bash 4.2 - en to da translation catalogue (450 entries)

en: timed out waiting for input: auto-logout
da: tidsudløb mens der ventedes på input: auto-logud

en: 	-%s or -o option
da: 	Tilvalg -%s eller -o

en: 
    malloc: %s:%d: assertion botched
da: 
    malloc: %s:%d: hævdelse forkludret

en:  (core dumped)
da:  (smed kerne)

en:  line
da:  linje

en: $%s: cannot assign in this way
da: $%s: kan ikke tildele på denne måde

en: %c%c: invalid option
da: %c%c: ugyldigt tilvalg

en: %d: invalid file descriptor: %s
da: %d: ugyldig filbeskrivelse: %s

en: %s can be invoked via
da: %s kan kaldes via

en: %s is %s
da: %s er %s

en: %s is a function
da: %s er en funktion

en: %s is a shell builtin
da: %s er indbygget i skallen

en: %s is a shell keyword
da: %s er et skalnøgleord

en: %s is aliased to `%s'
da: %s er aliasset til "%s"

en: %s is hashed (%s)
da: %s er hashet (%s)

en: %s is not bound to any keys.
da: %s er ikke bundet til nogen taster.

en: %s out of range
da: %s udenfor rækkevidde

en: %s%s%s: %s (error token is "%s")
da: %s%s%s: %s (fejlelement er "%s")

en: %s: %s out of range
da: %s: %s udenfor rækkevidde

en: %s: %s: bad interpreter
da: %s: %s: dårlig fortolker

en: %s: %s: must use subscript when assigning associative array
da: %s: %s: et indeks skal bruges ved tildeling til associativt array

en: %s: ambiguous job spec
da: %s: tvetydig job-spec

en: %s: ambiguous redirect
da: %s: tvetydig videresendelse

en: %s: arguments must be process or job IDs
da: %s: argumenter skal være processer eller job-id'er

en: %s: bad network path specification
da: %s: dårlig specifikation for netværkssti

en: %s: bad substitution
da: %s: dårlig udskiftning

en: %s: binary operator expected
da: %s: binær operator forventet

en: %s: cannot assign list to array member
da: %s: kan ikke tildele liste til arrayelementer

en: %s: cannot assign to non-numeric index
da: %s: kan ikke tildele til ikkenumerisk indeks

en: %s: cannot convert associative to indexed array
da: %s: kan ikke konvertere associativt til indekseret array

en: %s: cannot convert indexed to associative array
da: %s: kan ikke konvertere indekseret til associativt array

en: %s: cannot create: %s
da: %s: kan ikke oprette %s

en: %s: cannot delete: %s
da: %s: kan ikke slette: %s

en: %s: cannot destroy array variables in this way
da: %s: kan ikke destruere arrayvariabel på denne måde

en: %s: cannot execute binary file
da: %s: kan ikke eksekvere binær fil

en: %s: cannot execute: %s
da: %s: kan ikke eksekvere: %s

en: %s: cannot get limit: %s
da: %s: kan ikke indhente grænse: %s

en: %s: cannot modify limit: %s
da: %s: kan ikke modificere grænse: %s

en: %s: cannot open temp file: %s
da: %s: kan ikke åbne midl. fil: %s

en: %s: cannot open: %s
da: %s: kan ikke åbne: %s

en: %s: cannot overwrite existing file
da: %s: kan ikke overskrive eksisterende fil

en: %s: cannot read: %s
da: %s: kan ikke læse: %s

en: %s: cannot unset
da: %s: kan ikke fjerne

en: %s: cannot unset: readonly %s
da: %s: kan ikke fjerne: skrivebeskyttet %s

en: %s: command not found
da: %s: kommando ikke fundet

en: %s: error retrieving current directory: %s: %s
da: %s: fejl ved indhentning af nuværende mappe: %s: %s

en: %s: expression error
da: %s: fejl i udtryk

en: %s: file is too large
da: %s: fil er for stor

en: %s: file not found
da: %s: fil ikke fundet

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
da: %s: første ikke-blank-tegn er ikke '"'

en: %s: hash table empty
da: %s: hash-tabel tom

en: %s: history expansion failed
da: %s: historikudvidelse fejlede

en: %s: host unknown
da: %s: vært ukendt

en: %s: illegal option -- %c
da: %s: ugyldigt tilvalg -- %c

en: %s: inlib failed
da: %s: inlib fejlede

en: %s: integer expression expected
da: %s: heltalsudtryk forventet

en: %s: invalid action name
da: %s: ugyldigt handlingsnavn

en: %s: invalid array origin
da: %s: ugyldig array-startindeks

en: %s: invalid associative array key
da: %s: ugyldig nøgle til associativt array

en: %s: invalid callback quantum
da: %s: ugyldigt tilbagekaldskvantum

en: %s: invalid file descriptor specification
da: %s: ugyldig filbeskrivelsesspecifikation

en: %s: invalid limit argument
da: %s: ugyldigt grænseargument

en: %s: invalid line count
da: %s: ugyldigt antal linjer

en: %s: invalid option
da: %s: ugyldigt tilvalg

en: %s: invalid option name
da: %s: ugyldigt tilvalgsnavn

en: %s: invalid service
da: %s: ugyldig tjeneste

en: %s: invalid shell option name
da: %s: ugyldigt navn for skaltilvalg

en: %s: invalid signal specification
da: %s: ugyldig signalspecifikation

en: %s: invalid timeout specification
da: %s: ugyldig specifikation af tidsudløb

en: %s: is a directory
da: %s: er en mappe

en: %s: job %d already in background
da: %s: job %d er allerede i baggrunden

en: %s: job has terminated
da: %s: job er afbrudt

en: %s: line %d:
da: %s: linje %d:

en: %s: missing colon separator
da: %s: manglende kolonseparator

en: %s: no completion specification
da: %s: ingen fuldførselsspecifikation

en: %s: no job control
da: %s: ingen jobkontrol

en: %s: no such job
da: %s: intet sådant job

en: %s: not a function
da: %s: ikke en funktion

en: %s: not a regular file
da: %s: ikke en regulær fil

en: %s: not a shell builtin
da: %s: ikke indbygget i skallen

en: %s: not an array variable
da: %s: ikke en arrayvariabel

en: %s: not dynamically loaded
da: %s: ikke dynamisk indlæst

en: %s: not found
da: %s: ikke fundet

en: %s: numeric argument required
da: %s: numerisk argument påkrævet

en: %s: option requires an argument
da: %s: tilvalg kræver et argument

en: %s: option requires an argument -- %c
da: %s: et argument er påkrævet til tilvalget -- %c

en: %s: parameter null or not set
da: %s: parameter null eller ikke indstillet

en: %s: readonly function
da: %s: skrivebeskyttet funktion

en: %s: readonly variable
da: %s: skrivebeskyttet variabel

en: %s: restricted
da: %s: begrænset

en: %s: restricted: cannot redirect output
da: %s: begrænset: kan ikke videresende output

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
da: %s: begrænset: kan ikke specificere "/" i kommandonavne

en: %s: substring expression < 0
da: %s: understreng-udtryk < 0

en: %s: unary operator expected
da: %s: unær operator forventet

en: %s: unbound variable
da: %s: ubundet variabel

en: %s: usage:
da: %s: brug:

en: (( expression ))
da: (( udtryk ))

en: (core dumped)
da: (smed kerne)

en: (wd now: %s)
da: (wd nu: %s)

en: . filename [arguments]
da: . filnavn [argumenter]

en: /dev/(tcp|udp)/host/port not supported without networking
da: /dev/(tcp|udp)/vært/port ikke understøttet uden netværk

en: /tmp must be a valid directory name
da: /tmp skal være et gyldigt mappenavn

en: <no current directory>
da: <ingen nuværende mappe>

en: ABORT instruction
da: ABORT-instruktion

en: Aborting...
da: Afbryder...

en: Add directories to stack.
        
        Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
da: Tilføjer mapper til stakken.
        
        Tilføjer en mappe til toppen af stakken, eller roterer stakken, således
        at den nye top af stakken bliver den aktuelle mappe. Uden argumenter
        ombyttes de to øverste mapper.
        
        Tilvalg:
          -n	Undertrykker det mappeskift der normalt følger med tilføjelse
        	af mapper til stakken, således at kun stakken ændres.
        
        Argumenter:
          +N	Roterer stakken således at den N'te mappe (talt fra venstre i
        	listen som vises af "dirs", startende med nul) vil blive placeret i
        	toppen.
        
          -N	Roterer stakken således at den N'te mappe (talt fra højre i
        	listen som vises af "dirs", startende med nul) vil blive placeret i
        	toppen.
        
          mappe	Tilføjer MAPPE til toppen af mappestakken, således at den
        	bliver den aktuelle mappe.
          
          Den indbyggede "dirs" viser mappestakken.
          
          Afslutningsstatus:
          Returnerer succes med mindre der angives et ugyldigt tilvalg, eller hvis
          mappeskiftet mislykkes.

en: Alarm (profile)
da: Alarm (profil)

en: Alarm (virtual)
da: Alarm (virtuel)

en: Alarm clock
da: Alarmklokke

en: Arithmetic for loop.
        
        Equivalent to
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, and EXP3 are arithmetic expressions.  If any expression is
        omitted, it behaves as if it evaluates to 1.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
da: Aritmetisk for-løkke.
        
        Ækvivalent til
        	(( UDTRYK ))
        	while (( UDTRYK )); do
        		KOMMANDOER
        		(( UDTRYK3 ))
        	done
        UDTRYK1, UDTRYK2 og UDTRYK3 er aritmetisk udtryk. Hvis et af udtrykkene
        mangler, vil resultatet være som om det evalueredes til 1.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer afslutningsstatussen for den sidst eksekverede kommando.

en: BPT trace/trap
da: BPT-spor/fang

en: Bad system call
da: Ugyldigt systemkald

en: Bogus signal
da: Falsk signal

en: Broken pipe
da: Ødelagt datakanal

en: Bus error
da: Bus-fejl

en: CPU limit
da: CPU-grænse

en: Child death or stop
da: Død eller stop af underproces

en: Common shell variable names and usage.
        
