bash 4.2 - en to gl translation catalogue (452 entries)

en: timed out waiting for input: auto-logout
gl: expirou mentres agardaba algunha entrada: auto-logout

en: 	-%s or -o option
gl: 	-%s ou -o opción

en: 
    malloc: %s:%d: assertion botched
gl: 
    malloc: %s:%d: aserción arruinada

en:   (wd: %s)
gl:   (dir agora: %s)

en:  (core dumped)
gl:  («core» generado)

en:  line
gl:  liña

en: $%s: cannot assign in this way
gl: $%s: non é posíbel asignar de esta forma

en: %c%c: invalid option
gl: %c%c: opción non válida

en: %d: invalid file descriptor: %s
gl: %d: descritor de ficheiro non válido: %s

en: %s can be invoked via
gl: %s pódese invocar a través de

en: %s has null exportstr
gl: %s ten exportstr nulo

en: %s is %s
gl: %s é %s

en: %s is a function
gl: %s é unha función

en: %s is a shell builtin
gl: %s é unha orde interna do shell

en: %s is a shell keyword
gl: %s é unha palabra chave do shell

en: %s is aliased to `%s'
gl: %s é un alias de `%s'

en: %s is hashed (%s)
gl: %s está asociado (%s)

en: %s is not bound to any keys.
gl: %s non está asignado a ningunha tecla.

en: %s out of range
gl: %s fóra de rango

en: %s%s%s: %s (error token is "%s")
gl: %s%s%s: %s (o elemento de erro é "%s")

en: %s: %s out of range
gl: %s: %s fóra de rango

en: %s: %s: bad interpreter
gl: %s: %s: intérprete erróneo

en: %s: %s: cannot open as FILE
gl: %s: %s: non é posíbel abrir como FICHEIRO

en: %s: %s: invalid value for trace file descriptor
gl: %s: %s: valor non válido para o descitor de ficheiro de rastreo

en: %s: %s: must use subscript when assigning associative array
gl: %s: %s: se debe usar un subíndice ao asignar a unha matriz asociativa

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes
gl: %s: %s:%d: non é posíbel asignar %lu bytes

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
gl: %s: %s:%d: non é posíbel asignar %lu bytes (%lu bytes asignados)

en: %s: ambiguous job spec
gl: %s: especificación de traballo ambigüa

en: %s: ambiguous redirect
gl: %s: redireccionamento ambigüo

en: %s: arguments must be process or job IDs
gl: %s: os argumentos deben ser procesos ou IDs de traballos

en: %s: bad network path specification
gl: %s: especificación de ruta de rede errónea

en: %s: bad substitution
gl: %s: substitución errónea

en: %s: binary operator expected
gl: %s: agardábase un operador binario

en: %s: cannot allocate %lu bytes
gl: %s: non é posíbel asignar %lu bytes

en: %s: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
gl: %s: non é posíbel asignar %lu bytes (%lu bytes asignados)

en: %s: cannot assign fd to variable
gl: %s: non é posíbel asignar o gd á variábel

en: %s: cannot assign list to array member
gl: %s: no é posíbel asignar unha lista a un membro da matriz

en: %s: cannot assign to non-numeric index
gl: %s: non é posíbel asignar a un índice que non é numérico

en: %s: cannot convert associative to indexed array
gl: %s: non é posíbel converter unha matriz asociativa a indizada

en: %s: cannot convert indexed to associative array
gl: %s: non é posíbel converter a matriz de indizada a asociativa

en: %s: cannot create: %s
gl: %s: non foi posíbel crear: %s

en: %s: cannot delete: %s
gl: %s: non foi posíbel eliminar: %s

en: %s: cannot destroy array variables in this way
gl: %s: non é posíbel destruír variábeis de matriz desta forma

en: %s: cannot execute binary file
gl: %s: non é posíbel executar o ficheiro binario

en: %s: cannot execute: %s
gl: %s: non foi posíbel executar: %s

en: %s: cannot get limit: %s
gl: %s: non é posíbel obter o límite: %s

en: %s: cannot modify limit: %s
gl: %s: non é posíbel modificar o límite: %s

en: %s: cannot open temp file: %s
gl: %s: non é posíbel abrir o ficheiro temporal: %s

en: %s: cannot open: %s
gl: %s: non foi posíbel abrir: %s

en: %s: cannot overwrite existing file
gl: %s: non se pode sobreescribir un fichero existente

en: %s: cannot read: %s
gl: %s: non se pode leer: %s

en: %s: cannot unset
gl: %s: non é posíbel borrar

en: %s: cannot unset: readonly %s
gl: %s: non é posíbel borrar: %s é de só lectura

en: %s: command not found
gl: %s: non se atopou a orde

en: %s: error retrieving current directory: %s: %s
gl: %s: erro ao obtener o directorio actual: %s: %s

en: %s: expression error
gl: %s: erro de expresión

en: %s: file is too large
gl: %s: o ficheiro é demasiado grande

en: %s: file not found
gl: %s: non se atopou o ficheiro

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
gl: %s: o primeiro carácter que non é espazo en branco non é `"'

en: %s: hash table empty
gl: %s: táboa de asociación baleira

en: %s: history expansion failed
gl: %s: fallou a expansión do historial

en: %s: host unknown
gl: %s: anfitrión descoñecido

en: %s: illegal option -- %c
gl: %s: opción ilegal -- %c

en: %s: inlib failed
gl: %s: fallou inlib

en: %s: integer expression expected
gl: %s: agardábase unha expresión enteira

en: %s: invalid action name
gl: %s: nome de acción non válido

en: %s: invalid array origin
gl: %s: orixe de matriz non válido

en: %s: invalid associative array key
gl: %s: índice de matriz asociativa non válido

en: %s: invalid callback quantum
gl: %s: quantum de chamada non válido

en: %s: invalid file descriptor specification
gl: %s: especificación de descritor de ficheiro non válida

en: %s: invalid limit argument
gl: %s: límite de argumento non válido

en: %s: invalid line count
gl: %s: conta de liñas non válida

en: %s: invalid option
gl: %s: opción non válida

en: %s: invalid option name
gl: %s: nome de opción non válido

en: %s: invalid service
gl: %s: servizo non válido

en: %s: invalid shell option name
gl: %s: nome de opción do shell non válido

en: %s: invalid signal specification
gl: %s: especificación de sinal non válida

en: %s: invalid timeout specification
gl: %s: especificación de tempo de expiración non válida

