bash-5.3-rc2 - en to ka translation catalogue (382 entries)

en: 	-%s or -o option
ka: 	-%s ან -o პარამეტრი

en: 	-ilrsD or -c command or -O shopt_option		(invocation only)
ka: 	-ilrsD or -c ბრძანება ან -O მოკლე_პარამეტრი		(მხოლოდ ჩაწოდებისას)

en:  (core dumped)
ka:  (ბირთვი ჩაწერილია)

en:  line
ka:   ხაზი

en: $%s: cannot assign in this way
ka: $%s: ამ გზით ვერ მივანიჭებ

en: %c%c: invalid option
ka: %c%c: არასწორი პარამეტრი

en: %s can be invoked via
ka: %s შეგიძლიათ გამოიძახოთ გავლით

en: %s has null exportstr
ka: %s -ის exportstr ნულოვანია

en: %s is %s
ka: %s %s-ა

en: %s is a function
ka: %s ფუნქცაა

en: %s is a shell builtin
ka: %s გარსის ჩადგმულია

en: %s is a shell keyword
ka: %s გარსის საკვანძო სიტყვაა

en: %s is a special shell builtin
ka: %s გარსის სპეციალური ჩადგმულია

en: %s is aliased to `%s'
ka: %s %s-ის მეტსახელია

en: %s is hashed (%s)
ka: %s ჰეშირებულია (%s)

en: %s is not bound to any keys.
ka: %s ღილაკზე მიბმული არაა.

en: %s out of range
ka: %s დიაპაზონის გარეთაა

en: %s%s%s: %s (error token is "%s")
ka: %s%s%s: %s (შეცდომის კოდია "%s")

en: %s: %s out of range
ka: %s: %s დიაპაზონს გარეთაა

en: %s: %s: cannot open as FILE
ka: %s: %s: ფაილად გახსნა შეუძლებელია

en: %s: %s: compatibility value out of range
ka: %s: %s: თავსებადობის მნიშვნელობა დიაპაზონს გარეთაა

en: %s: %s: must use subscript when assigning associative array
ka: %s: %s: ასოციაციური მასივის მინიჭებისას ქვესკრიპტის გამოყენება აუცილებელია

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes
ka: %s: %s:%d: %lu ბაიტის გამოყოფის შეცდომა

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
ka: %s: %s:%d: %lu ბაიტის გამოყოფა შეუძლებელია (გამოყოფილია %lu ბაიტი)

en: %s: Is a directory
ka: %s: საქაღალდეა

en: %s: ambiguous job spec
ka: %s: გაურკვეველი დავალების სპეციფიკაცია

en: %s: arguments must be process or job IDs
ka: %s: არგუმენტები პროცესები ან დავალების ID-ები უნდა იყოს

en: %s: bad network path specification
ka: %s: ქსელის ბილიკის არასწორი სპეციფიკაცია

en: %s: bad substitution
ka: %s: არასწორი ჩანაცვლება

en: %s: binary operator expected
ka: %s: მოსალოდნელია ბინარული ოპერატორი

en: %s: cannot allocate %lu bytes
ka: %s: %lu ბაიტის გამოყოფის შეცდომა

en: %s: cannot assign
ka: %s: მინიჭების შეცდომა

en: %s: cannot assign list to array member
ka: %s: სიის მასივის ელემენტზე მინიჭება შეუძლებელია

en: %s: cannot assign to non-numeric index
ka: %s: არა-რიცხვული ინდექსის მინიჭება შეუძლებელია

en: %s: cannot convert indexed to associative array
ka: %s: ინდექსირებული მასივის ასოცირებულად გარდაქმნა შეუძლებელია

en: %s: cannot delete: %s
ka: %s: %s-ის წაშლა შეუძლებელია

en: %s: cannot execute: required file not found
ka: %s: შესრულების შეცდომა: საჭირო ფაილი ვერ ვიპოვე

en: %s: cannot export
ka: %s: გატანა შეუძლებელია

en: %s: cannot unset
ka: %s: მოხსნა შეუძლებელია

en: %s: cannot unset: readonly %s
ka: %s: ცვლადის მოხსნის შეცდომა: %s მხოლოდ-კითხვადია

en: %s: circular name reference
ka: %s: წრიულ სახელის ბმა

en: %s: dynamic builtin already loaded
ka: %s: დინამიკური ჩადგმული უკვე ჩატვირთულია

en: %s: expression error
ka: %s: გამოსახულების შეცდომა

en: %s: file is too large
ka: %s: ფაილი ძალიან დიდია

en: %s: file not found
ka: %s: ფაილი ნაპოვნი არაა

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
ka: %s: პირველი არა-გამოტოვების სიმბოლო `"' არაა