        BASH_VERSION	Version information for this Bash.
        CDPATH	A colon-separated list of directories to search
        		for directories given as arguments to `cd'.
        GLOBIGNORE	A colon-separated list of patterns describing filenames to
        		be ignored by pathname expansion.
        HISTFILE	The name of the file where your command history is stored.
        HISTFILESIZE	The maximum number of lines this file can contain.
        HISTSIZE	The maximum number of history lines that a running
        		shell can access.
        HOME	The complete pathname to your login directory.
        HOSTNAME	The name of the current host.
        HOSTTYPE	The type of CPU this version of Bash is running under.
        IGNOREEOF	Controls the action of the shell on receipt of an EOF
        		character as the sole input.  If set, then the value
        		of it is the number of EOF characters that can be seen
        		in a row on an empty line before the shell will exit
        		(default 10).  When unset, EOF signifies the end of input.
        MACHTYPE	A string describing the current system Bash is running on.
        MAILCHECK	How often, in seconds, Bash checks for new mail.
        MAILPATH	A colon-separated list of filenames which Bash checks
        		for new mail.
        OSTYPE	The version of Unix this version of Bash is running on.
        PATH	A colon-separated list of directories to search when
        		looking for commands.
        PROMPT_COMMAND	A command to be executed before the printing of each
        		primary prompt.
        PS1		The primary prompt string.
        PS2		The secondary prompt string.
        PWD		The full pathname of the current directory.
        SHELLOPTS	A colon-separated list of enabled shell options.
        TERM	The name of the current terminal type.
        TIMEFORMAT	The output format for timing statistics displayed by the
        		`time' reserved word.
        auto_resume	Non-null means a command word appearing on a line by
        		itself is first looked for in the list of currently
        		stopped jobs.  If found there, that job is foregrounded.
        		A value of `exact' means that the command word must
        		exactly match a command in the list of stopped jobs.  A
        		value of `substring' means that the command word must
        		match a substring of the job.  Any other value means that
        		the command must be a prefix of a stopped job.
        histchars	Characters controlling history expansion and quick
        		substitution.  The first character is the history
        		substitution character, usually `!'.  The second is
        		the `quick substitution' character, usually `^'.  The
        		third is the `history comment' character, usually `#'.
        HISTIGNORE	A colon-separated list of patterns used to decide which
        		commands should be saved on the history list.
da: Navnene på almindelige skalvariable og deres brug.
        
        BASH_VERSION	Versionsinformation for denne Bash.
        CDPATH	En kolonsepareret liste af mapper som kan gennemsøges for at
        		finde mapper som er givet som argument til cd.
        GLOBIGNORE	En kolonsepareret liste af mønstre som beskriver filnavne som
        		skal ignoreres ved stinavnsudvidelse.
        HISTFILE	Navnet på den fil hvori din kommandohistorik gemmes.
        HISTFILESIZE	Det maksimale antal linjer denne fil kan indeholde.
        HISTSIZE	Det maksimale antal linjer som en kørende skal kan tilgå.
        HOME	Det komplette stinavn til din logindmappe.
        HOSTNAME	Navnet på den aktuelle vært.
        HOSTTYPE	Den type af CPU som denne version af Bash kører under.
        IGNOREEOF	Kontrollerer skallens handlinger hvis den modtager et EOF-tegn
        		som eneste input. Hvis den er indstillet, angiver den det antal
        		EOF-tegn som skal følge lige efter hinanden på en tom linje,
        		før skallen afslutter (standardværdien er 10). Hvis den ikke er
                    indstillet vil EOF betyde slutningen af input.
        MACHTYPE	En streng som beskriver det aktuelle system som Bash kører på.
        MAILCHECK	Hvor ofte Bash tjekker for ny post, i sekunder.
        MAILPATH	En kolonsepareret liste af filnavne som Bash tjekker for ny
        		post.
        OSTYPE	Den version af Unix som denne version af Bash kører på.
        PATH	En kolonsepareret liste af mapper som der søges i efter kommandoer.
        PROMPT_COMMAND	En kommando som skal eksekveres før hver primære prompt
        		udskrives.
        PS1		Streng for den primære prompt.
        PS2		Streng for den sekundære prompt.
        PWD		Det fulde stinavn for den aktuelle mappe.
        SHELLOPTS	En kolonsepareret liste af aktiverede skaltilvalg.
        TERM	Navnet på den aktuelle skaltype.
        TIMEFORMAT	Outputformatet for timingstatistik som vises ved hjælp af det
        		reserverede ord "time".
        auto_resume	Ikke-null betyder at for et kommandoord, som optræder for sig selv
        		på en linje, vil der først blive kigget efter det i listen over
        		aktuelt stoppede jobs. Hvis det findes der, vil dette job blive
                    bragt i forgrunden. Værdien "exact" betyder at kommandoordet
                    skal matche et ord fra listen over stoppede jobs præcist.
                    Værdien "substring" betyder at kommandoordet skal matche en
                    delstreng af jobbet. Enhver anden værdi betyder at kommandoen
                    skal være et præfiks for et stoppet job.
        histchars	Tegn som kontrollerer historikudvidelse og hurtig substitution
        		i historik. Det første tegn er historik-substitutionstegnet, som
                    regel "!". Det andet tegn er hurtigsubstitutionstegnet, som
        		regel "^". Det tredje tegn er historik-kommentartegnet, som
        		regel "#".
        HISTIGNORE	En kolonsepareret liste af mønstre som bliver brugt til at
        		bestemme hvilke kommandoer der skal gemmes i historikken.

en: Continue
da: Fortsæt

en: Create a coprocess named NAME.
        
        Execute COMMAND asynchronously, with the standard output and standard
        input of the command connected via a pipe to file descriptors assigned
        to indices 0 and 1 of an array variable NAME in the executing shell.
        The default NAME is "COPROC".
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of COMMAND.
da: Opret en coproces ved navn NAVN.
        
        Eksekver KOMMANDO asynkront, med standardoutput og standardinput
        for kommandoen forbundet via en datakanal (pipe), til fildeskriptorerne
        tildelt til indeks 0 og 1 i en arrayvariabel NAVN i den eksekverende skal.
        Standardnavnet NAVN er "COPROC".
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer afslutningsstatussen for KOMMANDO.

en: Define or display aliases.
        
        Without arguments, `alias' prints the list of aliases in the reusable
        form `alias NAME=VALUE' on standard output.
        
        Otherwise, an alias is defined for each NAME whose VALUE is given.
        A trailing space in VALUE causes the next word to be checked for
        alias substitution when the alias is expanded.
        
        Options:
          -p	Print all defined aliases in a reusable format
        
        Exit Status:
        alias returns true unless a NAME is supplied for which no alias has been
        defined.
da: Definer eller vis aliasser.
        
        Uden argumenter vil "alias" udskrive en liste af aliasser på den
        genanvendelige form alias NAVN=VÆRDI til standardoutput.
        
        Ellers vil der blive defineret et alias for hvert NAVN, som der er an-
        givet en VÆRDI til. Et efterfølgende mellemrum i VÆRDI vil medføre,
        at det næste ord vil blive kontrolleret for alias-udskiftning, når
        aliasset udvides.
        
        Tilvalg:
          -p	Udskriver alle definerede aliasser i et genanvendelig format
        
        Afslutningsstatus:
        alias returnerer sand med mindre der gives et NAVN som der ikke er
        defineret noget alias for.

en: Define shell function.
        
        Create a shell function named NAME.  When invoked as a simple command,
        NAME runs COMMANDs in the calling shell's context.  When NAME is invoked,
        the arguments are passed to the function as $1...$n, and the function's
        name is in $FUNCNAME.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is readonly.
da: Definer skalfunktion.
        
        Opret en skalfunktion ved navn NAVN. Når den køres som en simpel kommando,
        NAVN kører KOMMANDOer i den kaldende skals kontekst. Når NAVN kaldes, bliver
        argumenter sendt videre som $1..$n, og funktionens navn som $FUNCNAME.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer succes med mindre NAVN er skrivebeskyttet.

en: Display directory stack.
        
        Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
da: Vis mappestakken.
        
        Vis listen af huskede mapper. Mapper tilføjes denne liste ved hjælp
        af "pushd"-kommandoen. Du kan komme tilbage gennem listen med "popd"-
        kommandoen.
        
        Tilvalg:
          -c	ryd mappestakken ved at slette alle dens elementer
          -l	udskriv ikke mapper relativt til din hjemmemappe med et
            foranstillet tildetegn
          -p	udskriv mappestakken med et element per linje
          -v	udskriv mappestakken med et element per linje, med dets
        	position i stakken foranstillet
        
        Argumenter:
          +N	Viser det N'te element, talt fra venstre i listen som den vises
            af "dirs" kørt uden argumenter, talt fra nul.
          -N	Viser det N'te element, talt fra højre i listen som den vises af
        	"dirs" kørt uden argumenter, talt fra nul.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer succes med mindre der angives et ugyldigt tilvalg, eller hvis der
        opstår en fejl.

en: Display information about builtin commands.
        
        Displays brief summaries of builtin commands.  If PATTERN is
        specified, gives detailed help on all commands matching PATTERN,
        otherwise the list of help topics is printed.
        
        Options:
          -d	output short description for each topic
          -m	display usage in pseudo-manpage format
          -s	output only a short usage synopsis for each topic matching
        	PATTERN
        
        Arguments:
          PATTERN	Pattern specifiying a help topic
        
        Exit Status:
        Returns success unless PATTERN is not found or an invalid option is given.
da: Vis information om indbyggede kommandoer.
        
        Viser korte sammendrag om indbyggede kommandoer. Hvis MØNSTER er angivet,
        vil der blive givet en detaljeret hjælp, om alle de kommandoer som matcher
        MØNSTER, ellers vil der blive udskrevet en liste over hjælpeemner.
        
        Tilvalg:
          -d	udskriver kort beskrivelse for hvert emne
          -m	viser brugsinformation i pseudo-mansideformat
          -s	vis kun en kort synopsis for hvert emne som matcher MØNSTER
        
        Argumenter:
          MØNSTER	Mønster som specificerer et hjælpeemne
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer succes med mindre MØNSTER ikke kan findes, eller hvis der
        angives et ugyldigt tilvalg.

en: Display information about command type.
        
        For each NAME, indicate how it would be interpreted if used as a
        command name.
        
        Options:
          -a	display all locations containing an executable named NAME;
        	includes aliases, builtins, and functions, if and only if
        	the `-p' option is not also used
          -f	suppress shell function lookup
          -P	force a PATH search for each NAME, even if it is an alias,
        	builtin, or function, and returns the name of the disk file
        	that would be executed
          -p	returns either the name of the disk file that would be executed,
        	or nothing if `type -t NAME' would not return `file'.
          -t	output a single word which is one of `alias', `keyword',
        	`function', `builtin', `file' or `', if NAME is an alias, shell
        	reserved word, shell function, shell builtin, disk file, or not
        	found, respectively
        
        Arguments:
          NAME	Command name to be interpreted.
        
        Exit Status:
        Returns success if all of the NAMEs are found; fails if any are not found.
da: Vis information om kommandoers type.
        
        Oplys for hvert NAVN, hvordan det ville blive tolket, hvis det blev brugt
        som en kommando.
        