en: %s: is a directory
gl: %s: é un directorio

en: %s: job %d already in background
gl: %s: o trabajo %d xa está en segundo plano

en: %s: job has terminated
gl: %s: o traballo rematou

en: %s: line %d:
gl: %s: liña %d:

en: %s: missing colon separator
gl: %s: falta un `:' separador

en: %s: no completion specification
gl: %s: non hai completado de especificación

en: %s: no job control
gl: %s: no hai control de traballos

en: %s: no such job
gl: %s: non existe ese traballo

en: %s: not a function
gl: %s: non é unha función

en: %s: not a regular file
gl: %s: non é un ficheiro regular

en: %s: not a shell builtin
gl: %s: no é una orde interna do shell

en: %s: not an array variable
gl: %s: non é unha variábel de matriz

en: %s: not an indexed array
gl: %s: non é unha matriz indizada

en: %s: not dynamically loaded
gl: %s: non foi cargado dinamicamente

en: %s: not found
gl: %s: non se atopou

en: %s: numeric argument required
gl: %s: requírese un argumento numérico

en: %s: option requires an argument
gl: %s: a opción require un argumento

en: %s: option requires an argument -- %c
gl: %s: a opción require un argumento -- %c

en: %s: parameter null or not set
gl: %s: parámetro nulo ou non estabelecido

en: %s: readonly function
gl: %s: función de só lectura

en: %s: readonly variable
gl: %s: variábel de só lectura

en: %s: restricted
gl: %s: restrinxido

en: %s: restricted: cannot redirect output
gl: %s: restrinxido: no se pode redirixir a saída

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
gl: %s: restrinxido: non se pode especificar `/' en nomes de ordes

en: %s: substring expression < 0
gl: %s: expresión de subcadea < 0

en: %s: unary operator expected
gl: %s: agardábase un operador unario

en: %s: unbound variable
gl: %s: variable sen asignar

en: %s: usage:
gl: %s: uso:

en: (( expression ))
gl: (( expresión ))

en: (core dumped)
gl: («core» xerado)

en: (wd now: %s)
gl: (dir agora: %s)

en: . filename [arguments]
gl: . ficheiro [argumentos]

en: /dev/(tcp|udp)/host/port not supported without networking
gl: non se admite /dev/(tcp|udp)/anfitrion/porto sen rede

en: /tmp must be a valid directory name
gl: /tmp debe ser un nome de directorio válido

en: <no current directory>
gl: <non hai directorio actual>

en: ABORT instruction
gl: instrución ABORT

en: Aborting...
gl: Abortando…

en: Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
gl: Engade un directorio ao tope da rima de directorios, ou rota
        a pila, facendo que o novo tope da rima sexa o
        directorio de trabajo actual.  Sen argumentos, intercambia
        os dous directorios do tope.
        
        Argumentos:
        +N	Rota a pila para que o N-ésimo directorio (contando
        	da izquierda da lista mostrada por `dirs',
        	comezando desde cero) estea no tope.
        -N	Rota a pila para que o N-ésimo directorio (contando
        	da derecha da lista mostrada por `dirs',
        	comezando desde cero) estea no tope.
        
         dir	agrega DIR á rima de directorios no tope,
        	facéndoo o novo directorio de traballo actual.
        
        A orde interna `dirs' mostra a rima de directorios.

en: Alarm (profile)
gl: Alarma (contorno)

en: Alarm (virtual)
gl: Alarma (virtual)

en: Alarm clock
gl: Temporizador

en: Arithmetic for loop.
        
        Equivalent to
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, and EXP3 are arithmetic expressions.  If any expression is
        omitted, it behaves as if it evaluates to 1.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
gl: Aritmética para un ciclo.
        
        Equivalente a
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		ORDES
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, e EXP3 son expresións aritméticas.  Se se omite
        calquera expresión, compórtase como se se evaluara a 1.
        
        Estado de saída:
        Devolve o estado da última orde executada.

en: BPT trace/trap
gl: BPT rastreo/captura

en: Bad system call
gl: Chamada ao sistema errónea

en: Bogus signal
gl: Sinal ambigüa

en: Broken pipe
gl: Tubería rota

en: Bus error
gl: Erro no bus

en: CPU limit
gl: Límite de CPU

en: Child death or stop
gl: O proceso fillo morreu ou está parado

en: Continue
gl: Continúa

en: Display possible completions depending on the options.
        
        Intended to be used from within a shell function generating possible
        completions.  If the optional WORD argument is supplied, matches against
        WORD are generated.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
gl: Mostra os posíbeis completados dependendo das opcións.
        
        Serve para usarse desde unha función de shell que xere completados
        posíbeis.  Se se fornece o argumento opcional PALABRA, xéranse
        as coincidencias contra PALABRA.
        
        Estado de Saída:
        Devolve con éxito a menos que se forneza unha opción non válida o
        se produza un erro.

en: Display process times.
        
        Prints the accumulated user and system times for the shell and all of its
        child processes.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
gl: Mostra os tempos de proceso.
        
        Mostra os tempos de usuario e sistema acumulados polo shell e todos
        os seus procesos fillos.
        
        Estado de saída:
        Sempre con éxito.

en: Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
    	dirs when invoked without options, starting with zero.
gl: Mostra a lista de directorios actualmente gravados.  Os directorios
        gárdanse na lista coa orde `pushd'; pode ir saíndo da
        lista coa orde `popd'.
        
        Opcións:
          -c	limpa a pila de directorios, eliminando todos os elementos
          -l	non mostra as versións con prefixo de til dos directorios
        	relativos ao seu directorio inicial
          -p	mostra a pila de directorios cunha entrada por liña
          -v	muestra a pila de directorios cunha entrada por liña coa
        	súa posición na pila como prefixo
        
        Argumentos:
          +N	Mostra a N-ésima entrada contando desde a esquerda da
        	lista mostrada por dirs cando se chama sen opcións,
        	comezando desde cero.
        