en: %s: hash table empty
ka: %s: ჰეშ ცხრილი ცარიელია

en: %s: history expansion failed
ka: %s: ისტორიის გაფართოება ჩავარდა

en: %s: host unknown
ka: %s: ჰოსტი უცნობია

en: %s: illegal option -- %c
ka: %s: დაუშვებელი პარამეტრი -- %c

en: %s: integer expected
ka: %s: მოველოდი მთელ რიცხვს

en: %s: invalid action name
ka: %s: ქმედების არასწორი სახელი

en: %s: invalid argument
ka: %s: არასწორი არგუმენტი

en: %s: invalid array origin
ka: %s: მასივის არასწორი წყარო

en: %s: invalid file descriptor specification
ka: %s: არასწორი ფაილის დესკრიპტორის აღწერა

en: %s: invalid indirect expansion
ka: %s: არასწორი არაპირდაპირი გაფართოება

en: %s: invalid job specification
ka: %s: არასწორი დავალების სპეციფიკაცია

en: %s: invalid limit argument
ka: %s: ზღვარის არასწორი არგუმენტი

en: %s: invalid line count
ka: %s: ხაზების არასწორი რაოდენობა

en: %s: invalid option
ka: %s: არასწორი პარამეტრი

en: %s: invalid option name
ka: %s: არასწორი პარამეტრის სახელი

en: %s: invalid service
ka: %s: არასწორი სერვისი

en: %s: invalid shell option name
ka: %s: გარსის პარამეტრის არასწორი სახელი

en: %s: invalid signal specification
ka: %s: სიგნალის არასწორი სპეციფიკაცია

en: %s: invalid timeout specification
ka: %s: არასწორი ვადის სპეციფიკაცია

en: %s: invalid timestamp
ka: %s: არასწორი დროის შტამპი

en: %s: invalid variable name
ka: %s: ცვლადის არასწორი სახელი

en: %s: is a directory
ka: %s: საქაღალდეა

en: %s: job %d already in background
ka: %s: დავალება %d უკვე ფონურია

en: %s: job has terminated
ka: %s: დავალება შეწყდა

en: %s: job specification requires leading `%%'
ka: %s: დავალების სპეციფიკაციას წინ სჭირდება `%%'

en: %s: line %d:
ka: %s: ხაზი %d:

en: %s: missing separator
ka: %s: გამყოფი აღმოჩენილი არაა

en: %s: no completion specification
ka: %s: დასრულება აღწერილი არაა

en: %s: no current jobs
ka: %s: მიმდინარე დავალებების გარეშე

en: %s: no job control
ka: %s: დავალებების კონტროლის გარეშე

en: %s: no such job
ka: %s; დავალება არ არსებობს

en: %s: not a function
ka: %s: არ წარმოადგენს ფუნქციას

en: %s: not a regular file
ka: %s: არ წარმოადგენს ჩვეულებრივ ფაილს

en: %s: not a shell builtin
ka: %s: გარსში ჩაშენებული არაა

en: %s: not an array variable
ka: %s: მასივის ცვლადი არაა

en: %s: not an indexed array
ka: %s: ინდექსირებულ მასივს არ წარმოადგენს

en: %s: not dynamically loaded
ka: %s: დინამიკურად არ ჩატვირთულა

en: %s: not found
ka: %s ნაპოვნი არაა

en: %s: numeric argument required
ka: %s: საჭიროა რიცხვითი არგუმენტი

en: %s: option requires an argument
ka: %s: პარამეტრს არგუმენტი ესაჭიროება

en: %s: option requires an argument -- %c
ka: %s: პარამეტრს ესაჭიროება არგუმენტი -- '%c'

en: %s: parameter not set
ka: %s: პარამეტრი დაყენებული არაა

en: %s: parameter null or not set
ka: %s: პარამეტრი ნულოვანია ან დაყენებული არაა

en: %s: readonly function
ka: %s: მხოლოდ-კითხვადი ფუნქცია

en: %s: readonly variable
ka: %s: მხოლოდ-კითხვადი ცვლადი

en: %s: reference variable cannot be an array
ka: %s: მიბმის ცვლადი მასივი არ შეიძლება ყოს

en: %s: removing nameref attribute
ka: %s: nameref ატრიბუტის წაშლა

en: %s: restricted
ka: %s: შეზღუდულია

en: %s: substring expression < 0
ka: %s: ქვესტრიქონის გამოსახულება < 0

en: %s: unbound variable
ka: %s: მიუბმელი ცვლადი

en: %s: usage:
ka: %s: გამოყენება:

en: (( expression ))
ka: (( გამოსახულება ))

en: (core dumped)
ka: (ბირთვი ჩაწერილია)

en: (wd now: %s)
ka: (wd ახლა: %s)

en: . [-p path] filename [arguments]
ka: . [-p ბილიკი] ფაილისსახელი [არგუმენტები]

en: /tmp must be a valid directory name
ka: /tmp არსებული საქაღალდის სახელი უნდა იყოს

en: <no current directory>
ka: <მიმდინარე საქაღალდის გარეშე>

en: ABORT instruction
ka: ABORT ინსტრუქცია

en: Aborting...
ka: გაუქმება...

en: Alarm (profile)
ka: განგაში (პროფილი)

en: Alarm (virtual)
ka: განგაში (ვირტუალური)

en: Alarm clock
ka: მაღვიძარა

en: Bad system call
ka: ცუდი სისტემური გამოძახება

en: Bogus signal
ka: ყალბი სიგნალი

en: Broken pipe
ka: გაფუჭებული მილი

en: Bus error
ka: მატარებლის შეცდომა

en: CPU limit
ka: CPU-ის ლიმიტი

en: Child death or stop
ka: შვილის სიკვდილი ან გაჩერება

en: Continue
ka: გაგრძელება

en: Copyright (C) 2025 Free Software Foundation, Inc.
ka: (C) 2025 Free Software Foundation, Inc. , ყველა უფლება დაცულია.

en: DEBUG warning:
ka: გამართვის გაფრთხილება:

en: Done
ka: დასრულებული

en: Done(%d)
ka: დასრულებულია(%d)

en: EMT instruction
ka: EMT ინსტრუქცია

en: Exit %d
ka: გასვლა %d

en: File limit
ka: ფაილის ზღვარი

en: Floating point exception
ka: წილადი რიცხვების ანგარიშის შეცდომა

en: GNU bash, version %s (%s)
ka: GNU bash, ვერსია %s (%s)

en: GNU bash, version %s-(%s)
ka: GNU bash, ვერსია %s-(%s)

en: GNU long options:
ka: GNU -ის გრძელი პარამეტრები:

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
ka: GNU-ის პროგრამების ზოგადი დახმარება: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: HFT input data pending
ka: HFT შეყვანილი მონაცემები რიგშია

en: HFT monitor mode granted
ka: HFT მონიტორის რეჟიმი ნებადართულია

en: HFT monitor mode retracted
ka: HFT მონიტორის რეჟიმი მოცილებულია

en: HFT sound sequence has completed
ka: HFT ხმის მიმდევრობა დასრულდა

en: HOME not set
ka: HOME დაყენებული არაა

en: Hangup
ka: დაკიდება

en: I have no name!
ka: მე სახელი არ მაქვს!

en: I/O ready
ka: I/O მზადაა

en: INFORM:
ka: ინფორმ:

en: Illegal instruction
ka: არასწორი ინსტრუქცია

en: Information request
ka: ინფორმაციის მოთხოვნა

en: Interrupt
ka: შეწყვეტა

en: Killed
ka: მოკვდა

en: OLDPWD not set
ka: OLDPWD დაყენებული არაა

en: Quit
ka: გასვლა

en: Record lock
ka: ჩანაწერის დაბლოკვა

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
ka: წარმატებული შედეგის დაბრუნება.
        
        გასვლის სტატუსი:
        ყოველთვის წარმატებულია.

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
ka: წარუმატებელი შედეგის დაბრუნება.
        
        გასვლის სტატუსი:
        ყოველთვის შეცდომაა.

en: Running
ka: გაშვებულია

en: Segmentation fault
ka: სეგმენტაციის შეცდომა

en: Shell commands matching keyword ` | Shell commands matching keywords `
ka[0]: გარსის ბრძანება, რომლებიც ემთხვევა საკვანძო სიტყვას `
ka[1]: გარსის ბრძანება, რომლებიც ემთხვევა საკვანძო სიტყვას `

en: Shell options:
ka: გარსის პარამეტრები:

en: Signal %d
ka: სიგნალი %d

en: Stopped
ka: შეჩერებულია

en: Stopped (signal)
ka: შეჩერებულია (სიგნალით)

en: Stopped (tty input)
ka: გაჩერებულია (tty-ით შეყვანით)

en: Stopped (tty output)
ka: გაჩერებულია (tty-ით გამოტანით)

en: Stopped(%s)
ka: შეჩერებულია (%s)

en: TIMEFORMAT: `%c': invalid format character
ka: TIMEFORMAT: `%c': ფორმატის არასწორი სიმბოლო

en: Terminated
ka: დასრულებულია

en: The mail in %s has been read
ka: ელფოსტა %s-ში წაკითხულია

en: There are running jobs.
ka: გაშვებული ამოცანების გარეშე.