        Tilvalg:
          -a	vis alle placeringer som indeholder en eksekverbar ved navn NAVN;
        	inkluder aliasser, indbyggede og funktioner, hvis og kun hvis tilvalget
        	"-p" ikke også bruges
          -f	undertryk søgning efter skalfunktioner
          -P	gennemtving en stisøgning for hvert NAVN, selvom det er et
        	alias, en indbygget eller en funktion og returner samme navne som den
        	diskfil der ville blive eksekveret
          -p	returnerer enten navnet på den diskfil, som ville blive
        	eksekveret, eller ingenting hvis "type -t NAVN" ikke ville have
        	returneret "file".
          -t	returner et enkelt ord, enten "alias", "keyword", "function",
        	"builtin", "file" eller "", hvis NAVN er henholdsvis et alias,
            skalreserveret ord, skalfunktion, skalindbygget, diskfil eller ikke blev
            fundet.
        
        Argumenter:
          NAVN	Navnet på den kommando der skal fortolkes.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer succes hvis alle NAVNe kan findes, og fejler hvis bare et enkelt
        ikke findes.

en: Display or execute commands from the history list.
        
        fc is used to list or edit and re-execute commands from the history list.
        FIRST and LAST can be numbers specifying the range, or FIRST can be a
        string, which means the most recent command beginning with that
        string.
        
        Options:
          -e ENAME	select which editor to use.  Default is FCEDIT, then EDITOR,
        		then vi
          -l 	list lines instead of editing
          -n	omit line numbers when listing
          -r	reverse the order of the lines (newest listed first)
        
        With the `fc -s [pat=rep ...] [command]' format, COMMAND is
        re-executed after the substitution OLD=NEW is performed.
        
        A useful alias to use with this is r='fc -s', so that typing `r cc'
        runs the last command beginning with `cc' and typing `r' re-executes
        the last command.
        
        Exit Status:
        Returns success or status of executed command; non-zero if an error occurs.
da: Vis og eksekver kommandoer fra historiklisten.
        
        fc bruges til at vise, redigere og geneksekvere kommandoer fra historikken.
        FØRSTE og SIDSTE kan være numre som specificerer et interval, eller FØRSTE
        kan være en streng, hvilket vil resultere i den nyeste kommando som
        begynder med den streng.
        
        Tilvalg:    
           -e ENAVN	vælger hvilket tekstredigeringsprogram, der vil bliver brugt.
              Forvalget er FCEDIT, herefter EDITOR og til sidst "vi".
           -l 	betyder vis linjer i stedet for at redigere dem.
           -n	betyder at linjenumre ikke vises.
           -r	betyder at rækkefølgen af linjer vendes (så nye er først).
           
        Med "fc -s [pat=rep ...] [command]"-formatet vil kommandoen blive gen-
        eksekveret efter substitutionen GAMMEL=NY er foretaget.
        
        Et nyttigt alias er r=\"fc -s\", som vil medføre at den sidste kommando
        der begynder med \"cc\" vil afvikles, når der skrives \"r cc\", og at
        den seneste kommando afvikles, når der skrives \"r\".
    
        Afslutningsstatus.
        Returnerer succes eller status af den eksekverede kommando, ikke-nul hvis
        der opstod en fejl.

en: Display or manipulate the history list.
        
        Display the history list with line numbers, prefixing each modified
        entry with a `*'.  An argument of N lists only the last N entries.
        
        Options:
          -c	clear the history list by deleting all of the entries
          -d offset	delete the history entry at offset OFFSET.
        
          -a	append history lines from this session to the history file
          -n	read all history lines not already read from the history file
          -r	read the history file and append the contents to the history
        	list
          -w	write the current history to the history file
        	and append them to the history list
        
          -p	perform history expansion on each ARG and display the result
        	without storing it in the history list
          -s	append the ARGs to the history list as a single entry
        
        If FILENAME is given, it is used as the history file.  Otherwise,
        if $HISTFILE has a value, that is used, else ~/.bash_history.
        
        If the $HISTTIMEFORMAT variable is set and not null, its value is used
        as a format string for strftime(3) to print the time stamp associated
        with each displayed history entry.  No time stamps are printed otherwise.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
da: Vis eller manipuler med historiklisten.
    
        Vis historikken med linjenumre. Linjer som vises med "*" er blevet
        ændret. Argumentet N gør at kun de N sidste linjer bliver vist.
        
        Tilvalg:
          -c	rydder historiklisten ved at slette alle elementer i den.
          -d forskydning	sletter historik-elementet ved position FORSKYDNING.
          -a	vedhæfter historiklinjer fra denne session til historikfilen.
          -n	indlæser alle linjer fra historikfilen, som ikke allerede er
        	indlæst
          -r	indlæser historikfilen og føjer dens indhold til historiklisten
          -w	skriver den nuværende historik til historikfilen og vedhæft dem
        	til historiklisten
        
          -p	udfør en historikudvidelse på hvert enkelt ARG og udskriv
        	resultatet uden at tilføje det til historikken
          -s	vedhæft ARGer til historiklisten som et enkelt element
        
        Hvis FILENAVN er angivet, vil den blive brugt som historikfil,
        ellers vil $HISTFILE blive brugt, hvis den har en værdi og ellers
        vil ~/.bash_history blive brugt.
         
        Hvis variablen $HISTTIMEFORMAT er indstillet og ikke er "null", vil dens
        værdi blive brugt som formatstreng til strftime(3) til formatering af
        tidspunkt for hvert historikelement. Ellers vil ingen tidsstempler blive
        skrevet.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer succes med mindre der er angivet et ugyldig tilvalg, eller hvis
        der opstår en fejl.

en: Display or set file mode mask.
        
        Sets the user file-creation mask to MODE.  If MODE is omitted, prints
        the current value of the mask.
        
        If MODE begins with a digit, it is interpreted as an octal number;
        otherwise it is a symbolic mode string like that accepted by chmod(1).
        
        Options:
          -p	if MODE is omitted, output in a form that may be reused as input
          -S	makes the output symbolic; otherwise an octal number is output
        
        Exit Status:
        Returns success unless MODE is invalid or an invalid option is given.
da: Vis eller indstil filmasketilstand.
        
        Indstiller brugeres filoprettelsesmaske til TILSTAND. Hvis TILSTAND udelades,
        udskrives den nuværende værdi af masken.
        
        Hvis TILSTAND begynder med et ciffer, bliver det fortolket som et oktalt
        tal, ellers er det en symbolsk tilstandsstreng, ligesom dem der angives
        til chmod(1).
        
        Tilvalg:
          -p	hvis TILSTAND udelades, udskrives der i en form der kan bruges
        	som input
          -S	gør outputtet symbolsk, eller vil output være et oktalt tal
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer succes med mindre TILSTAND er ugyldig, eller hvis et ugyldigt
        tilvalg angives.

en: Display possible completions depending on the options.
        
        Intended to be used from within a shell function generating possible
        completions.  If the optional WORD argument is supplied, matches against
        WORD are generated.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
da: Vis mulige fuldførsler afhængigt af indstillingerne.
        
        Beregnet til brug i skalfunktioner som genererer de mulige fuldførelser.
        Hvis det valgfrie ORD angives, vil der blive genereret fuldførsler som
        matcher ORD.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer succes med mindre der angives et ugyldigt tilvalg, eller hvis
        der opstår en fejl.

en: Display process times.
        
        Prints the accumulated user and system times for the shell and all of its
        child processes.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
da: Vis procestid.
        
        Udskriver den akkumulerede bruger- og systemtid for skallen og alle dens
        underprocesser.
        
        Afslutningsstatus:
        Lykkes altid.

en: Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
    	dirs when invoked without options, starting with zero.
da: Viser listen af huskede mapper. Mapper tilføjes til listen med
        "pushd"-kommandoen. Du kan komme tilbage i listen med "popd"-
        kommandoen.
    
        Valgmuligheder:
          -c	ryd mappestakken ved at slette alle elementerne
          -l	vis ikke "tildepræfiksede" versioner af mapper relativt
            til din hjemmemappe
          -p	vis mappestakken med et element per linje
          -v	vis mappestakken med et element per linje, præfikset med
            med dets position i stakken
        
        Argumenter:
          +N	Viser det N'te element, talt fra venstre af og vist mappevis
            når der ikke angives nogle valgmuligheder, startende fra 0.
        
          -N	Viser det N'te element, talt fra venstre af og vist mappevis
            når der ikke angives nogle valgmuligheder, startende fra 0.

en: Done
da: Færdig

en: Done(%d)
da: Færdig(%d)

en: EMT instruction
da: EMT-instruktion

en: Enable and disable shell builtins.
        
        Enables and disables builtin shell commands.  Disabling allows you to
        execute a disk command which has the same name as a shell builtin
        without using a full pathname.
        
        Options:
          -a	print a list of builtins showing whether or not each is enabled
          -n	disable each NAME or display a list of disabled builtins
          -p	print the list of builtins in a reusable format
          -s	print only the names of Posix `special' builtins
        
        Options controlling dynamic loading:
          -f	Load builtin NAME from shared object FILENAME
          -d	Remove a builtin loaded with -f
        
        Without options, each NAME is enabled.
        
        To use the `test' found in $PATH instead of the shell builtin
        version, type `enable -n test'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not a shell builtin or an error occurs.
da: Aktiver og deaktiver skal-indbyggede.
        
        Aktiverer og deaktiverer indbyggede skalkommandoer. Deaktivering tillader
        dig at udføre diskkommandoer, som har det sammen navn som en skal-indbygget
        uden at bruge et fuldt stinavn.
        
        Tilvalg:
          -a	udskriver en liste over indbyggede, uanset om de er slået til
          -n	deaktiver hvert NAVN eller vis en liste af deaktiverede funk-
        	tioner
          -p	udskriv en liste over indbyggede i et genanvendeligt format
          -s	udskriv kun navne for "specielle" Posix-indbyggede
        
        Tilvalg som kontrollerer dynamisk indlæsning:
          -f	Indlæs indbygget NAVN fra det delte objekt FILNAVN
          -d	Fjern en indbygget indlæst med -f
        
        Uden tilvalg bliver hvert NAVN aktiveret.   
        
        Skriv "enable -n test" for at bruge den "test" som findes i $PATH, i stedet
        for den indbyggede version.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer succes med mindre NAVN ikke er en skal-indbygget eller hvis
        der opstår en fejl.

en: Evaluate arithmetic expression.
        
        The EXPRESSION is evaluated according to the rules for arithmetic
        evaluation.  Equivalent to "let EXPRESSION".
        
        Exit Status:
        Returns 1 if EXPRESSION evaluates to 0; returns 0 otherwise.
da: Evaluer aritmetisk udtryk.
        
        UDTRYK evalueres ifølge reglerne for aritmetisk evaluering. Ækvivalent til
        "let UDTRYK".
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer 1 hvis udtrykket evalueres til 0, ellers returneres 0.

en: Evaluate conditional expression.
        
        This is a synonym for the "test" builtin, but the last argument must
        be a literal `]', to match the opening `['.
da: Evaluer betingelsesudtryk.
        
        Dette er et synonym for den indbyggede funktion "test", dog skal det sidste
        argument skal være "]", for at den passer til den åbnende "[".

en: Execute a simple command or display information about commands.
        