          -N	Mostra a N-ésima entrada contando desde a dereita da
    	lista mostrada por dirs cando se chama sen opcións,
    	comezando desde cero.

en: Done
gl: Feito

en: Done(%d)
gl: Feito(%d)

en: EMT instruction
gl: instrución EMT

en: Evaluate arithmetic expression.
        
        The EXPRESSION is evaluated according to the rules for arithmetic
        evaluation.  Equivalent to "let EXPRESSION".
        
        Exit Status:
        Returns 1 if EXPRESSION evaluates to 0; returns 0 otherwise.
gl: Avalí unha expresión aritmética.
        
        Avalíase a EXPRESIÓN de acordo ás regras de evaluación
        aritmética.  Equivalente a "let EXPRESIÓN".
        
        Estado de Saída:
        Devolve 1 se a EXPRESIÓN avalía a 0; devovle 0 de outra maneira.

en: Evaluate conditional expression.
        
        This is a synonym for the "test" builtin, but the last argument must
        be a literal `]', to match the opening `['.
gl: Evalúa unha expresión condicional.
        
        Este é un sinónimo para a orde interna "test", pero o último
        argumento debe ser un `]' literal, que coincida co `[' inicial.

en: Execute arguments as a shell command.
        
        Combine ARGs into a single string, use the result as input to the shell,
        and execute the resulting commands.
        
        Exit Status:
        Returns exit status of command or success if command is null.
gl: Executa argumentos como unha orde de shell.
        
        Combina os ARGumentos nunha soa cadena, usa o resultado como entrada
        para o shell, e executa as órdenes resultantes.
        
        Estado de saída:
        Devolve o estado de saida da orde ou éxito se a orde é nula.

en: Execute commands as long as a test does not succeed.
        
        Expand and execute COMMANDS as long as the final command in the
        `until' COMMANDS has an exit status which is not zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
gl: Executa ordes mentres unha proba non teña éxito.
        
        Expande e executa ORDES mentres a orde final nas ORDES
        `until' teña un estado de saída que non sexa cero.
        
        Estado de Saída:
        Devolve o estado da última orde executada.

en: Execute commands as long as a test succeeds.
        
        Expand and execute COMMANDS as long as the final command in the
        `while' COMMANDS has an exit status of zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
gl: Ejecuta ordes mentres unha proba teña éxito.
        
        Expande e executa ORDES mentres a orde final nas ÓRDENES
        `while' teña un estado de saída de cero.
        
        Estado de Saída:
        Devolve o estado da última orde executada.

en: Execute commands based on pattern matching.
        
        Selectively execute COMMANDS based upon WORD matching PATTERN.  The
        `|' is used to separate multiple patterns.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
gl: Executa ordes en base á coincidencia de patróns.
        
        Executa ÓRDENES selectivamente baseado en coincidencias da PALABRA
        co PATRÓN. Emprégase `|' para separar patróns múltiples.
        
        Estado de Saída:
        Devolve o estado da última orde executada.

en: Execute commands for each member in a list.
        
        The `for' loop executes a sequence of commands for each member in a
        list of items.  If `in WORDS ...;' is not present, then `in "$@"' is
        assumed.  For each element in WORDS, NAME is set to that element, and
        the COMMANDS are executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
gl: Executa ordes por cada membro nunha lista.
        
        O ciclo `for' executa unha secuencia de ordes para cada membro nunha
        lista de elementos.  Se `in PALABRAS ...;' non está presente,
        entón asúmese `in "$@"'.  Para cada elemento en PALABRAS,
        defínese NOME como ese elemento, e execútanse as ÓRDENES.
        
        Estado de Saída:
        Devuelve o estado da última orden executada.

en: Execute shell builtins.
        
        Execute SHELL-BUILTIN with arguments ARGs without performing command
        lookup.  This is useful when you wish to reimplement a shell builtin
        as a shell function, but need to execute the builtin within the function.
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of SHELL-BUILTIN, or false if SHELL-BUILTIN is
        not a shell builtin..
gl: Executa ordes internas do shell
        
        Executa a ORDEN-INTERNA-SHELL cos argumentos ARGs sen realizar
        a busca interna de ordes.  Isto é útil cando desexa reimplementar
        unha orde interna do shell como unha función de shell, pero necesita
        executar a orde interna dentro da función.
        
        Estado de Saída:
        Devolve o estado de saída da ORDE-INTERNA-SHELL, ou falso se a
        ORDE-INTERNA-SHELL non é unha orde interna de shell.

en: Exit %d
gl: Saída %d

en: Exit a login shell.
        
        Exits a login shell with exit status N.  Returns an error if not executed
        in a login shell.
gl: Termina un shell de entrada.
        
        Termina un shell de entrada cun estado de saída de N. Devolve un
        erro se non se executa nunha shell de entrada.

en: Exit for, while, or until loops.
        
        Exit a FOR, WHILE or UNTIL loop.  If N is specified, break N enclosing
        loops.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
gl: Termina ciclos for, while o until.
        
        Termina un ciclo FOR, WHILE o UNTIL.  Se se especifica N, remata
        N ciclos anidados.
        
        Estado de saída:
        O estado de saída é 0 a menos que N non sexa maior ou igual a 1.

en: Exit the shell.
        
        Exits the shell with a status of N.  If N is omitted, the exit status
        is that of the last command executed.
gl: Remata a shell.
        
        Termina o shell cun estado de N.  Se se omite N, o estado de saída
        é o mismo da última orde executada.

en: File limit
gl: Límite de ficheiros

en: Floating point exception
gl: Excepción de coma flotante

en: GNU bash, version %s (%s)
gl: GNU bash, versión %s (%s)

en: GNU bash, version %s-(%s)
gl: GNU bash, versión %s-(%s)

en: GNU long options:
gl: Opcións GNU longas:

en: Group commands as a unit.
        
        Run a set of commands in a group.  This is one way to redirect an
        entire set of commands.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
gl: Agrupa ordes como unha unidade.
        
        Executa un conxunto de ordes nun grupo.  Esta é unha forma de
        redirixir un conxunto completo de ordes.
        