en: There are stopped jobs.
ka: გაჩერებული ამოცანების გარეშე.

en: This is free software; you are free to change and redistribute it.
ka: ეს უფასო პროგრამაა. შეგიძლიათ თავისუფლად შეცვალოთ და გადასცეთ სხვებს.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
ka: გარსის ჩადგმული ბრძანებების შესახებ მეტი ინფორმაციის სანახავად გაუშვით '%s -c help'.

en: Unknown Signal #%d
ka: უცნობი სიგნალი #%d

en: Unknown error
ka: უცნობი შეცდომა

en: Unknown status
ka: უცნობი სტატუსი

en: Urgent IO condition
ka: სასწრაფო I/O პირობა

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
ka: გამოყენება:	%s [GNU გრძელი პარამეტრი] [პარამეტრი] ...
    	%s [GNU გრძელი პარამეტრი] [პარამეტრი] სკრიპტის-ფაილი ...

en: Use "%s" to leave the shell.
ka: გარსიდან გასასვლელად გამოიყენეთ "%s".

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
ka: შეცდომების შეტყობინებისთვის გამოიყენეთ ბრძანება 'bashbug'.

en: User signal 1
ka: მომხმარებლის სიგნალი 1

en: User signal 2
ka: მომხმარებლის სიგნალი 2

en: Window changed
ka: ფანჯარა შეიცვალა

en: You have mail in $_
ka: $_ -ში ელფოსტა გაქვთ

en: You have new mail in $_
ka: $_ -ში ახალი ელფოსტა გაქვთ

en: [[ expression ]]
ka: [[ გამოსახულება ]]

en: `%c': bad command
ka: `%c': არასწორი ბრძანება

en: `%c': invalid format character
ka: `%c': არასწორი ფორმატის სიმბოლო

en: `%c': invalid symbolic mode character
ka: `%c': არასწორი სიმბოლური რეჟიმის სიმბოლო

en: `%c': invalid symbolic mode operator
ka: `%c': არასწორი სიმბოლური რეჟიმის ოპერატორი

en: `%c': invalid time format specification
ka: `%c': არასწორი დროის ფორმატის სპეციფიკაცია

en: `%s': cannot unbind
ka: `%s': მოხსნის შეცდომა

en: `%s': cannot unbind in command keymap
ka: `%s': ბრძანების განლაგებაში მოხსნა შეუძლებელია

en: `%s': invalid alias name
ka: `%s': არასწორი მეტსახელის სახელი

en: `%s': invalid keymap name
ka: `%s': არასწორი განლაგების სახელი

en: `%s': is a special builtin
ka: `%s': სპეციალური ჩადგმულია

en: `%s': missing format character
ka: `%s': აკლია ფორმატის სიმბოლო

en: `%s': not a pid or valid job spec
ka: `%s': არ წარმოადგენს PID-ს ან სწორ დავალების სპეციფიკაციას

en: `%s': not a valid identifier
ka: `%s': არასწორი იდენტიფიკატორი

en: `%s': unknown function name
ka: `%s': ფუნქციის უცნობი სახელი

en: `)' expected
ka: მოსალოდნელია `)'

en: `)' expected, found %s
ka: მოსალოდნელია `)' , მივიღე %s

en: add_process: pid %5ld (%s) marked as still alive
ka: add_process: pid %5ld (%s) ჯერ კიდევ, როგორც ცოცხალია, მონიშნული

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
ka: alias [-p] [სახელი[=მნიშვნელობა] ... ]

en: ambiguous redirect
ka: გაურკვეველი გადამისამართება

en: argument
ka: არგიმენტი

en: argument expected
ka: მოველოდი არგუმენტს

en: arithmetic syntax error in expression
ka: არითმეტიკული სინტაქსის შეცდომა გამოსახულებაში

en: arithmetic syntax error in variable assignment
ka: არითმეტიკული სინტაქსის შეცდომა ცვლადის მინიჭებისას

en: arithmetic syntax error: invalid arithmetic operator
ka: არითმეტიკული სინტაქსის შეცდომა: არასწორი არითმეტიკული ოპერატორი

en: arithmetic syntax error: operand expected
ka: არითმეტიკული სინტაქსის შეცდომა: მოველოდი ოპერანდს