        Runs COMMAND with ARGS suppressing  shell function lookup, or display
        information about the specified COMMANDs.  Can be used to invoke commands
        on disk when a function with the same name exists.
        
        Options:
          -p	use a default value for PATH that is guaranteed to find all of
        	the standard utilities
          -v	print a description of COMMAND similar to the `type' builtin
          -V	print a more verbose description of each COMMAND
        
        Exit Status:
        Returns exit status of COMMAND, or failure if COMMAND is not found.
da: Eksekverer en simpel kommando eller viser information om kommandoer.
        
        Kører KOMMANDO med ARGer med undertrykkelse af skalfunktionsopslag, eller
        vis information om de angivne KOMMANDOER. Kan bruges til at køre kommandoer
        fra disken, når en funktion af samme navn eksisterer.
        
        Tilvalg:
          -p	brug en standardværdi for PATH som med garanti vil finde alle
        	standardværktøjerne
          -v	udskriv en beskrivelse af KOMMANDO, i stil med den skal-
        	indbyggede "type"
          -V	Udskriv en større beskrivelse af hver kommando
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer afslutningsstatus fra KOMMANDO eller mislykket hvis KOMMANDO
        ikke findes.

en: Execute arguments as a shell command.
        
        Combine ARGs into a single string, use the result as input to the shell,
        and execute the resulting commands.
        
        Exit Status:
        Returns exit status of command or success if command is null.
da: Eksekver argumenter som en skalkommando.
        
        Kombinerer ARGer til en enkelt streng, brug resultatet som input til skallen
        og udfør den resulterende kommando.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer kommandoens afslutningsstatus eller succes hvis kommandoen er
        null.

en: Execute commands as long as a test does not succeed.
        
        Expand and execute COMMANDS as long as the final command in the
        `until' COMMANDS has an exit status which is not zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
da: Eksekver kommandoer så længe en test ikke evaluerer til falsk.
        
        Udvid og eksekver KOMMANDOER så længe den sidste kommando i "untill"
        KOMMANDOER har en afslutningsstatus som ikke er nul.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer statussen fra den sidst eksekverede kommando.

en: Execute commands as long as a test succeeds.
        
        Expand and execute COMMANDS as long as the final command in the
        `while' COMMANDS has an exit status of zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
da: Eksekver kommandoer så længe en test evaluerer til sad.
        
        Udvid og eksekver KOMMANDOER så længe den sidste kommando i "while"
        KOMMANDOER har en afslutningsstatus på nul.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer statussen fra den sidst eksekverede kommando.

en: Execute commands based on conditional.
        
        The `if COMMANDS' list is executed.  If its exit status is zero, then the
        `then COMMANDS' list is executed.  Otherwise, each `elif COMMANDS' list is
        executed in turn, and if its exit status is zero, the corresponding
        `then COMMANDS' list is executed and the if command completes.  Otherwise,
        the `else COMMANDS' list is executed, if present.  The exit status of the
        entire construct is the exit status of the last command executed, or zero
        if no condition tested true.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
da: Eksekverer kommandoer baseret på betingelse.
        
        Listen "if KOMMANDOER" bliver eksekveret. Hvis dens afslutningsstatus er
        nul, så vil listen "then KOMMANDOER" blive eksekveret. Ellers vil hver
        "elif KOMMANDOER"-liste blive eksekveret og hvis de returnerer nul vil
        deres tilhørende "then KOMMANDER"-liste blive eksekveret og if-kommandoen
        fuldføres. Ellers vil "else KOMMANDOER"-listen blive eksekveret, hvis en
        sådan findes. Afslutningsstatus for hele strukturen er afslutnings-
        statussen for den sidste kommando, eller nul hvis ingen betingelse var
        sand.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer statussen fra den sidst eksekverede kommando.

en: Execute commands based on pattern matching.
        
        Selectively execute COMMANDS based upon WORD matching PATTERN.  The
        `|' is used to separate multiple patterns.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
da: Eksekver kommandoer baseret på mønstersammenligning.
        
        Eksekver selektivt KOMMANDOER når ORD passer til MØNSTER. "|" bruges til at
        adskille flere mønstre.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer statussen fra den sidst eksekverede kommando.

en: Execute commands for each member in a list.
        
        The `for' loop executes a sequence of commands for each member in a
        list of items.  If `in WORDS ...;' is not present, then `in "$@"' is
        assumed.  For each element in WORDS, NAME is set to that element, and
        the COMMANDS are executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
da: Eksekver kommandoer hvor hvert element i en liste.
        
        "for"-løkken eksekverer en sekvens af kommandoer for hvert element i en
        angivet liste af elementer. Hvis "in ORD ...;" ikke er tilstede, så antages
        "in "$@"". For hvert element i ORD, vil NAVN blive sat til det element og
        KOMMANDOER vil blive eksekveret.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer statussen for den sidst eksekverede kommando.

en: Execute commands from a file in the current shell.
        
        Read and execute commands from FILENAME in the current shell.  The
        entries in $PATH are used to find the directory containing FILENAME.
        If any ARGUMENTS are supplied, they become the positional parameters
        when FILENAME is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed in FILENAME; fails if
        FILENAME cannot be read.
da: Eksekver kommandoer fra en fil i den aktuelle skal.
        
        Læs og eksekver kommandoer fra FILNAVN i den aktuelle skal. Elementerne i
        $PATH bruges til at finde den mappe som FILNAVN ligger i. Hvis der angives
        ARGUMENTER, omdannes de til positionsparametre når FILNAVN eksekveres.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer status fra den sidst eksekverede kommando i FILNAVN; fejler hvis
        FILNAVN ikke kan læses.

en: Execute conditional command.
        
        Returns a status of 0 or 1 depending on the evaluation of the conditional
        expression EXPRESSION.  Expressions are composed of the same primaries used
        by the `test' builtin, and may be combined using the following operators:
        
          ( EXPRESSION )	Returns the value of EXPRESSION
          ! EXPRESSION		True if EXPRESSION is false; else false
          EXPR1 && EXPR2	True if both EXPR1 and EXPR2 are true; else false
          EXPR1 || EXPR2	True if either EXPR1 or EXPR2 is true; else false
        
        When the `==' and `!=' operators are used, the string to the right of
        the operator is used as a pattern and pattern matching is performed.
        When the `=~' operator is used, the string to the right of the operator
        is matched as a regular expression.
        
        The && and || operators do not evaluate EXPR2 if EXPR1 is sufficient to
        determine the expression's value.
        
        Exit Status:
        0 or 1 depending on value of EXPRESSION.
da: Eksekver betingelseskommando.
        
        Returnerer status 0 eller 1 afhængigt af evalueringen af betingelses-
        udtrykket UDTRYK. Udtryk består af de samme primære elementer som bliver
        brugt i den indbyggede funktion "test" og kan kombineres ved brug af følgende
        operatorer:
        
          ( UDTRYK )	Returnerer værdien af UDTRYK
          ! UDTRYK		Sand hvis UDTRYK er falsk, ellers falsk
          UDTR1 && UDTR2	Sand hvis både UDTR1 og UDTR2 er sande, ellers falsk
          UDTR1 && UDTR2	Sand hvis enten UDTR1 eller UDTR2 er sand, ellers falsk
        
        Når operatorerne "==" og "!=" bruges, vil strengen til højre for operatoren
        blive brugt som et mønster og der vil blive udført strengmatching. Når
        operatoren "=~" bliver brugt, vil strengen til højre for operatoren blive
        matchet som et regulært udtryk.
        
        Operatorerne && og || vil ikke evaluere UDTR2, hvis UDTR1 er nok til at
        afgøre udtrykkets værdi.
    
        Afslutningsstatus:
        0 eller 1 afhængigt af udtrykkets værdi.

en: Execute shell builtins.
        
        Execute SHELL-BUILTIN with arguments ARGs without performing command
        lookup.  This is useful when you wish to reimplement a shell builtin
        as a shell function, but need to execute the builtin within the function.
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of SHELL-BUILTIN, or false if SHELL-BUILTIN is
        not a shell builtin..
da: Eksekver en skal-indbygget funktion.
        
        Eksekver en SKAL-INDBYGGET med argumenterne ARGer uden at udføre kommando-
        opslag. Dette er nyttigt, hvis du ønsker et reimplementere en skal-
        indbygget som en skalfunktion, men har brug for at eksekvere den indbyggede
        inden i funktionen.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer afslutningsstatussen for den SKAL-INDBYGGEDE, eller falsk hvis
        SKAL-INDBYGGET ikke er en skal-indbygget..

en: Exit %d
da: Afslut %d

en: Exit a login shell.
        
        Exits a login shell with exit status N.  Returns an error if not executed
        in a login shell.
da: Afslut en logindskal.
        
        Afslutter en logindskal med afslutningsstatus N. Returnerer en fejl, hvis
        den ikke eksekveres i en logindskal.

en: Exit for, while, or until loops.
        
        Exit a FOR, WHILE or UNTIL loop.  If N is specified, break N enclosing
        loops.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
da: Afslut for-, while- eller until-løkker.
        
        Afslut en FOR, WHILE eller UNTIL-løkke. Hvis N er angivet, afbrydes N
        indlejrede løkker.
        
        Afslutningsstatus:
        Afslutningsstatussen er 0 med mindre N ikke er større end eller lig med 1.

en: Exit the shell.
        
        Exits the shell with a status of N.  If N is omitted, the exit status
        is that of the last command executed.
da: Afslut skallen.
        
        Afslut skallen med status N. Hvis N udelades vil afslutningsstatus
        blive den samme som sidst eksekverede kommando.

en: File limit
da: Filgrænse

en: Floating point exception
da: Kommatalsundtagelse

en: GNU long options:
da: Lange GNU-tilvalg:

en: Group commands as a unit.
        
        Run a set of commands in a group.  This is one way to redirect an
        entire set of commands.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
da: Grupper kommandoer som en enhed.
        
        Kør et sæt af kommandoer i en gruppe. Dette er en måde at videresende
        et sæt af kommandoer på.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer statussen fra den sidst eksekverede kommando.

en: HFT input data pending
da: HFT-inputdata afventer

en: HFT monitor mode granted
da: HFT-skærmtilstand tildelt

en: HFT monitor mode retracted
da: HFT-skærmtilstand trukket tilbage

en: HFT sound sequence has completed
da: HFT-lydsekvens er afsluttet

en: HOME not set
da: HOME ikke indstillet

en: Hangup
da: Læg på

en: I have no name!
da: Jeg har ikke noget navn!

en: I/O ready
da: I/O klar

en: Illegal instruction
da: Ugyldig instruktion

en: Information request
da: Informationsforespørgsel

en: Interrupt
da: Afbryd

en: Killed
da: Slået ihjel

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
da: Licens GPLv3+: GNU GPL version 3 eller senere <http://gnu.org/licenses/gpl.html>

en: Move job to the foreground.
        