        Estado de Saída:
        Devolve o estado da última orde executada.

en: HFT input data pending
gl: entrada de datos HFT pendente

en: HFT monitor mode granted
gl: o modo monitor HFT foi concedido

en: HFT monitor mode retracted
gl: o modo monitor HTF foi retirado

en: HFT sound sequence has completed
gl: a secuencia de son HFT foi completada

en: HOME not set
gl: HOME non está definido

en: Hangup
gl: Colgar

en: I have no name!
gl: Non teño nome!

en: I/O ready
gl: E/S listas

en: Illegal instruction
gl: Instrución ilegal

en: Information request
gl: Solicitude de información

en: Interrupt
gl: Interromper

en: Killed
gl: Matado

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
gl: Licenza GPLv3+: GPL de GNU versión 3 ou posterior <http://gnu.org/licenses/gpl.html>

en: Move job to the foreground.
        
        Place the job identified by JOB_SPEC in the foreground, making it the
        current job.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion of the
        current job is used.
        
        Exit Status:
        Status of command placed in foreground, or failure if an error occurs.
gl: Move o trabañño ao primeiro plano.
        
        Localiza o traballo identificado con IDTRABALLO no primeiro plano, e
        faino o traballo actual.  Se IDTRABALLO non está presente, úsase
        a noción do shell do traballo actual.
        
        Estado de Saída:
        O estado da orde localizada en primeiro plano, ou falla se sucede un erro.

en: Null command.
        
        No effect; the command does nothing.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
gl: Orde nula.
        
        Sen efecto; a orde non fai nada.
        
        Estado de Saída:
        Sempre con éxito.

en: OLDPWD not set
gl: OLDPWD non está definido

en: Quit
gl: Saír

en: Read lines from a file into an array variable.
        
        A synonym for `mapfile'.
gl: Lee liñas dun fichero nunha variábel de matriz.
        
        Un sinónimo de `mapfile'.

en: Record lock
gl: Bloqueo de gravación

en: Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
gl: Borra entradas da pila de directorios.  Sen argumentos, borra
        directorio do tope da pila, e cambia ao novo directorio tope.
        
        Opcións:
          -n	suprime o cambio normal de directorio cando se borra
        	directorios da pila, así só se manipula a pila.
        
        Argumentos:
          +N	Borra a N-ésima entrada contando da esquerda da
        	lista mostrada por `dirs', comenzando desde cero.
        	Por exemplo: `popd +0' borra o primeiro directorio, `popd +1'
        	o segundo.
        
          -N	Borra a N-ésima entrada contando da derecha da
        	lista mostrada por `dirs', comezando desde cero.
        	Por exemplo: `popd -0' borra o último directorio, `popd -1'
        	o penúltimo.
        
        A orde interna `dirs' mostra a pila de directorios.

en: Resume for, while, or until loops.
        
        Resumes the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
        If N is specified, resumes the Nth enclosing loop.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
gl: Continúa iteracións for, while o until
        
        Continúa a seguinte iteración do ciclo FOR, WHILE ou UNTIL
        circundante.  Se se especifica N, retoma no N-ésimo ciclo circundante.
        
        Estado de Saída:
        O estado de salida é 0 a menos que N non sexa maior ou igual a 1.

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
gl: Devolve un resultado con éxito.
        
        Estado de salida:
        Sempre con éxito.

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
gl: Devolve un resultado sen éxito.
        
        Estado de saída:
        Sempre falla.

en: Return the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
gl: Devolve o contexto da chamada a subrutina actual.
        
        Sen EXPR, devolve "$liña $nomeficheiro".  Con EXPR, devolve
        "$liña $subrutina $nomeficheiro"; esta información adicional
        pódese usar para fornecer un volcado de pila.
        
        O valor de EXPR indica cantos marcos de chamada se debe retroceder
        antes do actual; o marco inicial é o marco 0.
        
        Estado de Saída:
        Devolve 0 a menos que o shell non estea executando unha función de shell
        ou EXPR sexa non válida.

en: Returns the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns
gl: Devolve o contexto da chamada a subrutina actual.
        
        Sen EXPR, devovle

en: Running
gl: En execución

en: Segmentation fault
gl: Violación de segmento

en: Set and unset shell options.
        
        Change the setting of each shell option OPTNAME.  Without any option
        arguments, list all shell options with an indication of whether or not each
        is set.
        
        Options:
          -o	restrict OPTNAMEs to those defined for use with `set -o'
          -p	print each shell option with an indication of its status
          -q	suppress output
          -s	enable (set) each OPTNAME
          -u	disable (unset) each OPTNAME
        
        Exit Status:
        Returns success if OPTNAME is enabled; fails if an invalid option is
        given or OPTNAME is disabled.
gl: Activa e desactiva opcións de shell.
        
        Cambia a configuración de cada opción de shell NOME_OPCIÓN. Sen
        algunha opción como argumento, mostra todas as opcións de shell cunha
        indicación se está activa ou non.
        
        Opcións:
          -o	restrinxe NOME_OPCIÓN a aqueles definidos con `set -o'
          -p	mostra cada opción de shell cun indicador do seu estado
          -q	suprime a saída
          -s	activa (estabelece) cada NOME_OPCIÓN
          -u	desactiva (borra) cada NOME_OPCIÓN
        
        Estado de Saída:
        Devolve con éxito se se activa NOME_OPCIÓN; falla se se fornece
        unha opción non válida ou NOME_OPCIÓN está desactivado.

en: Shell commands matching keyword ` | Shell commands matching keywords `
gl[0]: Orde do shell que coincide coa palabra `
gl[1]: Orde do shell que coincide coas palabras `

en: Shell options:
gl: Opcións do shell:

en: Signal %d
gl: Sinal %d

en: Stopped
gl: Detido

en: Stopped (signal)
gl: Detido (sinal)

en: Stopped (tty input)
gl: Detido (entrada pola terminal)

en: Stopped (tty output)
gl: Detido (saída pola terminal)

en: Stopped(%s)
gl: Detido(%s)

en: Suspend shell execution.
        
        Suspend the execution of this shell until it receives a SIGCONT signal.
        Unless forced, login shells cannot be suspended.
        
        Options:
          -f	force the suspend, even if the shell is a login shell
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
gl: Suspende a execución do shell.
        