en: array variable support required
ka: მასივის ცვლადის მხარდაჭერა აუცილებელია

en: bad array subscript
ka: მასივის არასწორი ქვესკრიპტი

en: bad command type
ka: არასწორი ბრძანების ტიპი

en: bad connector
ka: არასწორი დამკავშირებელი

en: bad interpreter
ka: არასწორი ინტერპრეტატორი

en: bad jump
ka: არასწორი ნახტომი

en: bash home page: <http://www.gnu.org/software/bash>
ka: bash -ის ვებგვერდი: <http://www.gnu.org/software/bash>

en: bash_execute_unix_command: cannot find keymap for command
ka: bash_execute_unix_command: ბრძანებისთვის განლაგება ვერ ვიპოვე

en: bg [job_spec ...]
ka: bg [დავალების_სპეციფიკაცია ...]

en: brace expansion: cannot allocate memory for %s
ka: ფრჩხილის გაფართოება: %s-სთვის მეხსიერების გამოყოფა შეუძლებელია

en: brace expansion: failed to allocate memory for %s elements
ka: ფრჩხილის გაფართოება: %s ელემენტისთვის მეხსიერების გამოყოფა შეუძლებელია

en: brace expansion: failed to allocate memory for `%s'
ka: ფრთხილის გაფართოება: '%s'-სთვის მეხსიერების გამოყოფა ჩავარდა

en: caller [expr]
ka: caller [გამოს]

en: can only be used in a function
ka: გამოყენებადია მხოლოდ ამ ფუნქციაში

en: cannot assign fd to variable
ka: fd-ის ცვლადზე მინიჭება შეუძლებელია

en: cannot change locale
ka: ვერ შევცვალე ლოკალი

en: cannot create
ka: შექმნის შეცდომა

en: cannot execute
ka: გაშვება შეუძლებელია

en: cannot execute binary file
ka: ბინარული ფაილის შესრულება შეუძლებელია

en: cannot get limit
ka: ლიმიტის მიღება შეუძლებელია

en: cannot make child for process substitution
ka: პროცესის ჩანაცვლებისთვის შვილის შექმნის შეცდომა

en: cannot make pipe for process substitution
ka: პროცესის ჩანაცვლებისთვის ფაიფის შექმნის შეცდომა

en: cannot modify limit
ka: ვერ შევცვალე ლიმიტი

en: cannot open
ka: გახსნის შეცდომა

en: cannot open shared object %s: %s
ka: გაზიარებული ობიექტის ჩატვირთვის შეცდომა %s: %s

en: cannot open temp file
ka: დროებითი ფაილის გახსნა შეუძლებელია

en: cannot overwrite existing file
ka: არსებული ფაილის თავზე გადაწერის შეუძლებელია

en: cannot read
ka: წაკითხვის შეცდომა

en: cannot set gid to %d: effective gid %d
ka: gid-ის %d-ზე დაყენება შეუძლებელია: მოქმედი gid %d

en: cannot set uid to %d: effective uid %d
ka: uid-ის %d-ზე დაყენება შეუძლებელია: მოქმედი uid %d

en: cannot suspend
ka: შეჩერება შეუძლებელია

en: cannot suspend a login shell
ka: შესვლის გარსის შეჩერება შეუძლებელია

en: cannot use `-f' to make functions
ka: '-f'-ის გამოყენება ფუნქციების შესაქმნელად შეუძლებელია

en: cannot use more than one of -anrw
ka: -anrw-დან მხოლოდ ერთი შეგიძლიათ, გამოიყენოთ

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
ka: case სიტყვა in [შაბლონი [| შაბლონი]...) ბრძანებები ;;]... esac

en: cd [-L|[-P [-e]]] [-@] [dir]
ka: cd [-L|[-P [-e]]] [-@] [საქაღალდე]

en: child setpgid (%ld to %ld)
ka: შვილის setpgid (%ld-დან %ld-მდე)

en: command [-pVv] command [arg ...]
ka: command [-pVv] ბრძანება [არგ ...]

en: command not found
ka: ბრძანება ვერ ვიპოვე

en: compopt [-o|+o option] [-DEI] [name ...]
ka: compopt [-o|+o პარამეტრი] [-DEI] [სახელი ...]

en: conditional binary operator expected
ka: მოველოდი პირობით ბინარულ ოპერატორს

en: coproc [NAME] command [redirections]
ka: coproc [სახელი] ბრძანება [გადამისამართებები]

en: could not find /tmp, please create!
ka: /tmp ვერ ვიპოვე. გთხოვთ, შექმნათ!

