ID is invalid or an invalid option is
        given.
sk: Čakať na dokončenie úlohy a vrátiť návratovú hodnotu.
        
        Počká na proces s identifikátorom ID, čo môže byť PID alebo špecifikácia
        úlohy a oznámi stav jeho ukončenia. Ak nie je ID zadaný, počká na všetky
        momentálne aktívne detské procesy vo fronte úloh.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti stav ID; zlyhá ak je ID neplatný alebo bola zadaná
        neplatná voľba.

en: Wait for process completion and return exit status.
        
        Waits for the specified process and reports its termination status.  If
        PID is not given, all currently active child processes are waited for,
        and the return code is zero.  PID must be a process ID.
        
        Exit Status:
        Returns the status of ID; fails if ID is invalid or an invalid option is
        given.
sk: Čakať na ukončenie zadaného procesu a vypísať jeho návratovú hodnotu.
        
        Čaká na ukončenie zadaného procesu a oznámi jeho návratovú
        hodnotu. Ak nie je PID zadané, čaká sa na všetky momentálne
        aktívne procesy potomkov a návratová hodnota je nula.
        PID musí byť ID procesu.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti stav ID; zlyhá ak je ID neplatný alebo bola zadaná neplatná
        voľba.

en: Window changed
sk: Okno sa zmenilo

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
sk: Vypísať argumenty na štandardný výstup.
        
        Vypíše ARGumenty na štandardný výstup ukončené znakom
        nového riadka.
        Voľby:
          -n	potlačí znak nového riadka na konci.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak sa nevyskytla sa chyba pri zápise.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
          -e	enable interpretation of the following backslash escapes
          -E	explicitly suppress interpretation of backslash escapes
        
        `echo' interprets the following backslash-escaped characters:
          \a	alert (bell)
          \b	backspace
          \c	suppress further output
          \e	escape character
          \f	form feed
          \n	new line
          \r	carriage return
          \t	horizontal tab
          \v	vertical tab
          \\	backslash
          \0nnn	the character whose ASCII code is NNN (octal).  NNN can be
        	0 to 3 octal digits
          \xHH	the eight-bit character whose value is HH (hexadecimal).  HH
        	can be one or two hex digits
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
sk: Vypísať argumenty na štandardný výstup.
        
        Vypíše ARGumenty na štandardný výstup ukončené znakom
        nového riadka.
        Voľby:
          -n	potlačí znak nového riadka na konci.
          -e	zapne interpretáciu nasledovných únikových klauzúl
          -E	vypne interpretáciu nasledovných únikových klauzúl
        
        „echo“ interpretuje nasledovné únikové klauzuly:
        	\a	výstraha (zvonček)
        	\b	backspace
        	\c	ptlačiť posledný znak nového riadka
        	\e	escape znaku
        	\f	form feed
        	\n	nový riadok
        	\r	návrat vozíka
        	\t	horizontálny tabulátor
        	\v	vertikálny tabulátor
        	\\	spätná lomka
        	\0nnn	znak s ASCII kódom NNN (osmičkový). NNN môže mať
        		0 až 3 osmičkové číslice
          \xHH	osembitový znak, ktorého hodnota je HH (hexadecimálne).
        	HH môže mať jednu alebo dve hexadecimálne číslice.
        
        Návratová hodnota:
        Vráti 0 ak sa nevyskytla sa chyba pri zápise.

en: You have mail in $_
sk: Máte poštu v súbore $_

en: You have new mail in $_
sk: Máte novú poštu v súbore $_

en: [[ expression ]]
sk: [[ výraz ]]

en: `%c': bad command
sk: „%c“: chybný príkaz

en: `%c': invalid format character
sk: „%c“: neplatný formátovací znak

en: `%c': invalid symbolic mode character
sk: „%c“: neplatný znak symbolického režimu

en: `%c': invalid symbolic mode operator
sk: „%c“: neplatný operátor symbolického režimu

en: `%s': cannot unbind
sk: „%s“: nie je možné zrušiť väzbu (unbind)