        Suspende a execución deste shell até que recibe un sinal SIGCONT.
        Os shells de entrada non se poden suspender, a menos que sexan forzados.
        
        Opcións:
          -f	forza a suspensión, aínda se o shell é un shell de entrada
        
        Estado de Saída:
        Devolve con éxito a menos que non estea activo o control de traballos o
        se produza un erro.

en: TIMEFORMAT: `%c': invalid format character
gl: TIMEFORMAT: `%c': carácter de formato non válido

en: Terminated
gl: Rematado

en: The mail in %s has been read
gl: O correo en %s foi lido

en: There are running jobs.
gl: Hay traballos en execución.

en: There are stopped jobs.
gl: Hai traballos pendentes.

en: These shell commands are defined internally.  Type `help' to see this list.
    Type `help name' to find out more about the function `name'.
    Use `info bash' to find out more about the shell in general.
    Use `man -k' or `info' to find out more about commands not in this list.
    
    A star (*) next to a name means that the command is disabled.
gl: Estas ordes do shell están definidas internamente.  Teclee `help' para
    ver esta lista.
    Teclee `help nome' para saber máis sobre a función `nome'.
    Use `info bash' para saber máis sobre o shell en xeral.
    Use `man -k' o `info' para saber máis sobre as órdenes que non están nesta lista.
    
    Un asterisco (*) xunto a un nome significa que a orde está desactivada.

en: Type `%s -c "help set"' for more information about shell options.
gl: Escriba `%s -c "help set"' para máis información sobre as opcións do shell.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
gl: Escriba `%s -c help' para máis información sobre as ordes internas do shell.

en: Unknown Signal #
gl: Sinal descoñecido #

en: Unknown Signal #%d
gl: Sinal descoñecido #%d

en: Unknown error
gl: Erro descoñecido

en: Unknown status
gl: Estado descoñecido

en: Urgent IO condition
gl: Condicón de E/s urxente

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
gl: Uso:	%s [opción GNU longa] [opción] ...
    	%s [opción GNU longa] [opción] guión-do-shell

en: Use "%s" to leave the shell.
gl: Use «%s» para deixar o shell.

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
gl: Use a orden `bashbug' para reportar erros.

en: User signal 1
gl: Sinal de usuario 1

en: User signal 2
gl: Sinal de usuario 2

en: Window changed
gl: Xanela cambiada

en: You have mail in $_
gl: Ten mensaxes en $_

en: You have new mail in $_
gl: Ten unha nova mensaxe en $_

en: [[ expression ]]
gl: [[ expresión ]]

en: `%c': bad command
gl: `%c': orde errónea

en: `%c': invalid format character
gl: `%c': carácter de formato non válido

en: `%c': invalid symbolic mode character
gl: `%c': carácter de modo simbólico non válido

en: `%c': invalid symbolic mode operator
gl: `%c': operador de modo simbólico non válido

en: `%c': invalid time format specification
gl: `%c': especificación de formato de tempo non válida

en: `%s': cannot unbind
gl: %s: non se pode borrar a asignación

en: `%s': invalid alias name
gl: `%s': nome de alias non válido

en: `%s': invalid keymap name
gl: `%s': nome de combinación de teclas non válido

en: `%s': missing format character
gl: `%s': falta o carácter de formato

en: `%s': not a pid or valid job spec
gl: `%s': no é un pid ou unha especificación válida de traballo

en: `%s': not a valid identifier
gl: `%s': non é un identificador válido

en: `%s': unknown function name
gl: `%s': nome de función descoñecido

en: `)' expected
gl: agardábase `)'

en: `)' expected, found %s
gl: `)' agardábase, atopouse %s

en: `:' expected for conditional expression
gl: agardábase `:' para a expresión condicional

en: add_process: pid %5ld (%s) marked as still alive
gl: add_process: pid %5ld (%s) márcase como vivo aínda

en: add_process: process %5ld (%s) in the_pipeline
gl: add_process: o proceso %5ld (%s) en the_pipeline

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
gl: alias [-p] [nome[=valor] ... ]

en: all_local_variables: no function context at current scope
gl: all_local_variables: non hai contexto de función no ámbito actual

en: argument
gl: argumento

en: argument expected
gl: agardábase un argumento

en: array variable support required
gl: requírese a compatibilidade de variábel de matriz

en: attempted assignment to non-variable
gl: tentouse asignar a algo que non é unha variábel

en: bad array subscript
gl: subíndice de matriz incorrecto

en: bad command type
gl: tipo de orde erróneo

en: bad connector
gl: conector erróneo

en: bad jump
gl: salto erróneo

en: bad substitution: no closing "`" in %s
gl: substitución errónea: non hai unha "`" que peche en %s

en: bad substitution: no closing `%s' in %s
gl: susbtitución errónea: non hai un `%s' que peche en %s

en: bash_execute_unix_command: cannot find keymap for command
gl: bash_execute_unix_command: non foi posíbel atopar a combinación de teclas para a orde

en: bg [job_spec ...]
gl: bg [id_traballo ...]

en: bug: bad expassign token
gl: erro: elemento de asignación de expresión erróneo

en: builtin [shell-builtin [arg ...]]
gl: builtin [orde-interna-shell [arg ...]]

en: caller [expr]
gl: caller [expresión]

en: can only `return' from a function or sourced script
gl: só se pode usar «return» nunha función ou guión lido con «source»

en: can only be used in a function
gl: só se pode usar dentro dunha función

en: cannot allocate new file descriptor for bash input from fd %d
gl: non é posíbel asignar un novo descritor de ficheiros para a entrada de bash desde o fd %d

en: cannot create temp file for here-document: %s
gl: non se pode crear un fichero temporal para o documento-aquí: %s

en: cannot duplicate fd %d to fd %d
gl: no se pode duplicar o df %d ao df %d

en: cannot duplicate named pipe %s as fd %d
gl: non é posíbel duplicar a tubería chamada %s como df %d

en: cannot find %s in shared object %s: %s
gl: non é posíbel atopar %s no obxecto compartido %s: %s

en: cannot make child for command substitution
gl: non é posíbel crear un proceso fillo para a substitución da orde