en: cprintf: `%c': invalid format character
ka: cprintf: `%c': ფორმატის არასწორი სიმბოლო

en: current
ka: მიმდინარე

en: describe_pid: %ld: no such pid
ka: describe_pid: %ld: ასეთი pid არ არსებობს

en: directory stack empty
ka: საქაღალდის სტეკი ცარიელია

en: directory stack index
ka: საქაღალდის სტეკის ინდექსი

en: disown [-h] [-ar] [jobspec ... | pid ...]
ka: disown [-h] [-ar] [დავალების_სპეციფიკაცია ... | pid ...]

en: division by 0
ka: 0-ზე გაყოფა

en: dynamic loading not available
ka: დინამიკური ჩატვირთვა ხელმიუწვდომელია

en: echo [-n] [arg ...]
ka: echo [-n] [არგ ...]

en: echo [-neE] [arg ...]
ka: echo [-neE] [არგ ...]

en: empty array variable name
ka: ცარიელი მასივის ცვლადის სახელი

en: empty filename
ka: ფაილის სახელი ცარიელია

en: enable [-a] [-dnps] [-f filename] [name ...]
ka: enable [-a] [-dnps] [-f ფაილისსახელი] [სახელი ...]

en: error getting terminal attributes
ka: ტერმინალის ატრიბუტების მიღების შეცდომა

en: error retrieving current directory
ka: მიმდინარე საქაღალდის მიღების შეცდომა

en: error setting terminal attributes
ka: ტერმინალის ატრიბუტების დაყენების შეცდომა

en: eval [arg ...]
ka: eval [არგ ...]

en: exec [-cl] [-a name] [command [argument ...]] [redirection ...]
ka: exec [-cl] [-a სახელი] [ბრძანება [არგუმენტი ...]] [გადამისამართება ...]

en: execute_coproc: coproc [%d:%s] still exists
ka: execute_coproc: თანაპროცესი [%d:%s] ჯერ კიდევ არსებობს

en: expected `)'
ka: მოველოდი `)'

en: exponent less than 0
ka: ექსპონენტი ნულზე ნაკლებია

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p [-f]
ka: export [-fn] [სახელი[=მნიშვნელობა...] ან export -p [-f]

en: expression expected
ka: მოველოდი გამოსახულებას

en: expression recursion level exceeded
ka: გადაჭარბებულია გამოსახულების რეკურსიის დონე

en: fc [-e ename] [-lnr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [command]
ka: fc [-e ename] [-lnr] [პირველი] [ბოლო] ან fc -s [pat=rep] [ბრძანება]

en: fg [job_spec]
ka: fg [დავალების_სპეციფიკაცია]

en: file descriptor out of range
ka: ფაილის დესკრიპტორი დიაპაზონს გარეთაა

en: filename argument required
ka: არგუმენტად საჭიროა ფაილის სახელი

en: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMMANDS; done
ka: for (( exp1; exp2; exp3 )); do ბრძანებები; done

en: for NAME [in WORDS ... ] ; do COMMANDS; done
ka: for სახელი [in სიტყვები ... ] ; do ბრძანებები; done

en: format parsing problem: %s
ka: ფორმატის დამუშავების შეცდომა: %s

en: frame not found
ka: ჩარჩო ნაპოვნი არაა

en: function name { COMMANDS ; } or name () { COMMANDS ; }
ka: function სახელი { ბრძანებები ; } or სახელი () { ბრძანებები ; }

en: getcwd: cannot access parent directories
ka: getcwd: მშობელ საქაღალდეებთან წვდომის შეცდომა

en: getopts optstring name [arg ...]
ka: getopts optstring სახელი [არგ ...]

en: hash [-lr] [-p pathname] [-dt] [name ...]
ka: hash [-lr] [-p ბილიკისსახელი] [-dt] [სახელი ...]

en: hashing disabled
ka: ჰეშირება გამორთულია

en: help [-dms] [pattern ...]
ka: help [-dms] [შაბლონი ...]