        Place the job identified by JOB_SPEC in the foreground, making it the
        current job.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion of the
        current job is used.
        
        Exit Status:
        Status of command placed in foreground, or failure if an error occurs.
da: Flyt jobs til forgrunden.
        
        Placer JOB_SPEC i forgrunden og gør det til det aktuelle job. Hvis
        JOB_SPEC ikke findes, vil skallens opfattelse af, hvad der er det nuværende
        job, blive brugt.
        
        Afslutningsstatus:
        Status af den kommando der placeres i forgrunden eller mislykket hvis der
        opstår fejl.

en: Move jobs to the background.
        
        Place the jobs identified by each JOB_SPEC in the background, as if they
        had been started with `&'.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion
        of the current job is used.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
da: Flyt jobs til baggrunden
        
        Placer hvert enkelt JOB_SPEC i baggrunden, som om de var startet med 
        "&". Hvis JOB_SPEC ikke findes, vil skallen opfattelse af, hvad der er
        det nuværende job, blive brugt.
        
        Afslutningsstatus:
        Afsluttes succesfuldt medmindre jobkontrol ikke er slået til, eller hvis
        der opstår en fejl.

en: Null command.
        
        No effect; the command does nothing.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
da: Null-kommando.
        
        Ingen effekt, kommandoen gør intet.
        
        Afslutningsstatus:
        Afsluttes altid succesfuldt.

en: OLDPWD not set
da: OLDPWD ikke indstillet

en: Parse option arguments.
        
        Getopts is used by shell procedures to parse positional parameters
        as options.
        
        OPTSTRING contains the option letters to be recognized; if a letter
        is followed by a colon, the option is expected to have an argument,
        which should be separated from it by white space.
        
        Each time it is invoked, getopts will place the next option in the
        shell variable $name, initializing name if it does not exist, and
        the index of the next argument to be processed into the shell
        variable OPTIND.  OPTIND is initialized to 1 each time the shell or
        a shell script is invoked.  When an option requires an argument,
        getopts places that argument into the shell variable OPTARG.
        
        getopts reports errors in one of two ways.  If the first character
        of OPTSTRING is a colon, getopts uses silent error reporting.  In
        this mode, no error messages are printed.  If an invalid option is
        seen, getopts places the option character found into OPTARG.  If a
        required argument is not found, getopts places a ':' into NAME and
        sets OPTARG to the option character found.  If getopts is not in
        silent mode, and an invalid option is seen, getopts places '?' into
        NAME and unsets OPTARG.  If a required argument is not found, a '?'
        is placed in NAME, OPTARG is unset, and a diagnostic message is
        printed.
        
        If the shell variable OPTERR has the value 0, getopts disables the
        printing of error messages, even if the first character of
        OPTSTRING is not a colon.  OPTERR has the value 1 by default.
        
        Getopts normally parses the positional parameters ($0 - $9), but if
        more arguments are given, they are parsed instead.
        
        Exit Status:
        Returns success if an option is found; fails if the end of options is
        encountered or an error occurs.
da: Fortolkning af tilvalgsargumenter
        
        Getopts bruges af skalprocedurer til at tolke positionsparametre og
        tilvalg.
        
        OPTSTRING indeholder de tilvalg, som skal genkendes. Hvis et bogstav
        følges af et kolon, forventes det at tilvalget har et argument, som
        skal adskilles fra tilvalget med et mellemrum.
        
        Hver gang getopts kaldes, vil den placere det næste tilvalg i skal-
        variablen $name, og initialisere $name, hvis den ikke eksisterer, og
        putte indekset for det næste argument, som skal behandles, ind i
        skalvariablen OPTIND. OPTIND initialiseres til 1 hver gang skallen
        eller et skalskript kaldes. Hvis tilvalget kræver et argument, vil
        getopts placere argumentet i skalvariablen OPTARG.
        
        getopts rapporterer fejl på en af to forskellige måder. Hvis det
        første tegn i OPTSTRENG er et kolon, vil getopts bruge stille fejl-
        rapportering. I denne tilstand vil fejlbeskeder ikke blive
        udskrevet. Hvis der angives et ugyldigt tilvalg, vil getopts placere
        tilvalgstegnet i OPTARG. Hvis et påkrævet argument ikke bliver
        fundet, vil getopts placere et ":" i NAVN og sætte OPTARG til det
        fundne tilvalgstegn. Hvis getopts ikke er i stille tilstand og der
        angives et ugyldigt tilvalg, vil getopts placere "?" i NAVN og
        fjerne (unset) OPTARG. Hvis et påkrævet argument ikke findes, vil
        der blive placeret et "?" i NAVN og OPTARG vil blive fjernet
        (unset) og en diagnosebesked vil blive udskrevet.
        
        Hvis skalvariablen OPTERR har værdien 0, vil udskrivningen af fejl-
        beskeder blive slået fra i getopts, også selv om det første tegn i
        OPTSTRING ikke er et kolon. OPTERR har værdien 1 som standard.
        
        Normalt vil getopts tolke de positionelle parametre ($0 - $9), men
        hvis der angives flere argumenter end dette, vil de blive tolket i
        stedet for.
        
        Afslutningsstatus
        Returnerer succes hvis et tilvalg findes, fejler hvis afslutningen
        af tilvalgene nås eller hvis der opstår en fejl.

en: Print the name of the current working directory.
        
        Options:
          -L	print the value of $PWD if it names the current working
        	directory
          -P	print the physical directory, without any symbolic links
        
        By default, `pwd' behaves as if `-L' were specified.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless an invalid option is given or the current directory
        cannot be read.
da: Udskriver navnet for den aktuelle mappe.
        
        Tilvalg:
          -L	udskriv værdien af $PWD hvis den indeholder den aktuelle mappe
          -P	udskriv den fysiske mappe uden nogen symbolske lænker
        
        Som standard vil "pwd" opføre sig som om "-L" var angivet.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer 0 med mindre der er angivet et ugyldigt tilvalg, eller hvis den
        aktuelle mappe ikke kan læses.

en: Quit
da: Afslut

en: Read lines from a file into an array variable.
        
        A synonym for `mapfile'.
da: Læs linjer fra en fil ind i en arrayvariabel.
        
        Et synonym for "mapfile".

en: Record lock
da: Optag lås

en: Remove directories from stack.
        
        Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
da: Fjerner mapper fra stakken.
        
        Fjerner en mappe fra stakken. Uden argumenter fjernes den øverste mappe fra
        stakken og der skiftes til den nye aktuelle mappe.
        
        Tilvalg:
          -n	Undertrykker det mappeskift der normalt følger med fjernelse
        	af mapper fra stakken, således at kun stakken ændres.
        
        Argumenter:
          +N	Fjerner den N'te mappe, talt fra venstre i listen som vises af
        	"dirs", startende med nul. F.eks: vil "popd +0" fjerne den første mappe
        	og "popd +1" den anden.
        
          -N	Fjerner den N'te mappe, talt fra højre i listen som vises af
        	"dirs", startende med nul. F.eks: vil "popd -0" fjerne den sidste mappe
        	og "popd -1" den andensidste.
        
          Den indbyggede "dirs" viser mappestakken.
          
          Afslutningsstatus:
          Returnerer succes med mindre der angives et ugyldigt tilvalg, eller hvis
          mappeskiftet mislykkes.

en: Remove each NAME from the list of defined aliases.
        
        Options:
          -a	remove all alias definitions.
        
        Return success unless a NAME is not an existing alias.
da: Fjern hvert NAVN fra listen af definerede aliasser.
        
        Tilvalg:
          -a	fjern alle aliasdefinitioner.
        
        Returner succes med mindre et NAVN ikke er et eksisterende alias.

en: Remove jobs from current shell.
        
        Removes each JOBSPEC argument from the table of active jobs.  Without
        any JOBSPECs, the shell uses its notion of the current job.
        
        Options:
          -a	remove all jobs if JOBSPEC is not supplied
          -h	mark each JOBSPEC so that SIGHUP is not sent to the job if the
        	shell receives a SIGHUP
          -r	remove only running jobs
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option or JOBSPEC is given.
da: Fjern jobs fra den aktuelle skal.
        
        Fjerner hvert JOBSPEC-argument, fra tabellen over aktive jobs. Hvis der ikke
        angives nogen JOBSPEC bruges skallens opfattelse af det aktuelle job.
        
        Tilvalg:
          -a	fjern alle jobs hvis JOBSPEC ikke er angivet
          -h	marker hvert JOBSPEC således at SIGHUP ikke sendes til jobbet
        	hvis skallen modtager SIGHUP
          -r	fjern kun kørende jobs
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer succes med mindre et ugyldigt tilvalg eller JOBSPEC angives.

en: Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
da: Fjerner en mappe fra toppen af mappestakken. Uden argumenter fjernes
        den øverste mappe fra stakken og der skiftes til den nye øverste mappe.
        
        Valgmuligheder:
          -n	Undertrykker det normale mappeskift ved fjernelse
        	af mapper fra stakken, således at kun stakken manipuleres.
        
        Argumenter:
          +N	Fjerner det N'te element, talt fra venstre af listen
        	som vist af "dirs", startende med nul. F.eks: vil "popd +0"
        	fjerne det øverste argument og "popd +1" det andet.
        
          -N	Fjerner det N'te element, talt fra højre af listen
        	som vist af "dirs", startende med nul. F.eks: vil "popd -0"
        	fjerne det sidste argument og "popd -1" det andetsidste.
        
    Den indbyggede funktion "dirs" viser mappestakken.

en: Replace the shell with the given command.
        
        Execute COMMAND, replacing this shell with the specified program.
        ARGUMENTS become the arguments to COMMAND.  If COMMAND is not specified,
        any redirections take effect in the current shell.
        
        Options:
          -a name	pass NAME as the zeroth argument to COMMAND
          -c		execute COMMAND with an empty environment
          -l		place a dash in the zeroth argument to COMMAND
        
        If the command cannot be executed, a non-interactive shell exits, unless
        the shell option `execfail' is set.
        
        Exit Status:
        Returns success unless COMMAND is not found or a redirection error occurs.
da: Erstat skallen med den angivne kommando.
        
        Eksekver KOMMANDO og erstat derved skallen med det angivne program.
        ARGUMENTER bliver argumenter til KOMMANDO. Hvis KOMMANDO ikke angives vil
        alle omdirigeringer træde i kraft i den aktuelle skal.
        
        Tilvalg:
          -a	navn	angiv NAVN som det nulte argument til KOMMANDO
          -c		eksekver KOMMANDO i et tomt miljø
          -l		brug en bindestreg som det nulte argument til KOMMANDO
        
        Hvis kommandoen ikke kan eksekveres, vil ikke-interaktive skaller afsluttes,
        med mindre skal-tilvalget "execfail" angives
        
        Afslutningsstatus:
        Afsluttes succesfuldt med mindre KOMMANDO ikke kan findes, eller hvis der
        opstår en omdirigeringsfejl.

en: Report time consumed by pipeline's execution.
        