en: `%s': invalid alias name
sk: „%s“: neplatný názov aliasu

en: `%s': invalid keymap name
sk: „%s“: neplatný názov klávesovej mapy

en: `%s': missing format character
sk: „%s“: chýba formátovací znak

en: `%s': not a pid or valid job spec
sk: „%s“: nie je pid ani platný špecifikátor úlohy

en: `%s': not a valid identifier
sk: „%s“: nie je platný identifikátor

en: `%s': unknown function name
sk: „%s“: neznámy názov funkcie

en: `)' expected
sk: očakávala sa „)“

en: `)' expected, found %s
sk: očakávala sa „)“, bolo nájdené %s

en: `:' expected for conditional expression
sk: pre podmienený výraz sa očakáva „:“

en: add_process: pid %5ld (%s) marked as still alive
sk: add_process: pid %5ld (%s) je stále označený ako živý

en: add_process: process %5ld (%s) in the_pipeline
sk: add_process: proces %5ld (%s) v the_pipeline

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
sk: alias [-p] [názov[=hodnota] ... ]

en: all_local_variables: no function context at current scope
sk: all_local_variables: v aktuálnom rozsahu sa nenachádza kontext funkcie

en: argument expected
sk: očakával sa argument

en: array variable support required
sk: vyžaduje sa podpora premennej poľa

en: attempted assignment to non-variable
sk: pokus o priradenie mimo premennej

en: bad array subscript
sk: chybný index poľa

en: bad command type
sk: chybný typ príkazu

en: bad connector
sk: chybný konektor

en: bad jump
sk: chybný skok

en: bad substitution: no closing "`" in %s
sk: chybná substitúcia: : v reťazci %s chýba uzatvárajúci „`”

en: bad substitution: no closing `%s' in %s
sk: chybná substitúcia: chýba „%s“ v %s

en: bash_execute_unix_command: cannot find keymap for command
sk: bash_execute_unix_command: nie je možné nájsť klávesovú mapu pre príkaz

en: bg [job_spec ...]
sk: bg [špec_úlohy ...]

en: bind [-lpvsPVS] [-m keymap] [-f filename] [-q name] [-u name] [-r keyseq] [-x keyseq:shell-command] [keyseq:readline-function or readline-command]
sk: bind [-lpvsPVS] [-m kláv_mapa] [-f názov_súboru] [-q názov] [-u názov] [-r postup_kláv] [-x postup_kláv:príkaz_shellu] [postup_kláv:funkcia_readline alebo príkaz-readline]

en: bug: bad expassign token
sk: chyba: chybný expassign token

en: builtin [shell-builtin [arg ...]]
sk: builtin [vstavaná funcia shellu [arg ...]]

en: caller [expr]
sk: caller [výraz]

en: can only `return' from a function or sourced script
sk: návrat („return“) je možné vykonať iba z funkcie alebo skriptu vyvolaného pomocou „source“

en: can only be used in a function
sk: je možné použiť iba vo funkcii

en: cannot allocate new file descriptor for bash input from fd %d
sk: nie je možné alokovať nový popisovač súboru pre vstup bashu z fd %d

en: cannot create temp file for here-document: %s
sk: nie je možné vytvoriť odkladací súbor pre here-document: %s

en: cannot duplicate fd %d to fd %d
sk: nie je možné duplikovať fd %d na fd %d

en: cannot duplicate named pipe %s as fd %d
sk: nie je možné duplikovať pomenovanú rúru %s ako fd %d

en: cannot find %s in shared object %s: %s
sk: nemožem nájsť %s v zdieľanom objekte %s: %s

en: cannot make child for command substitution
sk: nie je možné vytvoriť potomka pre substitúciu príkazov

en: cannot make child for process substitution
sk: nie je možné vytvoriť potomka pre substitúciu procesov

en: cannot make pipe for command substitution
sk: nie je možné vytvoriť rúru pre substitúciu príkazov

en: cannot make pipe for process substitution
sk: nie je možné vytvoriť rúru pre substitúciu procesov

en: cannot open named pipe %s for reading
sk: nie je možné otvoriť pomenovanú rúru %s na čítanie