en: cannot make child for process substitution
gl: non é posíbel crear un proceso fillo para a substitución do proceso

en: cannot make pipe for command substitution
gl: non é posíble crear a tubería para a substitución da orde

en: cannot make pipe for process substitution
gl: non é posíbel crear a tubería para a sustitución do proceso

en: cannot open named pipe %s for reading
gl: non é posíbel abrir a tubería chamada %s para lectura

en: cannot open named pipe %s for writing
gl: non é posíbel abrir a tubería chamada %s para escritura

en: cannot open shared object %s: %s
gl: non é posíbel abrir o obxecto compartido %s: %s

en: cannot redirect standard input from /dev/null: %s
gl: non é posíbel redirixir a saída estándar desde /dev/null: %s

en: cannot reset nodelay mode for fd %d
gl: non é posíbel restabelecer o modo nodelay para o df %d

en: cannot set and unset shell options simultaneously
gl: non é posíbel activar e desactivar opcións do shell simultaneamente

en: cannot set terminal process group (%d)
gl: non é posíbel estabelecer o grupo de procesos de terminal (%d)

en: cannot simultaneously unset a function and a variable
gl: non é posíbel borrar ao mesmo tempo unha función e unha variábel

en: cannot suspend
gl: non é posíbel suspender

en: cannot suspend a login shell
gl: non é posíbel suspender un shell de entrada

en: cannot use `-f' to make functions
gl: non se pode use `-f' para facer funcións

en: cannot use more than one of -anrw
gl: non foi posíbel usar máis dun de -anrw

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
gl: case PALABRA in [PATRÓN [| PATRÓN]...) ORDES ;;]... esac

en: child setpgid (%ld to %ld)
gl: setpgid fillo (%ld a %ld)

en: command [-pVv] command [arg ...]
gl: command [-pVv] orde [arg ...]

en: command_substitute: cannot duplicate pipe as fd 1
gl: command_substitute: non é posíbel duplicar a tubería como fd 1

en: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DE] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist]  [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [name ...]
gl: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DE] [-o opción] [-A acción] [-G patglob] [-W listapalabras] [-F función] [-C orde] [-X patfiltro] [-P prefixo] [-S sufixo] [nome ...]

en: completion: function `%s' not found
gl: completion: non se atopa a función `%s'

en: compopt [-o|+o option] [-DE] [name ...]
gl: compopt [-o|+o opción] [-DE] [nome ...]

en: conditional binary operator expected
gl: agardábase un operador binario condicional

en: coproc [NAME] command [redirections]
gl: coproc [NOME] orden [redireccións]

en: could not find /tmp, please create!
gl: non é posíbel atopar /tmp, por favor creeo!

en: cprintf: `%c': invalid format character
gl: cprintf: `%c': carácter de formato non válido

en: current
gl: actual

en: deleting stopped job %d with process group %ld
gl: borrando o trabajo detido %d con grupo de proceso %ld

en: describe_pid: %ld: no such pid
gl: describe_pid: %ld: non existe tal pid

en: directory stack empty
gl: a pila de directorios está baleira

en: directory stack index
gl: índice da pila de directorios

en: division by 0
gl: división entre 0

en: dynamic loading not available
gl: a carga dinámica non está dispoñíbel

en: empty array variable name
gl: nome de variábel de matriz baleiro

en: enable [-a] [-dnps] [-f filename] [name ...]
gl: enable [-a] [-dnps] [-f nomeficheiro] [nome ...]

en: error getting terminal attributes: %s
gl: erro ao obtener os atributos da terminal: %s

en: error importing function definition for `%s'
gl: erro ao importar a definición da función para «%s»

en: error setting terminal attributes: %s
gl: erro ao estabelecer os atributos da terminal: %s

en: exec [-cl] [-a name] [command [arguments ...]] [redirection ...]
gl: exec [-cl] [-a ome] [orde [argumentos ...]] [redirección ...]

en: expected `)'
gl: agardábase `)'

en: exponent less than 0
gl: expoñente menor que 0

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p
gl: export [-fn] [nome[=valor] ...] ou export -p

en: expression expected
gl: agardábase unha expresión

en: expression recursion level exceeded
gl: excedeuse o nivel de recursión da expresión

en: fc [-e ename] [-lnr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [command]
gl: fc [-e nome_e] [-lnr] [primeiro] [último] ou fc -s [pat=rep] [orde]

en: fg [job_spec]
gl: fg [id_traballo]

en: file descriptor out of range
gl: descritor de ficheiro fóra de rango

en: filename argument required
gl: requírese un argumento de nome de ficheiro

en: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMMANDS; done
gl: for (( exp1; exp2; exp3 )); do ORDES; done

en: for NAME [in WORDS ... ] ; do COMMANDS; done
gl: for NOME [in PALABRAS ... ] ; do ORDES; done

en: forked pid %d appears in running job %d
gl: o pid `forked' %d aparece no traballo en execución %d

en: free: called with already freed block argument
gl: free: chamouse cun argumento de bloque previamente liberado

en: free: called with unallocated block argument
gl: free: chamouse cun argumento de bloque sen asignar

en: free: start and end chunk sizes differ
gl: free: os tamaños dos anacos de inicio e fin son diferentes

en: free: underflow detected; mh_nbytes out of range
gl: free: detectouse un desbordamento por embaixo; mh_nbytes fóra de rango

en: function name { COMMANDS ; } or name () { COMMANDS ; }
gl: function nome { ORDES ; } ou nome () { ORDES ; }

en: future versions of the shell will force evaluation as an arithmetic substitution
gl: versiones futuras do intérprete obligarán a evaluación como unha substitución aritmética

en: getcwd: cannot access parent directories
gl: getcwd: non é posíbel acceder aos directorios pai

en: getopts optstring name [arg]
gl: getopts cadena_opcións nome [arg]

en: hash [-lr] [-p pathname] [-dt] [name ...]
gl: hash [-lr] [-p ruta] [-dt] [nome ...]

en: hashing disabled
gl: asociación desactivada

en: help [-dms] [pattern ...]
gl: help [-dms] [patrón ...]