        Execute PIPELINE and print a summary of the real time, user CPU time,
        and system CPU time spent executing PIPELINE when it terminates.
        
        Options:
          -p	print the timing summary in the portable Posix format
        
        The value of the TIMEFORMAT variable is used as the output format.
        
        Exit Status:
        The return status is the return status of PIPELINE.
da: Rapporterer tid brugt ved en datakanals (pipe) eksekvering.
        
        Eksekverer DATAKANAL og udskriv den brugte realtid, bruger-CPU-tid
        og system-CPU-tid, når den er færdig.
        
        Tilvalg:
          -p	udskriver timingssammendrag i det flytbare (portable)
                    POSIX-format
        
        Værdien af variablen TIMEFORMAT bruges som outputformatet.
        
        Afslutningsstatus:
        Afslutningsstatus er afslutningsstatus for DATAKANAL.

en: Resume for, while, or until loops.
        
        Resumes the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
        If N is specified, resumes the Nth enclosing loop.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
da: Genoptag for-, while- eller until-løkke.
        
        Genoptager den næste iteration af den omsluttende FOR-, WHILE- eller 
        UNTIL-løkke. Hvis N er angivet, genoptages fra den N'te indesluttende løkke.
        
        Afslutningsstatus:
        Afslutningsstatussen er 0 med mindre N ikke er større end eller lig med 1.

en: Resume job in foreground.
        
        Equivalent to the JOB_SPEC argument to the `fg' command.  Resume a
        stopped or background job.  JOB_SPEC can specify either a job name
        or a job number.  Following JOB_SPEC with a `&' places the job in
        the background, as if the job specification had been supplied as an
        argument to `bg'.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the resumed job.
da: Genoptag job i forgrunden.
        
        Ækvivalent til JOB_SPEC-argumentet til "fg"-kommandoen. Genoptag et stoppet
        job eller et job som ligger i baggrunden. JOB_SPEC kan specificere enten et
        jobnavn eller et jobnummer. Hvis JOB_SPEC efterfølges af en "&", vil jobbet
        blive placeret i baggrunden, som om jobspecifikationen var givet som et
        argument til "bg".
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer statussen af det genoptagede job.

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
da: Returnerer et succesfuldt resultat.
        
        Afslutningsstatus:
        Afsluttes altid succesfuldt.

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
da: Returnerer et mislykket resultat.
        
        Afslutningsstatus:
        Afsluttes altid mislykket.

en: Return from a shell function.
        
        Causes a function or sourced script to exit with the return value
        specified by N.  If N is omitted, the return status is that of the
        last command executed within the function or script.
        
        Exit Status:
        Returns N, or failure if the shell is not executing a function or script.
da: Returner fra en skalfunktion.
        
        Gør at en funktion eller et kildeskript afslutter med en returværdi, som er
        angivet med N. Hvis N udelades, vil returstatussen være den samme som værdien
        fra sidste kommande, som blev eksekveret inde i funktionen eller skriptet.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer N, eller fejl hvis skallen ikke er i færd med at eksekvere en
        funktion eller et skript.

en: Return the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
da: Returnerer konteksten af det nuværende underrutinekald.
    
        Uden UDTRYK returneres "$line $filename". Med UDTRYK returneres
        "$line $subroutine $filename". Den ekstra information
        kan bruges til at give at stakspor.
    
        Værdien af UDTRYK angiver hvor mange kalderammer der skal gås tilbage
        fra den nuværende. Toprammen er ramme 0.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer 0 med mindre skallen ikke eksekverer en skalfunktion eller hvis
        UDTRYK er ugyldigt.

en: Returns the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns
da: Returnerer konteksten af det nuværende underrutinekald.
        
        Når UDTRYK udelades returneres

en: Running
da: Kører

en: Segmentation fault
da: Segmenteringsfejl

en: Select words from a list and execute commands.
        
        The WORDS are expanded, generating a list of words.  The
        set of expanded words is printed on the standard error, each
        preceded by a number.  If `in WORDS' is not present, `in "$@"'
        is assumed.  The PS3 prompt is then displayed and a line read
        from the standard input.  If the line consists of the number
        corresponding to one of the displayed words, then NAME is set
        to that word.  If the line is empty, WORDS and the prompt are
        redisplayed.  If EOF is read, the command completes.  Any other
        value read causes NAME to be set to null.  The line read is saved
        in the variable REPLY.  COMMANDS are executed after each selection
        until a break command is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
da: Vælg ord fra en liste og eksekver kommandoer.
        
        ORD vil blive udvidet, således at der genereres en liste af ord. Denne
        liste af udvidede ord vil blive skrevet til standardfejl, hvert af dem
        med at nummer hæftet foran. Hvis "in ORD" ikke er angivet, antages "in $@".
        Derefter vil en PS3-prompt blive vist og der vil blive læst en linje fra
        standardinput. Hvis linje består af et tal, som svarer til et af de
        viste ord, så vil NAVN blive sat til det ord. Hvis linjen er tom, vil ORD
        og prompten blive vist igen. Hvis EOF bliver læst afsluttes kommandoen.
        Hvis der læses en hvilken som helst anden værdi, vil NAVN blive sat til
        null. Den læste linje vil bliver gemt i variablen REPLY. KOMMANDOER vil
        blive eksekveret efter hvert valg indtil en break-kommando eksekveres.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer statussen fra den sidst eksekverede kommando.

en: Send a signal to a job.
        
        Send the processes identified by PID or JOBSPEC the signal named by
        SIGSPEC or SIGNUM.  If neither SIGSPEC nor SIGNUM is present, then
        SIGTERM is assumed.
        
        Options:
          -s sig	SIG is a signal name
          -n sig	SIG is a signal number
          -l	list the signal names; if arguments follow `-l' they are
        	assumed to be signal numbers for which names should be listed
        
        Kill is a shell builtin for two reasons: it allows job IDs to be used
        instead of process IDs, and allows processes to be killed if the limit
        on processes that you can create is reached.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
da: Send et signal til et job.
        
        Send signalet SIGSPEC eller SIGNUM til processen, som er angivet ved PID
        eller JOBSPEC. Hvis hverken SIGSPEC eller SIGNUM er angivet antages SIGTERM.
        
          -s sig	SIG er et signalnavn
          -n sig	SIG er et signalnummer
          -l	udskriver signalnavnene. Hvis der står argumenter efter "-l",
        	antages det, at de er signalnumre hvis tilhørende signalnavne skal
            udskrives.
        
        Der er to grunde til at kill er en indbygget skal-kommando: Det tillader
        at der kan bruges job-id'er i stedet for proces-id'er og tillader at stoppe
        processer, selvom du har nået grænsen for, hvor mange processer du
        kan oprette.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer succes med mindre et ugyldigt tilvalg er angivet, eller hvis der
        opstår en fejl.

en: Set and unset shell options.
        
        Change the setting of each shell option OPTNAME.  Without any option
        arguments, list all shell options with an indication of whether or not each
        is set.
        
        Options:
          -o	restrict OPTNAMEs to those defined for use with `set -o'
          -p	print each shell option with an indication of its status
          -q	suppress output
          -s	enable (set) each OPTNAME
          -u	disable (unset) each OPTNAME
        
        Exit Status:
        Returns success if OPTNAME is enabled; fails if an invalid option is
        given or OPTNAME is disabled.
da: Indstil og afindstil (unset) skalvariable.
        
        Ændr indstillinger for hver skalvariabel INDSTNAVN. Uden argumenter vises
        en liste af skalvariable, sammen med information om hvorvidt de er
        indstillet.
        
        Tilvalg:
          -o	begræns INDSTNAVN til dem som er defineret til brug med "set -o"
          -p	udskriv alle skalvariable sammen med en indikation af deres
        	status
          -q	undertryk output
          -s	aktiver (set) hvert INDSTNAVN
          -u	deaktiver (unset) hvert INDSTNAVN
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer succes hvis INDSTNAVN er aktiveret; fejler hvis der angives et
        ugyldigt tilvalg eller hvis INDSTNAVN er deaktiveret.

en: Set export attribute for shell variables.
        
        Marks each NAME for automatic export to the environment of subsequently
        executed commands.  If VALUE is supplied, assign VALUE before exporting.
        
        Options:
          -f	refer to shell functions
          -n	remove the export property from each NAME
          -p	display a list of all exported variables and functions
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
da: Indstil eksportattributten for skalvariable.
        
        Marker hvert NAVN til automatisk eksport til miljøet for de kommandoer som
        eksekveres efterfølgende. Hvis VÆRDI er angivet, vil den blive tildelt
        variablen før eksportering.
        
        Tilvalg:
          -f	referer til skalfunktioner
          -n	fjern eksportegenskaben fra hvert NAVN
          -p	vis en liste over alle eksporterede variable og funktioner
        
        Argumentet "--" slår al efterfølgende behandling fra.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer succes med mindre der angives et ugyldigt tilvalg eller hvis
        NAVN er ugyldig.

en: Set variable values and attributes.
        
        Obsolete.  See `help declare'.
da: Indstil variabelværdier og -attributter.
        
        Forældet. Læs i "help declare".

en: Shell commands matching keyword ` | Shell commands matching keywords `
da[0]: Skalkommandoer som matcher nøgleordet "
da[1]: Skal-kommandoer som matcher nøgleordene "

en: Shell options:
da: Skal-tilvalg:

en: Shift positional parameters.
        
        Rename the positional parameters $N+1,$N+2 ... to $1,$2 ...  If N is
        not given, it is assumed to be 1.
        
        Exit Status:
        Returns success unless N is negative or greater than $#.
da: Skift positionsparametre.
        
        Omdøb positionsparametrene $N+1,$N+2 ... til $1,$2 ... Hvis N ikke angives,
        antages værdien 1.
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer succes med mindre N er negativ eller større end $#.

en: Stopped
da: Stoppet

en: Stopped (signal)
da: Stoppet (signal)

en: Stopped (tty input)
da: Stoppet (tty-input)

en: Stopped (tty output)
da: Stoppet (tty-output)

en: Stopped(%s)
da: Stoppet(%s)

en: Suspend shell execution.
        
        Suspend the execution of this shell until it receives a SIGCONT signal.
        Unless forced, login shells cannot be suspended.
        
        Options:
          -f	force the suspend, even if the shell is a login shell
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
da: Suspender skaleksekvering.
        
        Suspender eksekvering af denne skal indtil den modtager et SIGCONT-signal.
        Med mindre det gennemtvinges, kan en logindskal ikke suspenderes.
        