en: cannot open named pipe %s for writing
sk: nie je možné otvoriť pomenovanú rúru %s na zápis

en: cannot open shared object %s: %s
sk: nie je možné otvoriť zdieľaný objekt %s: %s

en: cannot redirect standard input from /dev/null: %s
sk: nie je možné presmerovať štandardný vstup z /dev/null: %s

en: cannot reset nodelay mode for fd %d
sk: nie j emožné resetovať nodelay režim fd %d

en: cannot set and unset shell options simultaneously
sk: nie je možné zároveň nastaviť aj zrušiť voľby shellu

en: cannot set terminal process group (%d)
sk: nie je možné nastaviť skupinu procesu terminálu (%d)

en: cannot simultaneously unset a function and a variable
sk: nie je možné zároveň zrušiť funkciu a premennú

en: cannot suspend
sk: nie je možné suspendovať

en: cannot suspend a login shell
sk: nie je možné suspendovať login shell

en: cannot use `-f' to make functions
sk: nie je možné použiť „-f“ pre tvorbu funkcií

en: cannot use more than one of -anrw
sk: nie je možné použiť viac ako jednu z volieb -anrw

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
sk: case SLOVO in [VZOR [| VZOR]...) PRÍKAZY ;;]... esac

en: child setpgid (%ld to %ld)
sk: setpgid detského procesu (%ld to %ld)

en: command_substitute: cannot duplicate pipe as fd 1
sk: command_substitute: nie je možné duplikovať rúru ako fd 1

en: compgen [-abcdefgjksuv] [-o option]  [-A action] [-G globpat] [-W wordlist]  [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [word]
sk: compgen [-abcdefgjksuv] [-o voľba]  [-A operácia] [-G glob_vzor] [-W zoznam_slov]  [-F funkcia] [-C príkaz] [-X vzor_filtra] [-P predpona] [-S prípona] [slovo]

en: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DE] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist]  [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [name ...]
sk: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DE] [-o voľba] [-A operácia] [-G glob_vzor] [-W zoznam_slov] [-F funkcia] [-C príkaz] [-X vzor_filtra] [-P predpona] [-S prípona] [názov ...]

en: completion: function `%s' not found
sk: dokončovanie: funkcia „%s“ nebola nájdená

en: compopt [-o|+o option] [-DE] [name ...]
sk: compopt [-o|+o voľba] [-DE] [názov ...]

en: conditional binary operator expected
sk: očakáva sa podmienečný binárny operátor

en: coproc [NAME] command [redirections]
sk: coproc [NÁZOV] príkaz [presmerovania]

en: could not find /tmp, please create!
sk: nenašiel sa /tmp, vytvorte ho prosím!

en: cprintf: `%c': invalid format character
sk: cprintf: „%c“: neplatný formátovací znak

en: current
sk: aktuálny

en: deleting stopped job %d with process group %ld
sk: mažem zastavenú úlohu %d so skupinou procesu %ld

en: describe_pid: %ld: no such pid
sk: describe_pid: %ld: taký pid neexistuje

en: directory stack empty
sk: zásobník adresárov je prázdny

en: directory stack index
sk: index zásobníka adresárov

en: disown [-h] [-ar] [jobspec ...]
sk: disown [-h] [-ar] [špec_úlohy ...]

en: division by 0
sk: delenie nulou

en: dynamic loading not available
sk: dynamické načítavanie nie je dostupné

en: empty array variable name
sk: názov prázdnej premennej poľa

en: enable [-a] [-dnps] [-f filename] [name ...]
sk: enable [-a] [-dnps] [-f názov_súboru] [názov ...]

en: error getting terminal attributes: %s
sk: chyba pri zisťovaní atribútov terminálu: %s

en: error importing function definition for `%s'
sk: chyba pri importe definície funkcie „%s“

en: error setting terminal attributes: %s
sk: chyba pri nastavovaní atribútov terminálu: %s

en: exec [-cl] [-a name] [command [arguments ...]] [redirection ...]
sk: exec [-cl] [-a názov] [príkaz [argumenty ...]] [presmerovanie ...]