en: help not available in this version
ka: ამ ვერსიაში დახმარება მიუწვდომელია

en: history position
ka: ისტორიის პოზიცია

en: history specification
ka: ისტორიის სპეციფიკაცია

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
ka: if ბრძანებები; then ბრძანებები; [ elif ბრძანებები; then ბრძანებები; ]... [ else ბრძანებები; ] fi

en: initialize_job_control: getpgrp failed
ka: initialize_job_control: getpgrp -ის შეცდომა

en: initialize_job_control: line discipline
ka: initialize_job_control: ხაზის წესრიგი

en: initialize_job_control: no job control in background
ka: initialize_job_control: ფონში დავალებების კონტროლის გარეშე

en: invalid arithmetic base
ka: არასწორი არითმეტიკული ბაზა

en: invalid base
ka: არასწორი ბაზა

en: invalid file descriptor
ka: არასწორი ფაილის დესკრიპტორი

en: invalid glob sort type
ka: არასწორი გლობების დალაგების ტიპი

en: invalid hex number
ka: არასწორი თექვსმეტობითი რიცხვი

en: invalid integer constant
ka: არასწორი მთელი მუდმივა

en: invalid number
ka: არასწორი რიცხვი

en: invalid octal number
ka: არასწორი რვაობითი რიცხვი

en: invalid regular expression `%s'
ka: არასწორი რეგულარული გამოსახულება: '%s'

en: invalid regular expression `%s': %s
ka: არასწორი რეგულარული გამოსახულება '%s': %s

en: invalid signal number
ka: სიგნალის არასწორი ნომერი

en: job %d started without job control
ka: დავალება %d დავალებების კონტროლის გარეშე გაეშვა

en: last command: %s
ka: ბოლო ბრძანება: %s

en: let arg [arg ...]
ka: let არგ [არგ ...]

en: limit
ka: ლიმიტი

en: line %d:
ka: ხაზი %d:

en: line editing not enabled
ka: ხაზის ჩასწორება ჩართული არაა

en: local [option] name[=value] ...
ka: local [პარამეტრი] სახელი[=მნიშვნელობა] ...

en: logout
ka: გასვლა

en: loop count
ka: მარყუჟის რიცხვი

en: make_here_document: bad instruction type %d
ka: make_here_document: არასწორი ინსტრუქციის ტიპი %d

en: migrate process to another CPU
ka: პროცესის მიგრაცია სხვა CPU-ზე

en: missing `)'
ka: აკლია `)'

en: missing `]'
ka: აკლია `]'

en: network operations not supported
ka: ქსელური ოპერაციები მხარდაუჭერელია

en: no closing `%c' in %s
ka: '%c' %s-ში არ იხურება

en: no command found
ka: ბრძანება ნაპოვნი არაა

en: no job control
ka: დავალებების კონტროლის გარეშე

en: no job control in this shell
ka: ამ გარსს დავალებების კონტროლი არ შეუძლია

en: no match: %s
ka: დამთხვევის გარეშე: %s

en: no other directory
ka: სხვა საქაღალდის გარეშე

en: no other options allowed with `-x'
ka: '-x'-თან ერთად სხვა პარამეტრები დაშვებული არაა

en: not currently executing completion function
ka: ამჟამად დასრულების ფუნქციას არ ასრულებს

en: not login shell: use `exit'
ka: შესვლის გარსის გარეშე: გამოიყენეთ 'exit'

en: null directory
ka: ნულოვანი საქაღალდე

en: octal number
ka: რვაობითი რიცხვი

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
ka: აზრი მხოლოდ `for', `while' ან `until' ციკლებისთვის გააჩნია

en: pipe error
ka: ფაიფის შეცდომა

en: power failure imminent
ka: კვების ავარია გარდაუვალია

en: printf [-v var] format [arguments]
ka: printf [-v var] ფორმატი [არგუმენტები]

en: programming error
ka: პროგრამირების შეცდომა

en: pushd [-n] [+N | -N | dir]
ka: pushd [-n] [+N | -N | საქაღალდე]

en: read error
ka: წაკითხვის შეცდომა

en: readonly [-aAf] [name[=value] ...] or readonly -p
ka: readonly [-aAf] [სახელი[=მნიშვნელობა] ...] or readonly -p

en: recursion stack underflow
ka: რესურსის სტეკის არშევსება

en: redirection error: cannot duplicate fd
ka: გადამისამართების შეცდომა: fd -ის დუბლირება შეუძლებელია

en: restricted
ka: შეზღუდულია

en: restricted: cannot redirect output
ka: შეზღუდვა: გამოტანის გადამისამართება შეუძლებელია

en: run_pending_traps: bad value in trap_list[%d]: %p
ka: run_pending_traps: არასწორი მნიშვნელობა trap_list[%d]: %p

en: save_bash_input: buffer already exists for new fd %d
ka: save_bash_input: ბუფერი უკვე არსებობს ახალი fd-სთვის %d

en: script file read error
ka: სკრიპტის ფაილის წაკითხვის შეცდომა

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
ka: select სახელი [in სიტყვები ... ;] do ბრძანებები; done

en: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o option-name] [--] [-] [arg ...]
ka: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o პარამეტრის-სახელი] [--] [-] [არგ ...]