        Tilvalg:
          -f	gennemtving suspendering selvom skallen er en logindskal
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer succes med mindre jobkontrol ikke er slået til, eller hvis der
        opstår en fejl.

en: TIMEFORMAT: `%c': invalid format character
da: TIMEFORMAT: "%c": ugyldigt formateringstegn

en: Terminated
da: Afsluttet

en: The mail in %s has been read
da: Posten i %s er blevet læst

en: There are running jobs.
da: Der er kørende job.

en: There are stopped jobs.
da: Der er stoppede job.

en: These shell commands are defined internally.  Type `help' to see this list.
    Type `help name' to find out more about the function `name'.
    Use `info bash' to find out more about the shell in general.
    Use `man -k' or `info' to find out more about commands not in this list.
    
    A star (*) next to a name means that the command is disabled.
da: Disse skalkommandoer er defineret internt. Skriv "help" for at se denne liste.
    Skriv "help navn" for at finde ud af mere om kommandoen "navn".
    Brug "info bash" for at få mere generel information om skallen.
    Brug "man -k" eller "info" for at finde ud af mere om kommandoer som ikke er 
    på listen.
    
    En stjerne (*) ved siden af et navn betyder at kommandoen er slået fra.

en: Type `%s -c "help set"' for more information about shell options.
da: Skriv "%s -c "help set"" for at få mere information om skaltilvalg.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
da: Skriv "%s -c help" for at få mere information om indbyggede skalkommandoer.

en: Unknown Signal #
da: Ukendt signal #

en: Unknown Signal #%d
da: Ukendt signal #%d

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown status
da: Ukendt status

en: Urgent IO condition
da: Presserende IO-forhold

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
da: Brug:	%s [langt GNU-tilvalg] [tilvalg] ...
    	%s [langt GNU-tilvalg] [tilvalg] skript-fil ...

en: Use "%s" to leave the shell.
da: Brug "%s" for at forlade skallen.

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
da: Brug kommandoen "bashbug" til at rapportere fejl.

en: User signal 1
da: Brugersignal 1

en: User signal 2
da: Brugersignal 2

en: Window changed
da: Vindue ændret

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
da: Skriv argumenter til standardoutput.
        
        Vis ARGer til standard output, efterfulgt af et nylinjetegn.
        
        Tilvalg:
          -n	vedhæft ikke et nylinjetegn
        
        Afslutningsstatus:
        Returnerer succes med mindre der opstår en skrivefejl.

en: You have mail in $_
da: Du har post i $_

en: You have new mail in $_
da: Du har ny post i $_

en: [[ expression ]]
da: [[ udtryk ]]

en: `%c': bad command
da: "%c": ugyldig kommando

en: `%c': invalid format character
da: "%c": ugyldigt formattegn

en: `%c': invalid symbolic mode character
da: "%c": ugyldigt symbolsk tilstandstegn

en: `%c': invalid symbolic mode operator
da: "%c": ugyldig symbolsk tilstandsoperator

en: `%s': cannot unbind
da: "%s": kan ikke løsne

en: `%s': invalid keymap name
da: "%s": ugyldigt tastetildelingsnavn

en: `%s': missing format character
da: "%s": manglende formattegn

en: `%s': not a pid or valid job spec
da: "%s": ikke en pid eller gyldig job-spec

en: `%s': not a valid identifier
da: "%s": ikke et gyldigt identificeringsnavn

en: `%s': unknown function name
da: "%s": ukendt funktionsnavn

en: `)' expected
da: ")" forventet

en: `)' expected, found %s
da: ")" forventet, fandt %s

en: `:' expected for conditional expression
da: ":" forventet for betingede udtryk

en: add_process: pid %5ld (%s) marked as still alive
da: add_process: pid %5ld (%s) markeret som stadig i live

en: add_process: process %5ld (%s) in the_pipeline
da: add_process: proces %5ld (%s) i the_pipeline

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
da: alias [-p] [navn[=værdi] ... ]

en: all_local_variables: no function context at current scope
da: all_local_variables: ingen funktionskontekst ved nuværende navneområde

en: argument expected
da: argument forventet

en: array variable support required
da: understøttelse af arrayvariabel påkrævet

en: attempted assignment to non-variable
da: forsøgte tildeling til ikke-variabel

en: bad array subscript
da: ugyldigt arrayindeks

en: bad command type
da: ugyldig kommandotype

en: bad connector
da: dårligt mellemled

en: bad jump
da: dårligt hop

en: bad substitution: no closing "`" in %s
da: dårlig udskiftning: ingen lukkende "`" i %s

en: bad substitution: no closing `%s' in %s
da: dårlig udskiftning: ingen lukkende "%s" i %s

en: bash_execute_unix_command: cannot find keymap for command
da: bash_execute_unix_command: kan ikke finde tastetildeling for kommando

en: bug: bad expassign token
da: bug: dårligt expassign-udtryk

en: can only `return' from a function or sourced script
da: kan kun udføre "return" fra en funktion eller indlæst skript

en: can only be used in a function
da: kan kun bruges i en funktion

en: cannot allocate new file descriptor for bash input from fd %d
da: kan ikke allokere ny fildeskriptor til bash-input fra fd %d

en: cannot create temp file for here-document: %s
da: kan ikke danne midlertidig fil til here-dokument: %s

en: cannot duplicate fd %d to fd %d
da: kan ikke duplikere fd %d til fd %d

en: cannot duplicate named pipe %s as fd %d
da: kan ikke duplikere navngiven datakanal (pipe) %s som %d

en: cannot find %s in shared object %s: %s
da: kan ikke finde %s i delt objekt %s: %s

en: cannot make child for command substitution
da: kan ikke danne underproces til kommandoudskiftning

en: cannot make child for process substitution
da: kan ikke danne underproces til procesudskiftning

en: cannot make pipe for command substitution
da: kan ikke danne datakanal (pipe) til kommandoudskiftning

en: cannot make pipe for process substitution
da: kan ikke lave datakanal (pipe) til procesudskiftning

en: cannot open named pipe %s for reading
da: kan ikke åbne navngiven datakanal (pipe) %s til læsning

en: cannot open named pipe %s for writing
da: kan ikke åbne navngiven datakanal (pipe) %s til skrivning

en: cannot open shared object %s: %s
da: kan ikke åbne delt objekt %s: %s

en: cannot redirect standard input from /dev/null: %s
da: kan ikke videresende standardinput fra /dev/null: %s

en: cannot reset nodelay mode for fd %d
da: kan ikke nulstille "nodelay"-tilstand for fd %d

en: cannot set and unset shell options simultaneously
da: kan ikke indstille og fjerne skaltilvalg samtidig

en: cannot set terminal process group (%d)
da: kan ikke indstille terminal-procesgruppe (%d)

en: cannot simultaneously unset a function and a variable
da: kan ikke fjerne en funktion og en variabel samtidig

en: cannot suspend
da: kan ikke sætte i hvile

en: cannot suspend a login shell
da: kan ikke sætte en logindskal i hvile

en: cannot use `-f' to make functions
da: kan ikke bruge "-f" til at lave funktioner

en: cannot use more than one of -anrw
da: kan ikke bruge mere end en af -anrw

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
da: case ORD in [MØNSTER [| MØNSTER]...) KOMMANDOER ;;]... esac

en: child setpgid (%ld to %ld)
da: underproces setpgid (%ld til %ld)

en: command [-pVv] command [arg ...]
da: command [-pVv] kommando [arg ...]

en: command_substitute: cannot duplicate pipe as fd 1
da: command_substitute: kan ikke duplikere datakanal (pipe) som fd 1

en: compgen [-abcdefgjksuv] [-o option]  [-A action] [-G globpat] [-W wordlist]  [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [word]
da: compgen [-abcdefgjksuv] [-o valgmuligheder]  [-A handling] [-G globmønst] [-W ordliste]  [-F funktion] [-C kommando] [-X filtermønst] [-P præfiks] [-S suffiks] [ord]

en: completion: function `%s' not found
da: completion: funktion "%s" ikke fundet

en: conditional binary operator expected
da: ventedet binær betingelsesoperator

en: coproc [NAME] command [redirections]
da: coproc [NAVN] kommando [videresendelser]

en: could not find /tmp, please create!
da: kan ikke finde /tmp, opret venligst mappen!

en: cprintf: `%c': invalid format character
da: cprintf: "%c": ugyldigt formateringstegn

en: current
da: nuværende

en: deleting stopped job %d with process group %ld
da: sletter stoppet job %d med procesgruppe %ld

en: describe_pid: %ld: no such pid
da: describe_pid: %ld: ingen process med det pid

en: directory stack empty
da: mappestak tom

en: directory stack index
da: mappestakindeks

en: division by 0
da: division med 0

en: dynamic loading not available
da: dynamisk indlæsning ikke tilgængelig

en: empty array variable name
da: tomt arrayvariabelnavn

en: enable [-a] [-dnps] [-f filename] [name ...]
da: enable [-a] [-dnps] [-f filnavn] [navn ...]

en: error getting terminal attributes: %s
da: fejl ved indhentning af terminalattribut: %s

en: error importing function definition for `%s'
da: fejl under importering af funktionsdefinition for "%s"

en: error setting terminal attributes: %s
da: fejl ved indstilling af terminalattribut: %s

en: exec [-cl] [-a name] [command [arguments ...]] [redirection ...]
da: exec [-cl] [-a navn] [kommando [argumenter ...]] [videresendelse ...]

en: expected `)'
da: forventede ")"

en: exponent less than 0
da: eksponent mindre end 0

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p
da: export [-fn] [navn[=værdi] ...] eller export -p

en: expression expected
da: forventede et udtryk

en: expression recursion level exceeded
da: grænse for rekursion af udtryk overskredet

en: fc [-e ename] [-lnr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [command]
da: fc [-e ename] [-lnr] [første] [sidste] eller fc -s [pat=rep] [kommando]

en: file descriptor out of range
da: fil-deskriptor uden for interval

en: filename argument required
da: filnavnsargument påkrævet

en: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMMANDS; done
da: for (( udtryk1; udtryk2; udtryk3 )); do KOMMANDOER; done

en: for NAME [in WORDS ... ] ; do COMMANDS; done
da: for NAVN [in ORD ... ] ; do KOMMANDOER; done

en: forked pid %d appears in running job %d
da: forgrenet pid %d figurerer i kørende job %d

en: free: called with already freed block argument
da: free: kaldt med blokargument som allerede er fri

en: free: called with unallocated block argument
da: free: kaldt med ikke-allokeret blokargument

en: free: start and end chunk sizes differ
da: free: størrelse på start- og slut-bid afviger

en: free: underflow detected; mh_nbytes out of range
da: free: underløb detekteret, mh_nbytes uden for interval

en: function name { COMMANDS ; } or name () { COMMANDS ; }
da: function navn { KOMMANDOER ; } eller navn () { KOMMANDOER ; }

en: getcwd: cannot access parent directories
da: getcwd: kan ikke tilgå overliggende mapper

en: getopts optstring name [arg]
da: getopts tilvalgsstreng navn [arg]

en: hash [-lr] [-p pathname] [-dt] [name ...]
da: hash [-lr] [-p stinavn] [-dt] [navn ...]