en: expected `)'
sk: očakávalo sa `)'

en: exponent less than 0
sk: exponent menší ako 0

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p
sk: export [-fn] [názov[=hodnota] ...] alebo export -p

en: expression expected
sk: očakával sa výraz

en: expression recursion level exceeded
sk: bola prekročená úroveň rekurzie výrazu

en: false
sk: nepravda

en: fc [-e ename] [-lnr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [command]
sk: fc [-e enázov] [-lnr] [prvý] [posledný] alebo fc -s [vzor=opak] [príkaz]

en: fg [job_spec]
sk: fg [špec_úlohy]

en: file descriptor out of range
sk: popisovač súboru mimo rozsahu

en: filename argument required
sk: vyžaduje sa argument názov súboru

en: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMMANDS; done
sk: for (( výraz1; výraz2; výraz3 )); do PRÍKAZY; done

en: for NAME [in WORDS ... ] ; do COMMANDS; done
sk: for NAME [in SLOVÁ ... ] ; do PRÍKAZY; done

en: forked pid %d appears in running job %d
sk: pid %d získaný pomocou fork sa vyskytuje v bežiacej úlohe %d

en: free: called with already freed block argument
sk: free: zavolaný s argumentom už uvoľneného bloku

en: free: called with unallocated block argument
sk: free: zavolaný s argumentom nealokovaného bloku

en: free: start and end chunk sizes differ
sk: free: veľkosti začiatočného a konečného bloku (chunk) sa líšia

en: free: underflow detected; mh_nbytes out of range
sk: free: bolo detekované podtečenie; mh_nbytes mimo rozsahu

en: function name { COMMANDS ; } or name () { COMMANDS ; }
sk: function názov_funkcie { PRÍKAZY ; } alebo názov_funkcie () { PRÍKAZY ; }

en: future versions of the shell will force evaluation as an arithmetic substitution
sk: budúce verzie shellu budú vynucovať vyhodnocovanie ako aritmetickú substitúciu

en: getcwd: cannot access parent directories
sk: getcwd: nie je možné pristupovať k rodičovským adresárom

en: getopts optstring name [arg]
sk: getopts názov_reťazca_volieb [arg]

en: hash [-lr] [-p pathname] [-dt] [name ...]
sk: hash [-lr] [-p cesta] [-dt] [názov ...]

en: hashing disabled
sk: hašovanie vypnuté

en: help [-dms] [pattern ...]
sk: help [-dms] [vzor ...]

en: here-document at line %d delimited by end-of-file (wanted `%s')
sk: here-document na riadku %d oddelený znakom konca riadku (očakávalo sa „%s”)

en: history [-c] [-d offset] [n] or history -anrw [filename] or history -ps arg [arg...]
sk: history [-c] [-d ofset] [n] alebo history -anrw [názov_súboru] alebo history -ps arg [arg...]

en: history position
sk: poloha histórie

en: history specification
sk: špecifikácia histórie

en: hits	command
sk: použití	príkaz

en: identifier expected after pre-increment or pre-decrement
sk: po pre-inkrementácii alebo pre-dekrementácii sa očakáva identifikátor

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
sk: if PRÍKAZY; then PRÍKAZY; [ elif PRÍKAZY; then PRÍKAZY; ]... [ else PRÍKAZY; ] fi

en: initialize_job_control: getpgrp failed
sk: initialize_job_control: funkcia getpgrp zlyhala

en: initialize_job_control: line discipline
sk: initialize_job_control: riadkový systém

en: invalid arithmetic base
sk: neplatný aritmetický základ

en: invalid base
sk: neplatný základ

en: invalid character %d in exportstr for %s
sk: neplatný znak %d v exportstr %s

en: invalid hex number
sk: neplatné šestnástkové číslo

en: invalid number
sk: neplatné číslo

en: invalid octal number
sk: neplatné osmičkové číslo

en: invalid signal number
sk: neplatné číslo signálu

en: job %d started without job control
sk: úloha %d začala bez riadenia úloh

en: job_spec [&]
sk: špec_úlohy [&]