en: here-document at line %d delimited by end-of-file (wanted `%s')
gl: o documento-aquí na liña %d está delimitado por fin-de-fichero (agardábase `%s')

en: history [-c] [-d offset] [n] or history -anrw [filename] or history -ps arg [arg...]
gl: history [-c] [-d desprazamento] [n] ou history -anrw [ficheiro] ou history -ps arg [arg...]

en: history position
gl: posición no historial

en: history specification
gl: especificación de historial

en: hits	command
gl: coinc	orde

en: identifier expected after pre-increment or pre-decrement
gl: agardábase un identificador despois do pre-incremento ou pre-decremento

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
gl: if ORDES; then ORDES; [ elif ORDES; then ORDES; ]...[ else ORDES; ] fi

en: initialize_job_control: getpgrp failed
gl: initialize_jobs_control: fallou getpgrp

en: initialize_job_control: line discipline
gl: initialize_jobs_control: disciplina de liña

en: initialize_job_control: setpgid
gl: initialize_jobs_control: setpgid

en: invalid arithmetic base
gl: base aritmética non válida

en: invalid base
gl: base non válida

en: invalid character %d in exportstr for %s
gl: carácter non válido %d en exportsrt para %s

en: invalid hex number
gl: número hexadecimal non válido

en: invalid number
gl: número non válido

en: invalid octal number
gl: número octal non válido

en: invalid signal number
gl: número de sinal non válido

en: job %d started without job control
gl: o traballo %d iniciou sen control de traballo

en: jobs [-lnprs] [jobspec ...] or jobs -x command [args]
gl: jobs [-lnprs] [idtraballo ...] ou jobs -x orde [args]

en: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] pid | jobspec ... or kill -l [sigspec]
gl: kill [-s id_sinal | -n num_sinal | -id_sinal] pid | id_traballo ... ou kill -l [id_sinal]

en: last command: %s
gl: última orde: %s

en: limit
gl: límite

en: line %d:
gl: liña %d:

en: line editing not enabled
gl: no se activó a edición de liña

en: local [option] name[=value] ...
gl: local [option] nome[=valor] ...

en: loop count
gl: contía de ciclo

en: make_here_document: bad instruction type %d
gl: make_here_document: tipo de instrución %d erróneo

en: make_local_variable: no function context at current scope
gl: make_local_variable: non hai contexto de función no ámbito actual

en: make_redirection: redirection instruction `%d' out of range
gl: make_redirection: a instrucción de redirección `%d' está fóra de rango

en: malloc: block on free list clobbered
gl: malloc: bloque na lista libre sobreescrito

en: malloc: failed assertion: %s
gl: malloc: fallou a aserción: %s

en: migrate process to another CPU
gl: migrando o proceso a outra CPU

en: missing `)'
gl: falta un `)'

en: missing `]'
gl: falta un «]»

en: missing hex digit for \x
gl: falta o díxito hexadecimal para \x

en: missing unicode digit for \%c
gl: falta o díxito unicode para \%c

en: network operations not supported
gl: non hai compatibilidade para operacións de rede

en: no `=' in exportstr for %s
gl: non hai «=» en exportstr para %s

en: no closing `%c' in %s
gl: no hai un `%c' que peche en %s

en: no command found
gl: non foi posíbel atopar a orde

en: no help topics match `%s'.  Try `help help' or `man -k %s' or `info %s'.
gl: non hai temas de axuda que coincidan con «%s». Probe «help help» ou «man -k %s» ou «info %s»

en: no job control
gl: no ha control de traballos

en: no job control in this shell
gl: non hai control de trabalos nesta shell

en: no match: %s
gl: non hai concidencia: %s

en: no other directory
gl: non hai outro directorio

en: no other options allowed with `-x'
gl: non se permiten outras opcións con «-x»

en: not currently executing completion function
gl: non se está executando a función de completado

en: not login shell: use `exit'
gl: non é un shell de entrada: use `exit'

en: octal number
gl: número octal

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
gl: só ten significado nun ciclo `for', `while' ou `until'

en: pipe error
gl: erro de canalización

en: pop_scope: head of shell_variables not a temporary environment scope
gl: pop_scope: a cabeza de shell_variables non é un ámbito de ambiente temporal

en: pop_var_context: head of shell_variables not a function context
gl: pop_var_context: a cabezak de shell_variables non é un contexto de función

en: pop_var_context: no global_variables context
gl: pop_var_context: non é un contexto global_variables

en: power failure imminent
gl: fallo de enerxía inminente

en: print_command: bad connector `%d'
gl: print_command: conector erróneo `%d'

en: printf [-v var] format [arguments]
gl: printf [-v var] formato [argumentos]

en: progcomp_insert: %s: NULL COMPSPEC
gl: progcomp_insert: %s: COMPSPEC nulo

en: programming error
gl: erro de programación

en: read [-ers] [-a array] [-d delim] [-i text] [-n nchars] [-N nchars] [-p prompt] [-t timeout] [-u fd] [name ...]
gl: read [-ers] [-a matriz] [-d delim] [-i texto] [-n ncars] [-N ncars] [-p prompt] [-t timeout] [-u fd] [nome ...]

en: read error: %d: %s
gl: erro de lectura: %d: %s

en: readonly [-aAf] [name[=value] ...] or readonly -p
gl: readonly [-aAf] [nome[=valor] ...] ou readonly -p

en: realloc: called with unallocated block argument
gl: realloc: chamouse cun argumento de bloque sen asignar

en: realloc: start and end chunk sizes differ
gl: realloc: os tamaños dos anacos de inicio e fin son diferentes

en: realloc: underflow detected; mh_nbytes out of range
gl: realloc: detectouse un desbordamento por embaixo; mh_nbytes fóra de rango

en: recursion stack underflow
gl: desbordamento da base da pila de recursión

en: redirection error: cannot duplicate fd
gl: erro de redirección: non é posíbel duplicar o fd

en: register_alloc: %p already in table as allocated?
gl: register_alloc: %p xa está na táboa como asignado?

en: register_alloc: alloc table is full with FIND_ALLOC?
gl: register_alloc: a táboa alloc está chea con FIND_ALLOC?

en: register_free: %p already in table as free?
gl: register_free: %p xa está na táboa como libre?

en: restricted
gl: restrinxido

en: run_pending_traps: bad value in trap_list[%d]: %p
gl: run_pending_traps: valor erróneo en trap_list[%d]: %p

en: run_pending_traps: signal handler is SIG_DFL, resending %d (%s) to myself
gl: run_pending_traps: o manexador de sinal é SIG_DFL, reenviando %d (%s) a sí mesmo

en: save_bash_input: buffer already exists for new fd %d
gl: save_bash_input: o almacenamento intermedio xa existe para o novo fd %d

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
gl: select NOME [in PALABRAS ... ;] do ORDES; done

en: set [-abefhkmnptuvxBCHP] [-o option-name] [--] [arg ...]
gl: set [-abefhkmnptuvxBCHP] [-o nome-opción] [--] [arg ...]