en: hashing disabled
da: hashing slået fra

en: here-document at line %d delimited by end-of-file (wanted `%s')
da: here-document ved linje %d er adskilt af slut-på-linje (ønskede "%s")

en: history [-c] [-d offset] [n] or history -anrw [filename] or history -ps arg [arg...]
da: history [-c] [-d forskydning] [n] eller history -anrw [filnavn] eller history -ps arg [arg...]

en: history position
da: historikposition

en: history specification
da: historikspecifikation

en: hits	command
da: hits	kommando

en: identifier expected after pre-increment or pre-decrement
da: identifikator forventet efter præforøgelse eller -formindskelse

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
da: if KOMMANDOER; then KOMMANDOER; [ elif KOMMANDOER; then KOMMANDOER; ]... [ else KOMMANDOER; ] fi

en: initialize_job_control: getpgrp failed
da: initialize_job_control: getpgrp fejlede

en: initialize_job_control: line discipline
da: initialize_job_control: linjedisciplin

en: invalid arithmetic base
da: ugyldig aritmetisk grundtal

en: invalid base
da: ugyldig base

en: invalid character %d in exportstr for %s
da: ugyldigt tegn %d i exportstr for %s

en: invalid hex number
da: ugyldigt heksadecimalt tal

en: invalid number
da: ugyldigt tal

en: invalid octal number
da: ugyldigt oktaltal

en: invalid signal number
da: ugyldigt signalnummer

en: job %d started without job control
da: job %d startet uden jobkontrol

en: jobs [-lnprs] [jobspec ...] or jobs -x command [args]
da: jobs [-lnprs] [jobspec ...] eller jobs -x kommando [arger]

en: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] pid | jobspec ... or kill -l [sigspec]
da: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] pid | jobspec ... eller kill -l [sigspec]

en: last command: %s
da: sidste kommando: %s

en: limit
da: grænse

en: line %d:
da: linje %d:

en: line editing not enabled
da: linjeredigering ikke slået til

en: local [option] name[=value] ...
da: local [tilvalg] navn[=værdi] ...

en: logout
da: log ud

en: loop count
da: løkketæller

en: make_here_document: bad instruction type %d
da: make_here_document: dårlig instruktionstype %d

en: make_local_variable: no function context at current scope
da: make_local_variable: ingen funktionskontekst ved nuværende navneområde

en: make_redirection: redirection instruction `%d' out of range
da: make_direction: videresendelsesinstruktion "%d" uden for interval

en: malloc: block on free list clobbered
da: malloc: blok i fri liste tværet ud

en: malloc: failed assertion: %s
da: malloc: forfejlet hævdelse: %s

en: mapfile [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
da: mapfile [-n antal] [-O oprindelse] [-s antal] [-t] [-u fd] [-C tilbagekald] [-c kvantum] [array]

en: migrate process to another CPU
da: flyt proces til en anden CPU

en: missing `)'
da: manglende ")"

en: missing `]'
da: manglende "]"

en: missing hex digit for \x
da: manglende heksciffer for \x

en: network operations not supported
da: netværksoperation ikke understøttet

en: no `=' in exportstr for %s
da: intet "=" i exportstr for %s

en: no closing `%c' in %s
da: ingen afsluttende "%c" i %s

en: no command found
da: ingen kommando fundet

en: no help topics match `%s'.  Try `help help' or `man -k %s' or `info %s'.
da: ingen hjælpeemner matcher "%s". Prøv "help help" eller "man -k %s" eller "info %s".

en: no job control
da: ingen jobkontrol

en: no job control in this shell
da: ingen jobkontrol i denne skal

en: no match: %s
da: intet match: %s

en: no other directory
da: ingen anden mappe

en: no other options allowed with `-x'
da: ingen andre tilvalg er tilladt sammen med "-x"

en: not currently executing completion function
da: ikke i gang med at eksekvere fuldførelsesfunktion

en: not login shell: use `exit'
da: ikke en logind-skal: brug "exit"

en: octal number
da: oktalt tal

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
da: kun meningsfuld i en "for"-, "while"- eller "until"-løkke

en: pipe error
da: datakanalfejl (pipe error)

en: pop_scope: head of shell_variables not a temporary environment scope
da: pop_scope: hoved af shell_variables er ikke et midlertidigt miljønavnerum

en: pop_var_context: head of shell_variables not a function context
da: pop_var_context: hoved af shell_variables er ikke en funktionskontekst

en: pop_var_context: no global_variables context
da: pop_var_context: ingen global_variables-kontekst

en: power failure imminent
da: strømsvigt nært forestående

en: print_command: bad connector `%d'
da: print_command: dårligt mellemled "%d"

en: printf [-v var] format [arguments]
da: printf [-v var] format [argumenter]

en: programming error
da: programmeringsfejl

en: pushd [-n] [+N | -N | dir]
da: pushd [-n] [+N | -N | mappe]

en: read error: %d: %s
da: læsefejl: %d: %s

en: readarray [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
da: readarray [-n antal] [-O oprindelse] [-s antal] [-t] [-u fd] [-C tilbagekald] [-c kvantum] [array]

en: realloc: called with unallocated block argument
da: realloc: kaldt med ikke-allokeret blokargument

en: realloc: start and end chunk sizes differ
da: realloc: størrelse på start- og slut-bid afviger

en: realloc: underflow detected; mh_nbytes out of range
da: realloc: underløb detekteret, mh_nbytes uden for interval

en: recursion stack underflow
da: underløb i rekursionsstak

en: redirection error: cannot duplicate fd
da: videresendelsesfejl: kan ikke duplikere fd

en: register_alloc: %p already in table as allocated?
da: register_alloc: %p allerede i tabel som allokeret?

en: register_alloc: alloc table is full with FIND_ALLOC?
da: register_alloc: alloc-tabel er fyldt med FIND_ALLOC?

en: register_free: %p already in table as free?
da: register_free: %p allerede i tabel som fri?

en: restricted
da: begrænset

en: run_pending_traps: bad value in trap_list[%d]: %p
da: run_pending_traps: dårlig værdi i trap_list[%d]: %p

en: run_pending_traps: signal handler is SIG_DFL, resending %d (%s) to myself
da: run_pending_traps: signalhåndtering er SIG_DFL, gensender %d (%s) til mig selv

en: save_bash_input: buffer already exists for new fd %d
da: save_bash_input: buffer eksisterer allerede til ny fd %d

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
da: select NAVN [in ORD ... ;] do KOMMANDOER; done

en: shell level (%d) too high, resetting to 1
da: skalniveau (%d) for højt, genindstiller til 1

en: shift count
da: skifttæller

en: shopt [-pqsu] [-o] [optname ...]
da: shopt [-pqsu] [-o] [indstnavn ...]

en: sigprocmask: %d: invalid operation
da: sigprocmask: %d: ugyldig handling

en: source filename [arguments]
da: source filnavn [argumenter]

en: start_pipeline: pgrp pipe
da: start_pipeline: pgrp-datakanal (pipe)

en: syntax error
da: syntaksfejl

en: syntax error in conditional expression
da: syntaksfejl i betingelsesudtryk

en: syntax error in conditional expression: unexpected token `%s'
da: syntaksfejl i betingelsesudtryk: uventet element "%s"

en: syntax error in expression
da: syntaksfejl i udtryk

en: syntax error near `%s'
da: syntaksfejl nær "%s"

en: syntax error near unexpected token `%s'
da: syntaksfejl nær uventet udtryk "%s"

en: syntax error: `((%s))'
da: syntaksfejl: "((%s))"

en: syntax error: `;' unexpected
da: syntaksfejl: ";" uventet

en: syntax error: arithmetic expression required
da: syntaksfejl: aritmetisk udtryk påkrævet

en: syntax error: invalid arithmetic operator
da: syntaksfejl: ugyldig aritmetisk operator

en: syntax error: operand expected
da: syntaksfejl: operand forventet

en: syntax error: unexpected end of file
da: syntaksfejl: uventet slutning på fil

en: system crash imminent
da: systemnedbrud nært forestående

en: test [expr]
da: test [udtryk]

en: time [-p] pipeline
da: time [-p] datakanal

en: too many arguments
da: for mange argumenter

en: trap_handler: bad signal %d
da: trap_handler: ugyldigt signal %d

en: type [-afptP] name [name ...]
da: type [-afptP] navn [navn ...]

en: umask [-p] [-S] [mode]
da: umask [-p] [-S] [tilstand]

en: unalias [-a] name [name ...]
da: unalias [-a] navn [navn ...]

en: unexpected EOF while looking for `]]'
da: uventet EOF mens der ledtes efter "]]"

en: unexpected EOF while looking for matching `%c'
da: uventet EOF mens der ledtes efter samhørende "%c"

en: unexpected EOF while looking for matching `)'
da: uventet EOF mens der ledtes efter samhørende ")"

en: unexpected argument `%s' to conditional binary operator
da: uventet argument "%s" til binær betingelsesoperator

en: unexpected argument `%s' to conditional unary operator
da: uventet argument "%s" til unær betingelsesoperator

en: unexpected argument to conditional binary operator
da: uventet argument til binær betingelsesoperator

en: unexpected argument to conditional unary operator
da: uventet argument til unær betingelsesoperator

en: unexpected token %d in conditional command
da: uventet udtryk "%d" i betingelseskommando

en: unexpected token `%c' in conditional command
da: uventet udtryk "%c" i betingelseskommando

en: unexpected token `%s' in conditional command
da: uventet udtryk "%s" i betingelseskommando

en: unexpected token `%s', conditional binary operator expected
da: uventet udtryk "%s", ventede binær betingelsesoperator

en: unexpected token `%s', expected `)'
da: uventet element "%s", forventede ")"

en: unknown
da: ukendt

en: unknown command error
da: ukendt kommandofejl

en: until COMMANDS; do COMMANDS; done
da: until KOMMANDOER; do KOMMANDOER; done

en: value too great for base
da: værdi for stor til grundtal

en: variables - Names and meanings of some shell variables
da: variables - Navn og betydning af nogle skalvariable

en: wait: pid %ld is not a child of this shell
da: wait: pid %ld er ikke en underproces af denne skal

en: wait_for: No record of process %ld
da: wait_for: Ingen optegnelse af proces %ld

en: wait_for_job: job %d is stopped
da: wait_for_job: job %d er stoppet

en: warning:
da: advarsel:

en: warning: %s: %s
da: advarsel: %s: %s

en: warning: -C option may not work as you expect
da: advarsel: tilvalget -C vil måske ikke virke, som du forventer

en: warning: -F option may not work as you expect
da: advarsel: tilvalget -F vil måske ikke virke, som du forventer

en: while COMMANDS; do COMMANDS; done
da: while KOMMANDOER; do KOMMANDOER; done

en: write error: %s
da: skrivefejl: %s

en: { COMMANDS ; }
da: { KOMMANDOER ; }