en: jobs [-lnprs] [jobspec ...] or jobs -x command [args]
sk: jobs [-lnprs] [špec_úlohy ...] alebo jobs -x príkaz [argumenty]

en: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] pid | jobspec ... or kill -l [sigspec]
sk: kill [-s špec_signálu | -n číslo_signálu | -špec_signálu] pid | špec_úlohy ... alebo kill -l [špec_signálu]

en: last command: %s
sk: posledný príkaz: %s

en: limit
sk: obmedzenie

en: line %d:
sk: riadok %d:

en: line editing not enabled
sk: úpravy riadka nie sú zapnuté

en: local [option] name[=value] ...
sk: local [voľba] názov[=hodnota] ...

en: logout
sk: odhlásenie

en: loop count
sk: počet cyklov

en: make_here_document: bad instruction type %d
sk: make_here_document: chybný typ inštrukcie %d

en: make_local_variable: no function context at current scope
sk: make_local_variable: v aktuálnom rozsahu sa nenachádza kontext funkcie

en: make_redirection: redirection instruction `%d' out of range
sk: make_redirection: inštrukcia presmerovania „%d“ mimo rozsahu

en: malloc: block on free list clobbered
sk: malloc: blok na zozname voľných zaprataný

en: malloc: failed assertion: %s
sk: malloc: zlyhal predpoklad: %s

en: mapfile [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
sk: mapfile [-n počet] [-O začiatok] [-s počet] [-t] [-u fd] [-C spätné_volanie] [-c kvantum] [pole]

en: migrate process to another CPU
sk: presunúť proces na iný CPU

en: missing `)'
sk: chýba „)“

en: missing `]'
sk: chýba „]“

en: missing hex digit for \x
sk: chýba hexadecimálna číslica v \x

en: network operations not supported
sk: sieťové operácie nie sú podporované

en: no `=' in exportstr for %s
sk: žiadne „=“ v exportstr %s

en: no closing `%c' in %s
sk: chýba zatvárajúca „%c“ v %s

en: no command found
sk: prákaz nenájdený

en: no help topics match `%s'.  Try `help help' or `man -k %s' or `info %s'.
sk: pre „%s“ neboli nájdené zodpovedajúce témy pomocníka.
    Skúste „help help“ alebo „man -k %s“ alebo „info %s“.

en: no job control
sk: riadenie úloh nedostupné

en: no job control in this shell
sk: v tomto shelli nie je riadenie úloh

en: no match: %s
sk: bez zhody: %s

en: no other directory
sk: žiadny iný adresár

en: no other options allowed with `-x'
sk: iné voľby prípustné s „-x“

en: not currently executing completion function
sk: momentálne sa nevykonáva funkcia doplňovania

en: not login shell: use `exit'
sk: toto nie je login shell: použite „exit“

en: octal number
sk: osmičkové číslo

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
sk: dáva zmysel iba v cykle „for“, „while“ alebo „until“

en: pipe error
sk: chyba rúry

en: pop_scope: head of shell_variables not a temporary environment scope
sk: pop_scope: hlavička shell_variables nie je dočasný rozsah prostredia

en: pop_var_context: head of shell_variables not a function context
sk: pop_var_context: hlavička shell_variables nie je kontext funkcie

en: pop_var_context: no global_variables context
sk: pop_var_context: chýba kontext global_variables

en: power failure imminent
sk: nastane výpadok napájania

en: print_command: bad connector `%d'
sk: print_command: chybný konektor `%d'

en: printf [-v var] format [arguments]
sk: printf [-v var] formát [argumenty]

en: programming error
sk: chyba programovania

en: pushd [-n] [+N | -N | dir]
sk: pushd [-n] [+N | -N | adr]

en: read [-ers] [-a array] [-d delim] [-i text] [-n nchars] [-N nchars] [-p prompt] [-t timeout] [-u fd] [name ...]
sk: read [-ers] [-a pole] [-d oddeľovač] [-i text] [-n nznakov] [-N nznakov] [-p výzva] [-t zdržadnie] [-u fd] [názov ...]