en: shift count
ka: წანაცვლების რაოდენობა

en: sigprocmask: %d: invalid operation
ka: sigprocmask: %d: არასწორი ოპერაცია

en: source [-p path] filename [arguments]
ka: source [-p ბილიკი] ფაილისსახელი [არგუმენტები]

en: string length
ka: სტრიქონის სიგრძე

en: syntax error
ka: სინტაქსური შეცდომა

en: syntax error in conditional expression
ka: სინტაქსის შეცდომა პირობით გამოსახულებაში

en: syntax error near `%s'
ka: სინტაქსის შეცდომა `%s' -სთან ახლოს

en: syntax error: `%s' unexpected
ka: სინტაქსის შეცდომა: `%s' მოულოდნელია

en: syntax error: `((%s))'
ka: სინტაქსის შეცდომა: `((%s))'

en: syntax error: `;' unexpected
ka: სინტაქსის შეცდომა: `;' მოულოდნელია

en: syntax error: arithmetic expression required
ka: სინტაქსის შეცდომა: აუცილებელია არითმეტიკული გამოსახულება

en: syntax error: unexpected end of file
ka: სინტაქსის შეცდომა: ფაილის მოულოდნელი დასასრული

en: syntax error: unexpected end of file from `%s' command on line %d
ka: სინტაქსის შეცდომა: ფაილის მოულოდნელი დასასრული '%s' ბრძანებიდან ხაზზე %d

en: syntax error: unexpected end of file from command on line %d
ka: სინტაქსის შეცდომა: ფაილის მოულოდნელი დასასრული ბრძანებიდან ხაზზე %d

en: system crash imminent
ka: სისტემის ავარია გარდაუვალია

en: too many arguments
ka: მეტისმეტად ბევრი არგუმენტი

en: trap [-Plp] [[action] signal_spec ...]
ka: trap [-Plp] [[ქმედება] სიგნალის_სპეციფიკაცია ...]

en: trap_handler: bad signal %d
ka: trap_handler: არასწორი სიგნალი %d

en: type [-afptP] name [name ...]
ka: type [-afptP] სახელი [სახელი ...]

en: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT] [limit]
ka: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT] [ზღვარი]

en: umask [-p] [-S] [mode]
ka: umask [-p] [-S] [რეჟიმი]

en: unalias [-a] name [name ...]
ka: unalias [-a] სახელი [სახელი ...]

en: unexpected token `%s', conditional binary operator expected
ka: მოულოდნელი კოდი '%s'. მოველოდი პირობით ბინარულ ოპერატორს

en: unexpected token `%s', expected `)'
ka: მოულოდნელი კოდი `%s', მოველოდი `)'

en: unknown
ka: უცნობი

en: unknown command error
ka: უცნობი ბრძანების შეცდომა

en: unset [-f] [-v] [-n] [name ...]
ka: unset [-f] [-v] [-n] [სახელი ...]

en: until COMMANDS; do COMMANDS-2; done
ka: until ბრძანებები; do ბრძანებები-2; done

en: value too great for base
ka: მნიშვნელობა ძალიან დიდია ბაზისთვის

en: variables - Names and meanings of some shell variables
ka: variables - გარსის ზოგიერთი ცვლადის სახელები და მნიშვნელობები

en: wait [-fn] [-p var] [id ...]
ka: wait [-fn] [-p ცვლადი] [id ...]

en: wait_for: No record of process %ld
ka: wait_for: არ არსებობს ჩანაწერი პროცესისთვის %ld

en: wait_for_job: job %d is stopped
ka: wait_for_job: დავალება %d გაჩერებულია

en: warning:
ka: გაფრთხილება:

en: warning: -C option may not work as you expect
ka: გაფრთხილება: პარამეტრმა -C შეიძლება ისე, როგორც თქვენ ელით, არ იმუშაოს

en: warning: -F option may not work as you expect
ka: გაფრთხილება: პარამეტრმა -F შეიძლება ისე, როგორც თქვენ ელით, არ იმუშაოს

en: while COMMANDS; do COMMANDS-2; done
ka: while ბრძანებები; do ბრძანებები-2; done

en: write error
ka: ჩაწერის შეცდომა

en: xtrace_set: %d: invalid file descriptor
ka: xtrace_set: %d: ფაილის არასწორი დესკრიპტორი

en: xtrace_set: NULL file pointer
ka: xtrace_set: ნულოვანი ფაილის მაჩვენებელი

en: { COMMANDS ; }
ka: { ბრძანებები ; }