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s)
gl: setlocale: %s: non se pode cambiar a configuración rexional (%s)

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s): %s
gl: setlocale: %s: non se pode cambiar a configuración rexional (%s): %s

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s)
gl: setlocale: LC_ALL non se pode cambiar a configuración rexional (%s)

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s): %s
gl: setlocale: LC_ALL: non se pode cambiar a configuración rexional (%s): %s

en: shell level (%d) too high, resetting to 1
gl: o nivel de shell (%d) é demasiado alto, restabelécese a 1

en: shift count
gl: conta de shift

en: shopt [-pqsu] [-o] [optname ...]
gl: shopt [-pqsu] [-o] [nome_opción ...]

en: sigprocmask: %d: invalid operation
gl: sigprocmask: %d: operación non válida

en: source filename [arguments]
gl: source ficheiro [arguments]

en: start_pipeline: pgrp pipe
gl: start_pipeline: tubería de pgrp

en: syntax error
gl: erro de sintaxe

en: syntax error in conditional expression
gl: error sintáctico na expresión condicional

en: syntax error in conditional expression: unexpected token `%s'
gl: error de sintaxe na expresión condicional: elemento inesperado `%s'

en: syntax error in expression
gl: erro de sintaxe na expresión

en: syntax error near `%s'
gl: erro de sintaxe cerca de «%s»

en: syntax error near unexpected token `%s'
gl: error de sintaxe perto do elemento inesperado `%s'

en: syntax error: `((%s))'
gl: erro de sintaxe: `((%s))'

en: syntax error: `;' unexpected
gl: error sintáctico: `;' non esperado

en: syntax error: arithmetic expression required
gl: error de sintaxe: requírese unha expresión aritmética

en: syntax error: invalid arithmetic operator
gl: erro de sintaxe: operador aritmético non válido

en: syntax error: operand expected
gl: erro de sintaxe: agardábase un operando

en: syntax error: unexpected end of file
gl: error de sintaxe: non se agardaba o final do fichero

en: system crash imminent
gl: caída do sistema inminente

en: test [expr]
gl: test [expresión]

en: too many arguments
gl: demasiados argumentos

en: trap [-lp] [[arg] signal_spec ...]
gl: trap [-lp] [[arg] id_sinal ...]

en: trap_handler: bad signal %d
gl: trap_handler: sinal errónea %d

en: type [-afptP] name [name ...]
gl: type [-afptP] nome [nome ...]

en: umask [-p] [-S] [mode]
gl: umask [-p] [-S] [modo]

en: unalias [-a] name [name ...]
gl: unalias [-a] nome [nome ...]

en: unexpected EOF while looking for `]]'
gl: EOF inesperado mentres se buscaba `]]'

en: unexpected EOF while looking for matching `%c'
gl: EOF inesperado mentres se buscaba un `%c' coincidente

en: unexpected EOF while looking for matching `)'
gl: EOF non agardado mentres se buscaba un «)» coincidente

en: unexpected argument `%s' to conditional binary operator
gl: argumento inesperado `%s' para o operador binario condicional

en: unexpected argument `%s' to conditional unary operator
gl: argumento inesperado `%s' para o operador unario condicional

en: unexpected argument to conditional binary operator
gl: argumento inesperado para o operador binario condicional

en: unexpected argument to conditional unary operator
gl: argumento inesperado para o operador unario condicional

en: unexpected token %d in conditional command
gl: elemento inesperado %d na orde condicional

en: unexpected token `%c' in conditional command
gl: elemento inesperado `%c' na orde condicional

en: unexpected token `%s' in conditional command
gl: elemento inesperado `%s' na orde condicional

en: unexpected token `%s', conditional binary operator expected
gl: elemento inesperado `%s', agardábase un operador binario condicional

en: unexpected token `%s', expected `)'
gl: elemento inesperado `%s', agardábase `)'

en: unknown
gl: descoñecido

en: unknown command error
gl: erro de orde descoñecido

en: until COMMANDS; do COMMANDS; done
gl: until ORDES; do ORDES; done

en: value too great for base
gl: valor demasiado grande para a base

en: variables - Names and meanings of some shell variables
gl: variables - Nomes e significados de algunhas variábeis de shell

en: wait: pid %ld is not a child of this shell
gl: wait: pid %ld non é un proceso fillo desta shell

en: wait_for: No record of process %ld
gl: wait_for: Non hai un rexistro do proceso %ld

en: wait_for_job: job %d is stopped
gl: wait_for_job: o traballo %d está detido

en: waitchld: turning on WNOHANG to avoid indefinite block
gl: waitchld: actívase WNOHANG para evitar o bloque indefinido

en: warning:
gl: aviso:

en: warning: %s: %s
gl: aviso: %s: %s

en: warning: -C option may not work as you expect
gl: aviso: é posíbel que a opción -C non funcione como se espera

en: warning: -F option may not work as you expect
gl: aviso: é posíbel que a opción -F non funcione como se espera

en: while COMMANDS; do COMMANDS; done
gl: while ORDES; do ORDES; done

en: write error: %s
gl: erro de escritura: %s

en: xtrace fd (%d) != fileno xtrace fp (%d)
gl: xtrace fd (%d) != numfich xtrace fp (%d)

en: xtrace_set: %d: invalid file descriptor
gl: xtrace_set: %d: descriptor de fichero non válido

en: xtrace_set: NULL file pointer
gl: xtrace_set: punteiro a ficheiro NULL

en: { COMMANDS ; }
gl: { ORDES ; }