en: read error: %d: %s
sk: chyba pri čítaní: %d: %s

en: readarray [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
sk: readarray [-n počet] [-O začiatok] [-s počet] [-t] [-u fd] [-C spätné_volanie] [-c kvantum] [pole]

en: realloc: called with unallocated block argument
sk: realloc: zavolaný s argumentom nealokovaného bloku

en: realloc: start and end chunk sizes differ
sk: realloc: veľkosti začiatočného a konečného bloku (chunk) sa líšia

en: realloc: underflow detected; mh_nbytes out of range
sk: realloc: bolo detekované podtečenie; mh_nbytes mimo rozsahu

en: recursion stack underflow
sk: podtečenie zásobníka rekurzie

en: redirection error: cannot duplicate fd
sk: chyba presmerovania: nie je možné duplikovať fd

en: register_alloc: %p already in table as allocated?
sk: register_alloc: %p už je v tabuľke ako alokovaný?

en: register_alloc: alloc table is full with FIND_ALLOC?
sk: register_alloc: alok. tabuľla je plná s FIND_ALLOC?

en: register_free: %p already in table as free?
sk: register_free: %p už je v tabuľke ako voľný?

en: restricted
sk: obmedzené

en: run_pending_traps: bad value in trap_list[%d]: %p
sk: run_pending_traps: chybná hodnota v trap_list[%d]: %p

en: run_pending_traps: signal handler is SIG_DFL, resending %d (%s) to myself
sk: run_pending_traps: obsluha signálu je SIG_DFL, znovu posielam %d (%s) sebe

en: save_bash_input: buffer already exists for new fd %d
sk: save_bash_input: bufer už existuje pre nový fd %d

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
sk: select NÁZOV [in SLOVÁ ... ;] do PRÍKAZY; done

en: set [--abefhkmnptuvxBCHP] [-o option-name] [arg ...]
sk: set [--abefhkmnptuvxBCHP] [-o názov_voľby] [arg ...]

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s)
sk: setlocale: %s: nie je možné zmeniť locale (%s)

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s): %s
sk: setlocale: %s: nie je možné zmeniť locale (%s): %s

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s)
sk: setlocale: LC_ALL: nemožno zmeniť locale (%s)

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s): %s
sk: setlocale: LC_ALL: nemožno zmeniť locale (%s): %s

en: shell level (%d) too high, resetting to 1
sk: úroveň shellu (%d) je príliš vysoká, nastavujem späť na 1

en: shift count
sk: posun o

en: shopt [-pqsu] [-o] [optname ...]
sk: shopt [-pqsu] [-o] [názov_voľby ...]

en: sigprocmask: %d: invalid operation
sk: sigprocmask: %d: neplatná operácia

en: source filename [arguments]
sk: source názov_súboru [argumenty]

en: start_pipeline: pgrp pipe
sk: start_pipeline: pgrp rúra

en: syntax error
sk: chyba syntaxe

en: syntax error in conditional expression
sk: chyba syntaxe v podmienečnom príkaze

en: syntax error in conditional expression: unexpected token `%s'
sk: chyba syntaxe v podmienečnom príkaze: neočakávaný token „%s“

en: syntax error in expression
sk: chyba syntaxe vo výraze

en: syntax error near `%s'
sk: chyba syntaxe neďaleko „%s“

en: syntax error near unexpected token `%s'
sk: chyba syntaxe neďaleko neočakávaného tokenu „%s“

en: syntax error: `((%s))'
sk: chyba syntaxe: „((%s))“

en: syntax error: `;' unexpected
sk: chyba syntaxe: neočakávaná „;“

en: syntax error: arithmetic expression required
sk: chyba syntaxe: vyžaduje sa aritmetický výraz

en: syntax error: invalid arithmetic operator
sk: chyba syntaxe: neplatný aritmetický operátor

en: syntax error: operand expected
sk: chyba syntaxe: očakáva sa operand

en: syntax error: unexpected end of file
sk: chyba syntaxe: neočakávaný koniec súboru

en: system crash imminent
sk: nastane havária systému

en: test [expr]
sk: test [výraz]

en: time [-p] pipeline
sk: time [-p] rúra

en: times
sk: -krát

en: too many arguments
sk: príliš veľa argumentov

en: trap [-lp] [[arg] signal_spec ...]
sk: trap [-lp] [[arg] špec_signálu ...]

en: trap_handler: bad signal %d
sk: trap_handler: chybný signál %d

en: true
sk: pravda

en: type [-afptP] name [name ...]
sk: type [-afptP] názov [názov ...]

en: ulimit [-SHacdefilmnpqrstuvx] [limit]
sk: ulimit [-SHacdefilmnpqrstuvx] [obmedzenie]

en: umask [-p] [-S] [mode]
sk: umask [-p] [-S] [režim]

en: unalias [-a] name [name ...]
sk: unalias [-a] názov [názov ...]

en: unexpected EOF while looking for `]]'
sk: neočakávaný koniec súboru počas hľadania „]]“

en: unexpected EOF while looking for matching `%c'
sk: neočakávaný koniec súboru počas hľadania zodpovedajúceho „%c“

en: unexpected EOF while looking for matching `)'
sk: neočakávaný koniec súboru počas hľadania zodpovedajúceho „)“

en: unexpected argument `%s' to conditional binary operator
sk: neočakávaný argument „%s“ v podmienečnom binárnom operátore

en: unexpected argument `%s' to conditional unary operator
sk: neočakávaný argument „%s“ podmienečného unárneho operátora

en: unexpected argument to conditional binary operator
sk: neočakávaný argument v podmienečnom binárnom operátore

en: unexpected argument to conditional unary operator
sk: neočakávaný argument podmienečného unárneho operátora

en: unexpected token %d in conditional command
sk: neočakávaný token %d v podmienečnom príkaze

en: unexpected token `%c' in conditional command
sk: neočakávaný token „%c“ v podmienečnom príkaze

en: unexpected token `%s' in conditional command
sk: neočakávaný token „%s“ v podmienečnom príkaze

en: unexpected token `%s', conditional binary operator expected
sk: neočakávaný token „%s“, očakáva sa podmienečný binárny operátor

en: unexpected token `%s', expected `)'
sk: neočakávaný token „%s“, očakávalo sa `)'

en: unknown
sk: neznámy

en: unknown command error
sk: chyba neznámeho príkazu

en: unset [-f] [-v] [name ...]
sk: unset [-f] [-v] [názov ...]

en: until COMMANDS; do COMMANDS; done
sk: until PRÍKAZY; do PRÍKAZY; done

en: value too great for base
sk: hodnota je ako základ príliš veľká

en: variables - Names and meanings of some shell variables
sk: premenné - Názvy a významy niektorých premenných shellu

en: wait: pid %ld is not a child of this shell
sk: wait: pid %ld nie je dieťa tohto shellu

en: wait_for: No record of process %ld
sk: wait_for: Neexistuje záznam o procese %ld

en: wait_for_job: job %d is stopped
sk: wait_for_job: úloha %d je zastavená

en: waitchld: turning on WNOHANG to avoid indefinite block
sk: waitchld: zapína sa WNOHANG aby sme sa vyhli neurčitému blokovaniu

en: warning:
sk: upozornenie:

en: warning: %s: %s
sk: upozornenie: %s: %s

en: warning: -C option may not work as you expect
sk: upozornenie: voľba -C nemusí fungovať tak ako očakávate

en: warning: -F option may not work as you expect
sk: upozornenie: voľba -F nemusí fungovať tak ako očakávate

en: while COMMANDS; do COMMANDS; done
sk: while PRÍKAZY; do PRÍKAZY; done

en: write error: %s
sk: chyba zapisovania: %s

en: xtrace_set: %d: invalid file descriptor
sk: xtrace_set: %d: neplatný popisovač súboru

en: xtrace_set: NULL file pointer
sk: xtrace_set: ukazovateľ súboru je NULL

en: { COMMANDS ; }
sk: { PRÍKAZY ; }
